Enflasyon verileri -Finansbank Ekonomisti Başak Karaaslan: "Yılın kalan kısmında, olumlu baz…

  • Yazı boyutu
Enflasyon verileri
  -Finansbank Ekonomisti Başak Karaaslan:
  "Yılın kalan kısmında, olumlu baz…

Enflasyon verileri -Finansbank Ekonomisti Başak Karaaslan: "Yılın kalan kısmında, olumlu baz etkisinin devam etmesiyle yıllık enflasyonun belirgin şekilde düşmesini bekliyoruz" "Yıl sonu enflasyon tahminimiz olan yüzde 6,7, Merkez Bankası'nın yıl sonu projeksiyonu olan yüzde 6,2 ve resmi hedef olan yüzde 5 seviyelerinin üzerinde yer alıyor" "Olumlu baz etkisi sonucu, çekirdek enflasyon göstergelerinin tümü yıllık bazda, önceki aya kıyasla gerilemeye işaret etti. "Merkez Bankası'nın Eylül'deki para politikaları kurulu toplantısında gecelik borç verme faizinde 50-100 baz puan indirime giderek faiz koridorunu daraltmasını bekliyoruz"

Finansbank Ekonomisti Başak Karaaslan, ağustos ayı enflasyon oranının beklentilerin üzerinde olduğunu belirterek, "Yılın kalan kısmında, olumlu baz etkisinin devam etmesiyle yıllık enflasyonun belirgin şekilde düşmesini bekliyoruz" dedi.
     Karaaslan, "Ağustos enflasyonu beklentilerin üzerinde. Tüketici fiyatları ağustosta yüzde 0,56 artış kaydederek gerek farklı kaynaklarda yüzde 0,33 ve yüzde 0,25 olarak belirlenen piyasa beklentisinin, gerekse bizim yüzde 0,39 seviyesindeki tahminimizin üzerinde kaldı. Bu rakam, temmuzda yüzde 9.07 olan yıllık enflasyonu yüzde 8,88'e getirdi. Üretici fiyatları ise aylık bazda yüzde 0.26 artış kaydederken yıllık üretici fiyatları enflasyonu yüzde 6,13'ten yüzde 4,56'ya geriledi" dedi.
     Karaaslan aylık yükselişe rağmen yılın kalan kısmında yıllık enflasyonun belirgin şekilde düşmesini beklediklerini ifade ederek, "Yıl sonu enflasyon tahminimiz olan yüzde 6,7, Merkez Bankası'nın yıl sonu projeksiyonu olan yüzde 6,2 ve resmi hedef olan yüzde 5 seviyelerinin üzerinde yer alıyor"dedi.
     Karaaslan, gıda fiyatlarındaki yaklaşık yüzde 1,5'lik aylık artışın, manşet enflasyona 0,37 yüzde puan katkıda bulunarak aylık enflasyon rakamının temel belirleyicisi olduğunu belirterek, "Gerçekleşen manşet enflasyon rakamıyla tahminimiz arasındaki temel fark, gıda kalemi için daha düşük bir artış öngörmemizden kaynaklanıyor. Akaryakıt fiyatlarındaki artışın etkisiyle, bir önceki aya oranla yüzde 1,59 yükselen ulaşım fiyatları da manşet enflasyonu yukarı çeken bir diğer kalem oldu. Öte yandan, mevsim sonu indirimlerinin etkisini yansıtan giyim fiyatları ise temmuz ayına göre yüzde 4,6 düşüş kaydetti" ifadelerini kullandı.
     Olumlu baz etkisi sonucu, çekirdek enflasyon göstergelerinin tümünün yıllık bazda, önceki aya kıyasla gerilemeye işaret ettiğini kaydeden Karaaslan, "Merkez Bankası'nın iki favori çekirdek enflasyon göstergesinden biri olan H endeksi yüzde 8,05'ten yüzde 7,71'e gerilerken, diğer favori gösterge olan I endeksi ise yüzde 7,50'den yüzde 7,17'ye geldi. Gerek enfasyondaki olumlu görünümü gerekse ekonomik aktivitedeki ılımlı büyüme trendini Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın son açıklamalarıyla birlikte düşündüğümüzde, Merkez Bankası'nın eylüldeki para politikaları kurulu toplantısında gecelik borç verme faizinde 50-100 baz puan indirime giderek faiz koridorunu daraltmasını bekliyoruz" öngörüsünde bulundu.
     Finansbank Ekonomisti Başak Karaaslan, "İndirimin miktarında 6 Eylül'de düzenlenecek Avrupa Merkez Bankası toplantısı ve 13 Eylül'de düzenlenecek Fed toplantısındaki kararlar belirleyici olacaktır. Aslında, Merkez Bankası, 2.çeyrek ortalaması yüzde 9,23 olan ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini Ağustos'ta yüzde 6 - 6,5 aralığına çekerek, bankaların fonlama koşullarını hali hazırda gevşetmiş bulunuyor" dedi.
     Önümüzdeki dönemde, faiz koridorunun üst sınırında ilave indirimler gerçekleşmesini ve gecelik borç verme faizinin Ekim 2011'deki sıkılaşma başlamadan önceki yüzde 9 seviyesine geri dönmesini beklediklerini kaydeden Karaaslan, şunları söyledi:
     "Gelişmiş ülke merkez bankalarının alacakları önlemler Merkez Bankası'nın politikalarında belirleyici olacak. Miktarsal gevşemeler sonucu küresel likidite bolluğu yaşanması durumunda, yüksek sermaye girişlerini, kredi büyümesi hızlanmasını ve dış açık genişlemesini sınırlamak için Merkez Bankası finansal istikrarı korumak amacıyla "yüksek zorunlu karşılık - düşük faiz bileşimi" uygulayabilir. Diğer taraftan, gelişmiş ülkelerin atacakları adımların yeterli olmayarak küresel büyüme görünümünde ilave bozulma yaşanması durumu, para politkasının her iki yönde esnekliğini gerektiriyor."
    
    
    

Bu haberi 138 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir