Enflasyon son bir yılın en düşüğünde -OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin: -"Ekim ayı…

  • Yazı boyutu
Enflasyon son bir yılın en düşüğünde 
  -OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin:
  -"Ekim ayı…

Enflasyon son bir yılın en düşüğünde -OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin: -"Ekim ayı enflasyonun beklentilerin altında gelmesinin Merkez Bankası'nın elini daha da rahatlatacağını ve kasım ayı PPK toplantısında faiz koridorunu daraltmaya ölçülü şekilde devam edeceğini düşünüyoruz"

OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin, ekim ayı enflasyonun beklentilerin altında gelmesinin Merkez Bankası'nın elini daha da rahatlatacağını belirtti.
     Ekim ayı enflasyon verilerini AA muhabirine değerlendiren Girgin, ekim ayı enflasyonunun yüzde 1,96 ile beklentilerin altında kaldığını ve yıllık enflasyonun da yüzde 9,2'den yüzde 7,8'e gerilediğini belirtti.
     Alt kalemlerde gıda enflasyonunun geriye dönük ekim ayı ortalamasının bir hayli altında kaldığını ifade eden Girgin, şunları kaydetti:
     "Bu durum manşet enflasyona katkıda bulunmuştur. Bunun dışında ulaştırma ve konut kalemleri de beklentimizin hafif altında kalmış görünmekte. Hatırlanacağı üzere son yapılan zam ve vergi ayarlamaları ile 2012 yılı için Merkez Bankası yıl sonu tahminini yüzde 6,2'den yüzde 7,4'ye revize etmişti. Bizim yıl sonu TÜFE beklentimiz ise yüzde 8 seviyesidir.
     2012 yıl sonu seviyesi ve 2013 yılında vergi ve zam ayarlamalarının devam edeceği öngörümüz altında 2013 yılı için enflasyon beklentimiz Merkez Bankası tahmini olan yüzde 5,3'ün üzerinde yüzde 7 seviyesidir. Para Politikası tarafında ise ekim ayı enflasyonun beklentilerin altında gelmesinin Merkez Bankası'nın elini daha da rahatlatacağını ve kasım ayı toplantısında faiz koridorunu daraltmaya ölçülü şekilde devam edeceğini düşünüyoruz."
    
    
    

Bu haberi 118 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir