"Engelliler Çalışıyor Projesi"ne Avrupa'dan ödül

  • Yazı boyutu
"Engelliler Çalışıyor Projesi"ne Avrupa'dan ödül

KOSGEB tarafından seçilerek, Avrupa Komisyonu'na gönderilen "Engelliler Çalışıyor Projesi" Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülü'nü kazandı.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından seçilerek Avrupa Komisyonu'na gönderilen "Engelliler Çalışıyor Projesi" Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülü'nü kazandı.
     KOSGEB'ten yapılan yazılı açıklamada, Avrupa Komisyonu'nun sponsorluğunda 2006'dan itibaren verilen ve girişimciliğin Avrupa çapında kamu kurum ve kuruluşlarının desteği ve teşvikiyle geliştirilmesi amacıyla düzenlenen "2012 Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri" yarışma sonuçlarının açıklandığı bildirildi.
     Açıklamaya göre, bu yıl 30 ülkeden 402 projenin katıldığı yarışmada, KOSGEB tarafından seçilerek yarışmaya gönderilen Denizli Belediyesi'nin "Engelliler Çalışıyor Projesi" 14 projenin yer aldığı finalde "Sorumlu Girişimcilik" alanında birincilik elde etti.
    
     -"Projenin ödül alması Türkiye girişimcileri adına mutluluk verici"-
    
     KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, projenin ödül almasının Türkiye girişimcileri adına mutluluk verici olduğunu kaydetti. Denizli Belediyesi'nin uyguladığı projenin Türkiye'ye ödül getirmesinin hem Denizli hem de girişimcilik adına önemli olduğunun altını çizen Kaplan, dünyanın teknolojinin baş döndürücü bir hızla ilerlediği, rekabetin arttığı ve verimliliğin önem kazandığı bir arena haline geldiğini ifade etti.
     Ekonomide rekabet edebilirlik ve yenilikçi faaliyetlerde bulunmanın önemine dikkati çeken Kaplan, "Bu nedenle, Türkiye'nin küresel dünyada büyüme odaklı ve yenilikçi bir girişimcilik politikasına sahip olması için çalışmalarımız devam etmektedir" dedi.
     Projenin, engelli vatandaşların istihdam ve iş piyasasına katılımını sağladığını ifade eden Kaplan, projenin oluşturduğu işbirliği yapısı ve yenilikçi niteliği ile Denizli'nin işgücü ihtiyacını da desteklediğini kaydetti.
     Kaplan, projenin ödül almasının, engellilerin önündeki engelleri kaldırmak adına büyük önem taşıdığını belirterek, Düzce Üniversitesi'nin "Birlikte Daha Fazlasını Yapabiliriz" adlı arıcılık projesinin de geçen yıl Avrupa Girişimcilik Ödülü'nü kazandığını hatırlattı.
     Kaplan, "KOSGEB olarak, işletmeleri ve girişimciliği en başarılı şekilde teşvik etmeye, en iyi girişimcilik uygulamalarını desteklemeye, girişimciliğe yönelik farkındalığı arttırmaya ve potansiyel girişimcileri cesaretlendirmeye yönelik çalışmalarımız devam edecek" ifadelerini kullandı.
    
     -Engelliler Çalışıyor Projesi-
    
     Açıklamaya göre, "Engelliler Çalışıyor Projesi", fiziksel engelli vatandaşların yeteneklerine göre mesleki eğitimler verilerek,istihdam edilmesi ve işgücüne katılmasını amaçlıyor. Yerel düzeyde ekonomik ve sosyal kalkınmayı sağlamayı amaçlayan proje, Hollanda ve Türkiye'den 16 kurumun ortaklığında yürütüldü.
     Denizli Belediyesi ve Workability International Europe işbirliğinde Denizli'de üç yıl boyunca uygulanan ve toplam bütçesi 700 bin avro olan projeyle, kayıt yaptıran 10 bin 674 engelliden 194'üne mesleki eğitim verildi ve 65 engellinin de istihdamı sağlandı.
    
    
    


Bu haberi 468 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir