Enerji Yatırım ve Düzenleme Konferansı -EPDK Başkanı Köktaş: -"Enerji piyasamızı, düzenleme…

  • Yazı boyutu
Enerji Yatırım ve Düzenleme Konferansı
  -EPDK Başkanı Köktaş:
  -"Enerji piyasamızı, düzenleme…

Enerji Yatırım ve Düzenleme Konferansı -EPDK Başkanı Köktaş: -"Enerji piyasamızı, düzenleme altyapımızı dünya piyasalarına, gelişmiş ülkelere entegre etmeye çalışıyoruz"

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, kurumun uluslararası arenada etkili bir oyuncu olmaya adım attığını belirterek, "Enerji piyasamızı, düzenleme altyapımızı dünya piyasalarına, gelişmiş ülkelere entegre etmeye çalışıyoruz" dedi.
     Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği (ERRA) tarafından İzmir'de düzenlenen 11'inci Enerji Yatırım ve Düzenleme Konferansı öncesi EPDK Başkanı Köktaş ve ERRA Başkanı Gabor Szörenyi basın toplantısı düzenledi.
     Köktaş, ERRA'nın Orta Avrupa, Kuzey Asya ve Afrika ile Ortadoğu'dan ülkelerin yanısıra ABD'den 34 düzenleyici otoritenin üye olduğu bir kuruluş olduğunu, ERRA'ya tam üye ülkelerin yıllık elektrik enerjisi tüketiminin 2 trilyon kilovatsaati aştığını, bu rakamın yıllık ekonomik büyüklüğünün 173 milyar dolara yaklaştığını belirtti.
     İzmir'de başlayan toplantıya 250'ye yakın katılımcının geldiğini, toplantıya Türkiye enerji sektöründe yer alan özel şirketlerin üst düzey yöneticilerinin de katılacağını ifade eden Köktaş, toplantı yeri olarak seçilen İzmir'in geçmişte tarımsal endüstri ve ihracat merkezi olarak kabul edildiğini ancak bugün hızla lisanslandırılan enerji potansiyeliyle bir enerji kenti konumuna ulaştığını kaydetti.
     Köktaş, 25-28 Mayıs 2015 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek 6'ncı Dünya Enerji Düzenleme Forumu toplantısına dikkati çekerek, enerji düzenlemeleri konusunda dünyanın önemli buluşmalarından biri olan forumun başkanlığı için EPDK'nın Meksika ve Rusya'ya karşı mücadele verdiğini, yapılan oylamada başkanlığın 3 yıllığına Türkiye'ye geçtiğini belirtti.
     EPDK Başkanı Köktaş, şöyle konuştu:
     "2015'deki Enerji Düzenleme Dünya Forumu toplantısının Türkiye'ye yakışır bir şekilde organize edilmesi için çalışmalar devam ediyor. Bin kişinin üzerinde bir katılımla dünya enerji düzenlenmesinin tüm boyutuyla tartışıldığı bir toplantı olacak.
     Artık EPDK kendi sınırlarını aşarak dünya ölçeğinde oyuncu olmaya, kendi alanında söz sahibi olmaya yönelik adımlar atıyor. Bu yönde gayretlerimiz var. Artık kendimizi aşmaya çalışıyoruz. Bunu da bir ölçüde başardık diye düşünüyorum. Akdeniz Düzenleyici Kurumlar Birliği'nin aktif üyesi ve yönetim kurulundayız. ERRA'da yönetim kurulunda varız. Dünya Forumu'nun başkanlığı kurumumuzda. Aslında enerji piyasamızı, düzenleme altyapımızı dünya piyasalarına, gelişmiş ülkelere entegre etmeye çalışıyoruz. Karşılıklı olarak tecrübe alışverişi yapıyoruz. Memnuniyetle ifade etmek isterim ki birçok ülkeye mihmandarlık, önderlik, bilgi ve deneyim aktarımı yapıyoruz."
     Köktaş, İzmir'de devam eden toplantıda bölgesel işbirlikleri konusunun da tartışılacağını, bu kapsamda Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı projesiyle ilgili de bir başlık bulunduğunu ifade etti.
     İzmir bölgesinin rüzgar enerjisi potansiyeline de dikkat çeken Köktaş, İzmir'de 460 megavata tekabül eden 17 projenin bulunduğunu, yeni başvuruları değerlendirdiklerini belirtti.
     ERRA Başkanı Gabor Szörenyi ise Dünya Forumu'nun İstanbul'a verilmesinde Türkiye'nin misafirperverliği, şeffaflığı, yatırım dostu bir düzenleyici çerçeveye sahip olması ve enerji talebindeki yüksek büyüme beklentisinin etkili olduğunu, EPDK Başkanı Köktaş'ın da bu kapsamdaki çabalarının önemli olduğunu dile getirdi.
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir