Enflasyon verileri... -Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan: -"Enflasyon…

  • Yazı boyutu
Enflasyon verileri...
  -Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan:
  -"Enflasyon…

Enflasyon verileri... -Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan: -"Enflasyon rakamlarında düşüş, 2013 ve sonrasında daha zor olacak. Ocak ayında zamlar ve artan vergiler nedeniyle enflasyon bir miktar yükselişe geçebilir"

Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan, enflasyon rakamlarında düşüşün 2013 ve sonrasında daha zor olacağını ifade etti.
     TÜİK tarafından açıklanan 2012 yılı aralık ayı enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Doğan, enflasyon rakamlarının piyasa beklentileri paralelinde gerçekleştiğini söyledi.
     Açıklanan aralık ayı rakamlarıyla birlikte TÜFE'de yıllık artışın yüzde 6,16 olarak gerçekleştiğini, ÜFE'deki yıllık artışın ise aralık ayındaki yüzde 0,12'lik düşüşle yüzde 2,45'te kaldığını belirten Doğan, şunları kaydetti:
     "Enflasyon rakamlarında düşüş, 2013 ve sonrasında daha zor olacak. Ocak ayında zamlar ve artan vergiler nedeniyle enflasyon bir miktar yükselişe geçebilir. Bu dönemde hava koşullarında yaşanacak bir olumsuzluk ve tarım ürünlerinin fiyatında olacak bir artış, bu yükselişi biraz daha hızlandırabilir. Fakat yılın ilerleyen aylarında bunun yeniden dengeleneceğini düşünüyoruz.
     Geçtiğimiz yıl ocak ve şubat aylarında TÜFE'de aylık yüzde 0,56, mart ayında ise yüzde 0,41'lik bir artış yaşanmıştı. Bu yıl ocak ayı enflasyon rakamlarının başta da değindiğimiz gibi yüksek çıkması şaşırtıcı olmayacaktır. Bu nedenle yılın ilk çeyreğinde geçtiğimiz yılın aylık rakamlarını yakalamak dahi başarı olacaktır düşüncesindeyiz. Bu nedenle yılın ilk çeyreği itibariyle TÜFE'de taban olarak 2012 yıl sonu rakamını öngörüyor, yüzde 7'ye yaklaşacak bir rakamı da sürpriz görmüyoruz."
    
    
    

Bu haberi 130 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir