Enflasyonda 9 ayin sultani eylül

  • Yazı boyutu
Enflasyonda 9 ayin sultani eylül

Yilbasindan bu yana en yüksek seviyesine çikan enflasyona ramazan ayi ve okullarin açilmasi damgasini vurdu. Tüketici fiyatlarinda (TÜFE) artis yüzde 1.03 ile beklentilere yakin çikti

Enflasyonun her yil mevsimsel nedenlerle yükseldigi eylül ayinda tüketici fiyatlarindaki artis yüzde 1.03`e ulasti. Türkiye Istatistik Kurumu verilerine göre, bu oran yilbasindan bu yana en yüksek aylik tüketici enflasyonu olarak kaydedildi. Böylece ramazan ayi ayni zamanda en yüksek enflasyon ayi oldu.
Eylülde tüketici fiyat endeksi (TÜFE) artisi (1.03), geçen yilin ayni ayindaki yüzde 1.29 oraninin altinda kaldi. Yillik TÜFE artisi yüzde 7.12`ye geriledi. Eylül ayi tüketici enflasyonu beklentilere yakin gerçeklesti.


Okullar açilinca...
Ramazan ayi, okullarin baslamasi ve kis sezonunun açilmasi enflasyonun yükselisinin ardindaki temel nedenler olarak kaydedildi.
Gida fiyatlari gerek sicakliklardaki düsüs, gerek artan tüketim talebiyle yüzde 2.29 oraninda artarken, giyim ve ayakkabidaki fiyat artisi yüzde 1.62 oldu. Egitim sezonunun baslamasiyla birlikte egitim sektöründeki fiyat artisi yüzde 2.28`e ulasti. Öte yandan haberlesmede yüzde 0.50, eglence ve kültürde yüzde 0.71 oraninda düsüs gözlendi.
"Çekirdek enflasyon" yerine açiklanan TÜFE göstergeleri geçen ay, mevsimlik ürünler hariç yüzde 0.86, enerji hariç enflasyon orani ise yüzde 1.10 olarak kaydedildi.


Dolar düstü
Üretici Fiyat Endeksi`ndeki (ÜFE) yükselis yüzde 1.02 olarak gerçeklesirken, yillik üretici enflasyonu yüzde 5.02 oldu.
ÜFE`de eylül ayinda endekste yer alan toplam 759 maddeden 200 maddenin ortalama fiyatinda degisim olmadi, 289 maddenin fiyatinda artis oldu, 270 maddenin fiyatinda ise düsüs gerçeklesti.
Eylülde tarim ürünleri fiyatindaki artis yüzde 3.01`e ulasirken sanayideki artis yüzde 0.53`le sinirli kaldi.
Enflasyon verileri dolar piyasasini etkiledi. Oranlar açiklanmadan önce bankalararasi piyasada 1.2030 düzeyinde seyreden dolar fiyati, gerilemeye basladi ve bugünkü islemler için 1.1980`e kadar düstü.

Merkez IMF`ye mektup yazmayacak

Eylül ayi itibariyle yillik enflasyon TÜFE`de yüzde 7.12 olarak gerçeklesti. Merkez Bankasi`nin 2007 Para Politikasi`nda belirlenen yüzde 5.3`lük hedefle uyumlu patika asilirken, yüzde 7.3`lük belirsizlik araligi üst sinirina yaklasildi, ancak sinir asilmadi. Üst sinir geçilseydi Merkez Bankasi`nin hükümet ve IMF`ye mektup yazarak sapmanin nedenlerini açiklamasi gerekecekti.

Domates çikti, tur paketi düstü

Eylül ayinin zam sampiyonlari yine mutfaktan çikti. Geçen ay, domatesin fiyati yüzde 22.16, salatalik fiyati yüzde 20.87 ve patlicanin fiyati da yüzde 19.91 artti.
TÜIK`in TÜFE göstergelerine göre, eylülde, çocuk ayakkabisinin fiyati yüzde 10.93, ayçiçek yagi yüzde 8.62, bayan gömlegi yüzde 8.32 ve yumurtaninki yüzde 7.27 yükselis gösterdi. Egitim sezonunun açildigi eylülde özel üniversite ücreti yüzde 6.76, okul servis ücreti 6.09 artis gösterdi. Geçen ay, üniversite harci yüzde 5.05, okul çantasi fiyati yüzde 4.71, erkek pantolonu fiyati ise yüzde 4.20, artti.
Öte yandan turizm sezonunun kapanmasiyla birlikte tur fiyatlarinda hizli bir düsüs gerçeklesti. Yurtiçi bir hafta ve daha fazla süreli turlarin ücreti yüzde 24.31 geriledi. Fiyati en hizli düsen ikinci ürün ise yüzde 15.09`la taze fasulye oldu.

Milliyet

Bu haberi 1,862 kişi okudu

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir