Enflasyon verileri... -Garanti Yatırım Ekonomisti Altınsaç: -"Yüzde 5 enflasyon hedefinin yüzde…

  • Yazı boyutu
Enflasyon verileri...
  -Garanti Yatırım Ekonomisti Altınsaç:
  -"Yüzde 5 enflasyon hedefinin yüzde…

Enflasyon verileri... -Garanti Yatırım Ekonomisti Altınsaç: -"Yüzde 5 enflasyon hedefinin yüzde 4-5 gibi bir ekonomik büyüme ortamında kalıcı olarak sağlanması çok da olası değil"

Garanti Yatırım Ekonomisti Altınsaç, yüzde 5 enflasyon hedefinin yüzde 4-5 gibi bir ekonomik büyüme ortamında kalıcı olarak sağlanmasının çok da olası olmadığını ifade etti.
     TÜİK tarafından açıklanan 2012 yılı aralık ayı enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Altınsaç, aralık ayı enflasyon beklentilerinin piyasa beklentileri doğrultusunda geldiğini belirterek, "Faiz tarafında yüzde 6,15-6,30 arasında dalgalanmanın devamı olası. Orta vadede yönün bir miktar yukarı olduğunu düşünüyoruz" dedi.
     Altınsaç, yıllık TÜFE'nin yüzde 6,2'ye gerilediğini, 2011 enflasyonu yüzde 10,5 ve yıllık ÜFE'nin yüzde 2,45 olduğunu anımsatarak, şunları kaydetti:
     "Gıda tarafında İTO rakamlarının aksine aylık bazda yüzde 1,6 yükseliş var. Giyim de ise mevsimsellik kaynaklı aylık bazda yüzde 1,5 fiyat düşüşü görüyoruz. Diğer kalemlerdeki artışlar ılımlı. ÜFE tarafındaki ılımlı seyir oldukça olumlu ve ilerleyen vadede maliyet tarafında enflasyondaki düşüşü destekler nitelikte. Burada görünümü bozan gelişme sigara tarafındaki yüzde 15'e yakın zam oranı. Enflasyona etkisi 0,8 puan civarında olacak. 2005 yılından bu yana ortalama enflasyonun yüzde 8,4 olduğu düşünülürse ve her yıl bir defaya mahsus bir takım zamların devreye girdiğini de hesaba katarsak, yüzde 5 enflasyon hedefinin yüzde 4-5 gibi bir ekonomik büyüme ortamında kalıcı olarak sağlanması çok da olası değil.
     Ancak TL'de aşırı bir değerlenme, büyümede belirgin düşüş ya da gıda/enerji fiyatlarından beklenenin ötesinde bir katkı gelirse bu hedef tutturulabilir. Bu senaryoyu da çok olası bulmuyoruz. Çünkü özellikle TL'de aşırı değerlenme Merkez Bankası tarafından arzu edilmiyor."
     Orta-uzun vadede bakıldığında, enflasyonun, yüzde 7-7,5 seviyesinde yapısal olarak yapışkan gözüktüğüne dikkati çeken Altınsaç, bu seviyeyi kalıcı olarak kırmasının (3-4 yıl boyunca) çok da olası olmadığını kaydetti.
     Gerçekleşmenin para politikasındaki şuanki duruşu değiştirmesini beklemediklerini dile getiren Altınsaç, "TL'de değerlenme arzu edilmiyor. Cari açık yaratması olası kredi artışı tercih edilmiyor. Enflasyon tarafında ise Merkez Bankası özellikle son dönemde gıdadan gelen olumlu katkıların da etkisiyle görünümü olumlu buluyor" dedi.
    
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir