"Enflasyonda esas zorluk 2013 yılında"

  • Yazı boyutu
"Enflasyonda esas zorluk 2013 yılında"

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez:"Enflasyonda esas zorluk 2013 yılında"

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, enflasyonda esas zorluğun 2013 yılında olacağını belirterek, "Bir yanda ekonomide daha hızlı büyüme isteği, diğer yanda enflasyonu yüzde 5,5'e çekme hedefi var. Gidişatı büyük ölçüde yurt dışı gelişmeler tayin edecek" dedi.
     Sönmez, temmuz ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdiği yazılı açıklamasında, uygulanan yavaşlatıcı önlemler nedeniyle iç talepte yaşanan kontrollü gerilemenin, tüketici fiyatlarının üst üste üç aydır negatif gelmesini sağladığını belirtti.
     Temmuz ayında bu etkiye özel olarak ihracattaki yüzde 5,5 gerilemenin de katkı koyduğunu ifade eden Sönmez, TL'deki değerlenme eğilimine dikkati çekti.
     Sönmez, tüm bu gelişmelerin, yıl sonu enflasyon hedefini yüzde 6,5'ten yüzde 6,2'ye revize eden Merkez Bankası'nın hareket alanını genişlettiğini kaydederek, "Enflasyonda esas zorluk 2013 yılında. Bir yanda ekonomide daha hızlı büyüme isteği, diğer yanda enflasyonu yüzde 5,5'e çekme hedefi var. Gidişatı büyük ölçüde yurt dışı gelişmeler tayin edecek" dedi.
     Temmuz ayında gerileyen enerji fiyatlarının da enflasyonun düşüşüne önemli ölçüde katkı verdiğini vurgulayan Sönmez, gıda fiyatlarının ise bu kez eğilimin tersine, artış etkisi yaptığını belirtti.
     Sönmez, mart-haziran döneminde aylık bazda gerileyen gıda fiyatlarının, temmuz ayında yüzde 0,4 arttığına işaret ederek, "Böylece önceki üç yıl boyunca temmuz ayında düşen gıda fiyatları, geçen ay bu eğilimin dışına çıktı" görüşüne yer verdi.
     Celal Sönmez, iç tüketimin önemli göstergelerinden biri olan mobilyada fiyatların aylık bazda yüzde 2 düşmesinin, nispi durgunluğun göstergesi olduğunu kaydetti.
    
    
    


Bu haberi 318 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir