Enerji Yatırım ve Düzenleme Konferansı -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: "İki nükleer…

  • Yazı boyutu
Enerji Yatırım ve Düzenleme Konferansı
  -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
  "İki nükleer…

Enerji Yatırım ve Düzenleme Konferansı -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: "İki nükleer santralden bir tanesinin anlaşmaları tamamlandı, saha çalışmaları başladı. Diğerinin de inşallah bu yıl sonu gelmeden anlaşmasını yapmış olacağımıza inanıyorum" "Nükleer santrallerle birlikte Afşin Elbistan havzasındaki yerli kömürün değerlendirilmesi projeleri 50 milyar dolarlık yatırımı içeriyor"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, iki nükleer santralden bir tanesinin anlaşmalarının tamamlandığını, saha çalışmalarının başlandığını belirterek, "Diğerinin de inşallah bu yıl sonu gelmeden anlaşmasını yapmış olacağımıza inanıyorum" dedi.
     Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği (ERRA) tarafından 11.'si düzenlenen Enerji Yatırım ve Düzenleme Konferansı, Swiss Otel Grand Efes'te başladı.
     Konferansın açılış oturumunda konuşan Bakan Yıldız, ERRA üyesi 34 ülkenin yıllık 2 trilyon kilovat saat civarı karşılık 200 milyar dolarlık bir enerji piyasasına sahip olduğunu, bu toplantıda alınacak kararların çok önemli olduğunu belirtti.
     ERRA'nın bölgedeki düzenleyici kurumlar arasında işbirliğinin geliştirilmesinde önemli bir rolünün bulunduğunu, 2015 yılında 6.'sı düzenlenecek Dünya Enerji Düzenleme Forumu'nun EPDK'nın ev sahipliği ve başkanlığında düzenlenecek olmasını da desteklediklerini ifade eden Yıldız, dünyadan daha hızlı büyüyen Türkiye'de enerji talebinin ekonomik büyümenin de ötesinde arttığına dikkati çekti.
     Elektrik üretimindeki özel sektör payının yüzde 34'lerden yüzde 60'lara çıkarıldığını, bu payın kısa vadede en az yüzde 75'lere yükseltilmesinin hedeflendiğini dile getiren Yıldız, Türkiye'nin hızlı büyüme performansını 2023 hedefleri kapsamında da göstermek durumunda olduğunu vurguladı.
     Bakan Taner Yıldız, şöyle konuştu:
     "Önümüzdeki 11 yılda benzer bir performansı göstermek demek, direkt ve dolaylı, asıl ve türevleriyle beraber 200 milyar dolara yakın yatırım demektir. Aynı zamanda 1 milyon kilometre civarında dağıtım hattı bulunan ve 13 bin kilometreye yaklaşan doğalgaz boru hattıyla beraber bu dağıtımların güçlendirilmesi lazım. Büyüme zaman zaman özellikle doğalgaz tüketiminde bizim öngörülerimizin de üzerinde olabiliyor. Son 2 yılda doğalgaz tüketimi yüzde 25'ler civarında. Bu yüzden bu rakamların ani değişikliklerin hükümetler ve düzenleyici kurumlar tarafından iyi yönetilmesi gerekiyor."
     Global kriz sonrası Avrupa'daki hükümetlerin yenilenebilir enerjiye sağladıkları sübvansiyonları gözden geçirdiğini ve kısıtlamalara gidildiğini ifade eden Yıldız, Türkiye'nin önceden belirlediği sübvansiyon miktarlarını düşürmeyeceğini ifade etti.
     Geliştirdikleri projelerin, hazine garantisine ihtiyaç duymadan kendi finansman yapısıyla sürdürülebilir bir yapıda olduğunu ifade eden Yıldız, "Bir kısım sektörlerde daralma olabilir ama enerji sektörü büyümesine devam edecek" dedi.
    
     -Elektrik Piyasası Kanunu'ndaki değişiklikler-
    
     Bakan Yıldız, enerjiyle ilgili düzenlemelerde şeffaflığa önem verdiklerini, bu düzenlemeleri sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcileriyle birlikte yaptıklarını, bu alanda gösterilen performansın yurt dışından da takdir gördüğünü kaydetti.
     4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu'nda yapılacak değişiklerle ilgili tasarının Bakanlar Kurulu'nda imzalanmasını ardından gelecek hafta meclise sevk edileceğini ifade eden Bakan Yıldız, şöyle devam etti:
     "Doğalgazda iyi bir yıl olacağı kanaatindeyiz, hazırlıklarımız tamamlandı. Bu yıl içerisinde Rusya'dan gelen 6 milyar metreküp batı hattının özelleşmesi tamamlandı. Önümüzdeki yıl aynı güzergahtan 4 milyar metreküp doğalgazın özel sektöre devredilmesi ile ilgili çalışmalarda sona gelindi.
     Son 10 yılda 50 milyar dolardan fazla para harcandı değişim için. Önümüzdeki 11 yıl içinde de 200 milyar dolara yakın para harcanacağını söylemek istiyorum. 2023 hedeflerimiz özel sektörü yönlendirmek açısından son derece açık. Yerli kömür kaynaklarımızın tamamını yani 17-18 bin megavatı kullanacağız, rüzgar gücünü 20 bin megavat, güneşi 3 bin megavat ve jeotermal gücün de 600 megavat civarı olacağını düşünüyoruz.
     Güvenlikleri artırılmış olan ve her türlü uluslararası denetime açık olmak şartıyla iki nükleer güç santralinin 2023 yılında işletmede olmasını hedefliyoruz. Bir tanesinin anlaşmaları tamamlandı, saha çalışmaları başladı. Diğerinin de inşallah bu yıl sonu gelmeden anlaşmasını yapmış olacağımıza inanıyorum. Nükleer santrallerle birlikte, Afşin Elbistan havzasındaki yerli kömürün değerlendirilmesi projeleri 50 milyar dolarlık yatırımı içeriyor. Buna ek olarak 20 büyük proje var. TANAP, Petkim Rafinerisi, Tüpraş, Tuz Gölü Yeraltı Depolama Tesisi gibi yatırımlar da 15 milyar dolara karşılık geliyor. Bunlar son derece somut projeler ve anlaşmaların önemli kısmı yapılmış durumda."
    
     -Yeni enerji santralleri-
    
     EPDK Başkanı Hasan Köktaş ise Türkiye'nin Çin'den sonra ikinci en hızlı büyüyen elektrik ve gaz piyasasına sahip olduğunu, son 10 yılda yıllık elektrik talebinin yüzde 6,2, gaz talebinin yüzde 10,6 arttığını, 2030 yılına kadar yıllık elektrik talebinin ortalama yüzde 6 üzeri büyümeye devam edeceğini ifade etti. Bu büyüme için yaklaşık 200 milyar dolarlık yatırıma ihtiyaç duyulduğunu, bunun karşılanması için yüzde 90 oranında sıfırdan yapılacak enerji santrallerine ihtiyaç olduğunu ifade eden Köktaş, elektrik ve gaz şebekelerinin de yenilenmesi gerektiğini ifade etti.
     Köktaş, Türkiye elektrik ve doğalgaz piyasasındaki liberalizasyon süreci hakkında da bilgi verdi.
     ERRA Başkanı Gabor Szörenyi de Türkiye'nin dünyadaki olumsuz ekonomik şartlara rağmen geleceğe büyük dinamizmle baktığını, İzmir'deki konferansta bölgesel işbirliği imkanlarının tartışılacağını belirtti.
     Konferans yarın sona erecek.
    
    
    

Bu haberi 121 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir