Enerji verimliliği hizmetlerini yürütecek kurum ve kuruluşlara yetki belgesi verilecek

  • Yazı boyutu
Enerji verimliliği hizmetlerini yürütecek kurum ve kuruluşlara yetki 
belgesi verilecek

Enerji verimliliği hizmetlerini yürütecek kurum ve kuruluşlara yetki belgesi verilecek

Enerji verimliliği ile ilgili eğitim, etüt, proje ve danışmanlık hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla üniversiteler ve meslek odaları ile enerji verimliliği danışmanlık şirketlerinin yetkilendirilmesinde uygulanacak usul ve esaslar belirlendi.
     Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın "Enerji Verimliliği Hizmetlerini Yürütecek Kurum ve Kuruluşlara Yetki Belgesi Verilmesi Hakkında Tebliği" Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Buna göre, üniversitelere ve meslek odalarına (Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne bağlı Elektrik Mühendisleri Odası ve/veya Makina Mühendisleri Odası) uygulamalı eğitim yapabilmeleri ve enerji verimliliği hizmetlerini yürütmek üzere yetki belgesi verilen enerji verimliliği danışmanlık şirketlerini yetkilendirebilmeleri için Enerji Verimliliği Koordinasyon Kurulu onayı ile Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından yetki belgesi verilecek.
     Üniversiteler ve meslek odaları, yetki belgesi alabilmek için her yıl Nisan ve Ekim aylarında Genel Müdürlüğe, tebliğde belirtilen belgelerle başvuracak.
     İlgili belgeleri, yerinde yapılan incelemeler neticesinde uygun olduğu Genel Müdürlük tarafından tespit edilen üniversiteye veya ilgili meslek odasına yetki belgesi verilmesi, başvuruyu takip eden ilk toplantısında Genel Müdürlük tarafından Kurula teklif edilecek. Yetki belgesi verilmesine veya verilmemesine ilişkin nihai Kurul kararı, başvuru tarihinden itibaren en geç ikinci Kurul toplantısında alınacak. Kurul kararları, Kurul toplantısından itibaren 15 gün içinde Genel Müdürlük tarafından başvuru sahibine bildirilecek.
     Genel Müdürlük ile Kurul tarafından yetki belgesi verilmesi uygun görülen üniversite veya meslek odası arasında yetkilendirme sözleşmesi imzalanacak. Bu anlaşmanın imzalanmasını müteakip, ilgili üniversiteye veya meslek odasına yetki belgesi verilecek.
    
    
    

Bu haberi 140 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir