Enflasyon son bir yılın en düşüğünde -Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç: -"2013…

  • Yazı boyutu
Enflasyon son bir yılın en düşüğünde 
  -Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç:
  -"2013…

Enflasyon son bir yılın en düşüğünde -Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç: -"2013 yılının Nisan-Mayıs döneminde enflasyonun yüzde 6,5'lara kadar gerilemesini bekliyoruz"

Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, 2013 yılının Nisan-Mayıs döneminde enflasyonun yüzde 6,5'lara kadar gerilemesini beklediklerini belirtti.
     Ekim ayı enflasyon verilerini AA muhabirine değerlendiren Altınsaç, enflasyonun yüksek gelmesinde elektrik ve doğalgaza yapılan zammın etkili olduğunu dile getirerek, "Konut kaleminde enflasyon aylık yüzde 3,3 artarken, ulaştırmada artış yüzde 2 seviyesinde oldukça yüksek. Giyim tarafında mevsimsellik kaynaklı artış yüzde 7 civarında. ÜFE'deki hızlı düşüş ve çekirdek enflasyondaki ılımlı seyir, enflasyonda görece olumlu görünümü destekliyor" dedi.
     Altınsaç, ekonomideki yavaşlama göz önüne alındığında 20 Kasım'daki Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısında koridorun üst bandında bir 50 baz puanlık indirim daha beklediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:
     "Bu hafta Çarşamba günü de Merkez Bankası Ankara'da ekonomistlerle bir araya geliyor. Oradaki söylem takip ediliyor olacak. Yıl sonu TÜFE enflasyon beklentimiz yüzde 7,3. 2013 yılının Nisan-Mayıs döneminde enflasyonun yüzde 6,5'lara kadar gerilemesini bekliyoruz. 2013 yılını ise yüzde 6 ile kapatacağımızı hesaplıyoruz. 2013 için yüzde 5 olan enflasyon hedefinin ise şu anki enflasyon görünümü ile yakalanabileceğini düşünmüyoruz."
    
    
    

Bu haberi 141 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir