Enerjide fiyat düzenlemesi -GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu: -"Biriktirip biriktirip…

  • Yazı boyutu
Enerjide fiyat düzenlemesi
  -GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu:
  -"Biriktirip biriktirip…

Enerjide fiyat düzenlemesi -GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu: -"Biriktirip biriktirip aniden zam yapılması sanayiciyi de zor durumda bırakıyor. Bu tip uygulamalar aylık bazda ayarlamalarla yapıldığı takdirde hiç kimse programı dışında olan bir şeyle karşı karşıya kalmaz"

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, enerjide yapılan fiyat düzenlemelerinin sürece yayılarak gerçekleştirilmesini önererek, "Biriktirip biriktirip aniden zam yapılması sanayiciyi de zor durumda bırakıyor. Bu tip uygulamalar aylık bazda ayarlamalarla yapıldığı takdirde hiç kimse programı dışında olan bir şeyle karşı karşıya kalmaz" dedi.
     Konukoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğalgaz ve elektrik fiyatlarındaki düzenlemeye ilişkin değerlendirmede bulundu.
     Dünya enerji piyasalarındaki gelişmelere bağlı olarak enerjide fiyat düzenlemesi yapıldığını ifade eden Konukoğlu, enerjide yapılan fiyat düzenlemelerinin toptancı anlayış yerine sürece yayılarak gerçekleştirilmesini önerdi.
     Konukoğlu, şunları kaydetti:
     "Zaman içinde doğal gaz ve elektriğe zam olabiliyor. Ama biriktirip biriktirip de aniden yapılması, sanayiciyi de zor durumda bırakıyor. Bu tip uygulamalar aylık ayarlamalarla yapıldığı takdirde hiç kimse programı dışında olan bir şeyle karşı karşıya kalmaz. Sanayici eylül ayının içerisinde yıl sonuna kadar olan bağlantılarını yaptı, yani malı sattı. Bir anda hem doğal gaza hem de enerjiye zam gelmesi sonucunda, zaten çok cüzi kar marjlarıyla çalışan sanayicimizin fiyatlarının geriye düşmesi söz konusu oldu, bir zararı oldu."
     "Fiyat ayarlamalarının yapılmaması diye bir şey söz konusu olamaz. Dış dünyada oluşan yeni fiyatların içerde ayarlanması gerekir" diyen Konukoğlu, bunun ekonominin gereği olduğunu ifade etti. Konukoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Fakat bu biriktirilmeden, yavaş yavaş yapılmalı. Sanayici de otomatikmen onu hesap ederek, aylık yüzde yarım, yüzde 1 veya binde 2 zam gelebilir hesabı yaparak önünü görebilir. Ama şu anda uzun bir müddet zam yapılmayarak, birikip yüzde 10'lar yüzde 20'ler yapıldığı zaman sıkıntı doğuyor. Enerji girdisi, sanayi üretiminde maliyetleri doğrudan etkiliyor. Bundan dolayı toptancı anlayış yerine fiyat düzenlemesinin sürece yapılması gerekir. Bu yapıldığı takdirde sanayici önünü görür ve bağlantılarını gerçekleştirmede, toptan artışlarda olduğu kadar sıkıntıya girmez. Enerji fiyatlarında düzenleme yapılırken, artışın sürece yayılmasını öneriyoruz."
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir