Enflasyon verileri... -Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç: -"Hesaplarımıza göre,…

  • Yazı boyutu
Enflasyon verileri...
  -Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç:
  -"Hesaplarımıza göre,…

Enflasyon verileri... -Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç: -"Hesaplarımıza göre, enflasyondaki düşüş 2013'ün ilk çeyreğinde de devam ediyor; Nisan 2013 döneminde yüzde 5,5'lere kadar geriliyor"

Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, hesaplarına göre, enflasyondaki düşüşün 2013'ün ilk çeyreğinde de devam edeceğini ve Nisan 2013 döneminde yüzde 5,5'lere kadar gerileyeceğini söyledi.
     TÜİK tarafından açıklanan ağustos ayı verilerini AA muhabirine değerlendiren Altınsaç, yıllık enflasyondaki düşüşün devam ettiğini, bu rakamın beklentilerden yüksek gelse dahi kabul edilebilir seviyede olduğunu kaydetti.
     Halen yıl sonu yüzde 6,5 olan tahminlerine ilişkin aşağı yönlü risklerin korunduğunun altını çizen Altınsaç, "Merkez Bankası'nın tahmini ise yüzde 6,2. Çekirdek enflasyon ise yıllık bazda yüzde 7,5'ten yüzde 7,2'ye geriliyor. Yıllık enflasyonun 2013 Mart Nisan döneminde yüzde 5,5-6 bandına gerileme olasılığını yüksek görüyoruz" dedi.
     Detaylara bakıldığında gıda enflasyonunun aylık bazda bekledikleri gibi yüzde 1,5 seviyesinde, giyim fiyatlarında mevsimsellik kaynaklı düşüşün aylık yüzde 4,6, ulaştırma kaleminde yüzde 1,6 fiyat artışı, eğitimde ise yine yüzde 1 fiyat yükselişi göründüğüne dikkate çeken Altınsaç, şunları söyledi:
     "Merkez Bankası yarın Ankara'da ekonomistlerle toplanıyor olacak. Orada yapılacak olan açıklamalar yakından takip edilecek. Son gelen Merkez Bankası açıklamaları kapsamında piyasada 18 Eylül'deki PPK toplantısında yüzde 5-11,5 olan koridorun üst bandının 50-100 baz puan düşürülmesine kesin gözüyle bakılıyor. Beklentimiz 50 baz puan indirim.·Buna ek olarak faiz tarafı yıl sonuna kadar 150 baz puanlık indirimi ve enflasyonun yüzde 6,5'lere gerilemesini fiyatlamış durumda. Hesaplarımıza göre, enflasyondaki düşüş 2013'ün ilk çeyreğinde devam ediyor; Nisan 2013 döneminde yüzde 5,5'lere kadar geriliyor. Yeni bir zam yad da Türk Lirası'nda kalıcı değer kaybı olmazsa, bu tahmin Kasım Aralık aylarında piyasada beklentilere yansır ve faizde bir tur daha yani yüzde 7'lere doğru gerileme görebiliriz."
    
    
    

Bu haberi 140 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir