Enflasyon son bir yılın en düşüğünde -EFG İstanbul Menkul Değerler Baş Ekonomisti Haluk…

  • Yazı boyutu
Enflasyon son bir yılın en düşüğünde 
  -EFG İstanbul Menkul Değerler Baş Ekonomisti Haluk…

Enflasyon son bir yılın en düşüğünde -EFG İstanbul Menkul Değerler Baş Ekonomisti Haluk Bürümcekçi: -"Sonuçların MB'nin beklentilerine paralel olduğunu ve mevcut para politikası duruşunda bir değişiklik getirmeyeceğini düşünüyoruz"

EFG İstanbul Menkul Değerler Baş Ekonomisti Haluk Bürümcekçi, enflasyon sonuçlarının Merkez Bankası'nın (MB) beklentilerine paralel olduğunu ve mevcut para politikası duruşunda bir değişiklik getirmeyeceğini düşündüklerini belirtti.
     TÜİK tarafından açıklanan Ekim ayı enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Bürümcekçi, "Ekim ayında TÜFE yüzde 1,96 ile yüzde 2,1 olan beklentimizin hafif altında geldi, olumlu sürpriz gıda fiyatlarının mevsim normallerine göre çok daha az artmasından kaynaklandı" dedi.
     Bürümcekçi, "Örneğin, hesaplarımıza göre geçen yıl işlenmemiş gıda aylık yüzde 8 artarken bu yıl Ekim'de sadece yüzde 2 arttı. Bunun dışında diğer alt gruplarda beklenen artışlar ve ÖTV-enerji fiyat ayarlamalarının Eylül'den kalan etkileri gözlendi" ifadelerini kullandı.
     Bürümcekçi, "Temel eğilim açısından ise bir iyi bir de hafif kötü haber vardı. İyi haber çekirdek enflasyonun (I) yüzde 6,8'den yüzde 6,1'e gerilemesi olurken, hizmet fiyatlarının ise yüzde 6,9'dan yüzde 7'ye çıkacağını hesaplamaktayız. Sonuçların MB'nin beklentilerine paralel olduğunu ve mevcut para politikası duruşunda bir değişiklik getirmeyeceğini düşünüyoruz" görüşünü dile getirdi.
    
    
    

Bu haberi 137 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir