Enflasyon verileri... -Ata Yatırım Kıdemli Ekonomisti Özlem Derici: -"TÜFE'deki düşüş…

  • Yazı boyutu
Enflasyon verileri...
  -Ata Yatırım Kıdemli Ekonomisti Özlem Derici:
  -"TÜFE'deki düşüş…

Enflasyon verileri... -Ata Yatırım Kıdemli Ekonomisti Özlem Derici: -"TÜFE'deki düşüş hareketinin başlaması önemli. Enerji fiyatlarının yüksek seyretmesinin özellikle yıl sonu enflasyon hedeflerini bozma tehlikesi var. Ama Merkez Bankası fonlama maliyetini biraz gevşek tuttuğu için eli şu an güçlü"

Ata Yatırım Kıdemli Ekonomisti Özlem Derici, TÜFE'deki düşüş hareketinin başlamasının önemli olduğunu ve enerji fiyatlarının yüksek seyretmesinin özellikle yıl sonu enflasyon hedeflerini bozabileceğini söyledi.
     TÜİK tarafından açıklanan ağustos ayı verilerini AA muhabirine değerlendiren Derici, ağustos ayın TÜFE beklentilerin bir miktar üzerinde geldiğini, özellikle gıda ve enerji fiyatlarının baskıda bulunduğunu belirtti. Yıllık enflasyonun ise yüzde 9,07'den yüzde 8,88'e gerilemesinin olumlu bir sinyal olduğunu ifade eden Derici, "Bu düşüş hareketinin başlaması önemli. Enerji fiyatlarının yüksek seyretmesi özellikle yıl sonu enflasyon hedeflerini bozma tehlikesi var. Ama Merkez Bankası fonlama maliyetini biraz gevşek tuttuğu için eli şu an güçlü. Merkez Bankası, beklentilerin bozulacağı sinyalini aldığı zaman fonlama maliyetini biraz yukarı çekerek enflasyondaki olası bozulmayı kontrol altına alabilir. Bunları söylemek için erken, biraz beklemek gerekiyor. Gıda ve enerjideki bozulmalar kademeli olarak geliyor. Beklentilerin bozulup bozulmayacağını görmek için gelecek ay enflasyon rakamlarını da görmek lazım. Petrol fiyatlarının yüksekliği nedeniyle risklerin yukarı yönlü olduğunu söyleyebilirim" şeklinde konuştu.
     Çekirdek enflasyondaki gerilemenin birincil etkilerinin TÜFE'ye yansıdığını ancak ikincil etkilerinin henüz görülmediğini kaydeden Derici, ancak çekirdek enflasyonun aşağı yönlü olmasını olumlu bir gelişme olarak nitelendirdi.
    
    
    

Bu haberi 129 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir