Enflasyon verileri... -Piramit Menkul Kıymetler Araştırma Müdürü Belgin Maviş: -"Ekonomide…

  • Yazı boyutu
Enflasyon verileri...
  -Piramit Menkul Kıymetler Araştırma Müdürü Belgin Maviş:
  -"Ekonomide…

Enflasyon verileri... -Piramit Menkul Kıymetler Araştırma Müdürü Belgin Maviş: -"Ekonomide sürdürülebilir bir büyüme açısından Türkiye'nin bir parça enflasyondaki yüksekliğe ihtiyacı var. Dolayısıyla biz sanayi kesimindeki durgunluğu düzeltemezsek, bu ilerde bastırılan bir top etkisi oluşturup, enflasyonda yukarı yönlü hareketlere sebep olabilir"

Piramit Menkul Kıymetler Araştırma Müdürü Belgin Maviş, ekonomide sürdürülebilir bir büyüme açısından Türkiye'nin bir parça enflasyondaki yüksekliğe ihtiyacı olduğunu belirterek, "Dolayısıyla biz sanayi kesimindeki durgunluğu düzeltemezsek, bu ilerde bastırılan bir top etkisi oluşturup, enflasyonda yukarı yönlü hareketlere sebep olabilir" dedi.
     TÜİK tarafından açıklanan ağustos ayı verilerini AA muhabirine değerlendiren Maviş, enflasyon rakamlarına bakıldığında sanayi kesiminde ciddi bir yavaşlama eğiliminin olduğunu söyledi.
     Bununla birlikte tüketicilerde hem ekonomik, hem de bu Suriye ve sınırda yaşanan bu olası siyasi gelişmelerden dolayı tasarruf eğilimi olduğuna dikkati çeken Maviş, Merkez Bankası'nın bu ay enflasyonda düşüş eğilimi beklediğini ama genel olarak bu 2 önemli hususun dikkate alınması gerektiğini ifade etti.
     Tüketicilerin Ramazan'dan çıkması neticesiyle tasarruf eğilimine yöneldiğini aktaran Maviş, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Önümüzdeki süreçteki belirsizlikler de enflasyona düşüş eğilimi olarak yansıdı. Tabi bununla beraber ekonomide sürdürülebilir bir büyüme açısından Türkiye'nin bir parça enflasyondaki yüksekliğe ihtiyacımız var. Dolayısıyla biz sanayi kesimindeki durgunluğu düzeltemezsek bu ilerde bastırılan bir top etkisi oluşturup, enflasyonda yukarı yönlü hareketlere sebep olabilir. Çünkü enerji başta olmak üzere ithal ağırlıklı bir ülke ekonomisine sahibiz. Dolayısıyla ben bu rakamların ilerleyen aylarda bu kadar istikrarlı olamayacağı kanaatindeyim. Karamsar bir tablo çizmiyorum ama buna dikkat etmek gerekiyor. Ekonomi direktörlerinin bütçe hedefini tutturamama ihtimali, Merkez Bankası'nı daha radikal kararlar almaya itebilir. Bu kararlar faiz koridorunu daraltmak ya da ortadan kaldırmak gibi piyasayı daha likit tutmak gibi öngörüler olursa, Merkez Bankası yıl sonu enflasyon hedefini yakalayabilir. Ama bunda ince ayar yapmadığı taktirde, enflasyonun özellikle kış dönem etkisiyle yukarı yönlü hareketini görebiliriz. Eski dönemlerdeki gibi çok korkulacak yüksek enflasyon, yüksek faiz yaşanmayacaktır. Burada önemli olan büyüme üzerinde baskı oluşturabilecek bir enflasyon etkisinden arınmamız. Onu da ekim kasımdaki enflasyon datalarında daha rahat görebileceğiz."
    
    
    

Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir