Enflasyon verileri -GSO Yönetim Kurulu Başkanı Konukoğlu: -"Enflasyon rakamlarının düşük olması…

  • Yazı boyutu
Enflasyon verileri
  -GSO Yönetim Kurulu Başkanı Konukoğlu:
  -"Enflasyon rakamlarının düşük olması…

Enflasyon verileri -GSO Yönetim Kurulu Başkanı Konukoğlu: -"Enflasyon rakamlarının düşük olması sanayiciyi yatırım yönünden cesaretlendirecektir"

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, enflasyon rakamlarının düşük olmasının sanayiciyi yatırım yönünden cesaretlendireceğini bildirdi.
     Adil Konukoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, enflasyonda beklenenden daha olumlu seyir izlenen bir yıl yaşandığını belirterek, yıla çift haneli düzeylerde başlayan yıllık bazda enflasyonun 2012 sonu itibariyle TÜFE'de yüzde 6,16 ve ÜFE'de yüzde 2,45 olarak gerçekleştiğini ifade etti.
     Orta Vadeli Program'da 2012 yılı için öngörülen yüzde 7,4 enflasyon oranının altında kalındığına işaret eden Konukoğlu, enflasyonun aşağı yönlü seyrinin sürmesinin piyasaları rahatlatacağını vurguladı.
     Konukoğlu, şöyle devam etti:
     "Enflasyon beklentilerin altında çıktı. Açıklanan rakamlara göre, 2012 yılı enflasyonu yüzde 6,16 olarak gerçekleşti. Orta Vadeli Program'da konulan hedef yüzde 7,4'tü. Bunun piyasalara getirisi büyük olur. Bu bir başarı. Türkiye başarı hikayesi yazmaya devam ediyor. Önümüzdeki dönem enflasyon hedefinin altında kalmak koşuluyla da Türkiye'de yapılacak yatırımlar daha farklı noktalara gidecektir. Enflasyon rakamlarının düşük olması sanayiciyi yatırım yönünden cesaretlendirecektir. İnanıyorum ki, Gaziantep'te de bu enflasyon rakamlarından sonra yatırımlara hız verilecektir."
     Konukoğlu, Türkiye'nin, çevresindeki ülkelerde yaşanan ekonomik ve siyasi belirsizliklere rağmen "parlayan yıldız şeklinde" büyümeye devam ettiğini aktardı.
     Bundan sonraki adımlarda daha dikkatli olmak gerektiğini ifade eden Konukoğlu, "Türkiye'nin önümüzdeki dönem içerisinde, yeni kredi notu artışlarıyla çok daha farklı noktalara gideceğine inanıyorum" düşüncesini aktardı.
     GSO Yönetim Kurulu Başkanı Konukoğlu, 2013 yılının büyüme ve enflasyon açısından daha iyi bir yıl olmasını beklediklerini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 197 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir