Enflasyon verileri -"Ağustos ayındaki artış enflasyonu raydan çıkarmaz" -TD Securities (Toronto…

  • Yazı boyutu
Enflasyon verileri
  -"Ağustos ayındaki artış enflasyonu raydan çıkarmaz"
  -TD Securities (Toronto…

Enflasyon verileri -"Ağustos ayındaki artış enflasyonu raydan çıkarmaz" -TD Securities (Toronto Dominion) Stratejisti Cristian Maggio: "Ağustos ayında beklenenin üzerindeki artış, enflasyonu düşüş yönünde rayından çıkarmaz" "Bu özellikle Ramazan ayında yaşanan fiyat baskısı sebebiyle yıllık bazda bizim yüzde 8,6 olan ve piyasanın da yüzde 8,3 olan tahminimizin üzerinde bir oran" "Enflasyon, Türkiye Merkez Bankası'nın hedefleri doğrultusunda yıl sonunda yüzde 6,5 oranına gerileyecek"

Kanada Toronto merkezli TD Securities (Toronto Dominion) Gelişen Piyasalar Stratejisti Cristian Maggio, enflasyonun Ağustos ayında TÜFE'de yüzde 0,56, ÜFE'de yüzde 0,26 arttığını belirterek, "Ağustos ayında beklenenin üzerindeki artış görülmesi, enflasyonu düşüş yönünde rayından çıkarmaz" dedi.
     AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Maggio, yıllık bazda Temmuz ayında yüzde 9,1 olan enflasyonun, yine yıllık bazda Ağustos ayında yüzde 8,9'a gerilediğini belirterek, "Bu özellikle Ramazan ayında yaşanan fiyat baskısı sebebiyle yıllık bazda bizim yüzde 8,6 olan ve piyasanın da yüzde 8,3 olan tahminimizin üzerinde bir oran" ifadelerini kullandı.
     Maggio, "Her ne kadar enflasyonun düşüşü bir mola vermişse de, aşağı yönlü eğilimin yılın geri kalan bölümünde devam edeceğine işaret ediyor" dedi.
     Maggio, "Enflasyon, Türkiye Merkez Bankası'nın hedefleri doğrultusunda yıl sonunda yüzde 6,5 oranına gerileyecek. Ağustos ayında beklenenin üzerindeki artış, enflasyonu düşüş yönünde rayından çıkarmaz" şeklinde konuştu.
     Alt kategorilere bakıldığında, TÜFE'de yıllık bazda yükselişin gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 9,1, konutta yüzde 11,8 oranında gerçekleştiğini belirten Cristian, "Gıda, alkolsüz içecekler ve konut haricinde diğer çoğu kategoride yıllık bazda düşüş görüyoruz. Örneğin yıllık bazda ulaştırma bir önceki aya göre yüzde 5,6'dan yüzde 5,2'ye, giyim ve ayakkabı yüzde 7,5'tan yüzde 7,2'ye ve çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 13,8'den 9,3'e geriledi" yorumunda bulundu.
    
     "Fonlama maliyeti düşüyor"
    
     Ramazan ayındaki gıda fiyatlarındaki baskı nedeniyle yaşanan geçici duraklamaların oluşabileceğini kaydeden Maggio, şöyle konuştu.
     "Türk lirasının nispeten stabil konumu, petrol fiyatlarında dikkate değer bir artışın olmaması, enflasyonun 4.çeyreğe doğru da azalmasına neden olacaktır" tahmininde bulundu. Merkez Bankası'nın Türk Lirası'nın stabil pozisyonununa odaklandığını belirten, "Dış değişkenlerinde desteklediği müddetçe esnek para politikasına gerektiğinde liranın pozisyonu destekleyebilmek için devam edileceğini düşünüyorum."
     "İyileşen dış koşulların ortasında, Merkez Bankası bankaların ortalama fonlama maliyetini de düşürdü" diyen Maggio, Türkiye'de bankaların fonlama maliyetinin düzenli olarak düştüğüne dikkati çekti. Maggio, "Bankaların ortalama fonlama maliyeti Ocak'ta yüzde 12'ye, Mayıs'ta yüzde 10,8'e, Ağustos sonundaysa yüzde 6,4'e düştü. Bu durumda politika karmasında ki gevşemenin devam etmesi Merkez Bankası'nın ucuz finansman sağlamasını gerektiriyor" dedi.
    
    
    

Bu haberi 139 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir