Enerji Verimliliği Destekleri Hakkında Tebliğ -Endüstriyel işletmelerin, enerji atıklarının,…

  • Yazı boyutu
Enerji Verimliliği Destekleri Hakkında Tebliğ
  -Endüstriyel işletmelerin, enerji atıklarının,…

Enerji Verimliliği Destekleri Hakkında Tebliğ -Endüstriyel işletmelerin, enerji atıklarının, kayıpların ve verimsizliklerin giderilmesi için hazırlattıkları projeler desteklenecek -Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü ile gönüllü anlaşma yapan ve taahhüdünü yerine getiren tüzel kişilerin enerji giderinin yüzde 20'si, 200 bin lirayı geçmemek kaydıyla Genel Müdürlük bütçesinden karşılanacak

Enerji atıklarının, kayıpların ve verimsizliklerin giderilmesi için endüstriyel işletmelerin hazırlattıkları projeler desteklenecek.
     Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının, Enerji Verimliliği Destekleri Hakkında Tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Endüstriyel işletmelerin mevcut sistemlerinde verimliliğin artırılmasına dair proje ve uygulamalarının desteklenmesi ile ilgili usul ve esasları belirleyen tebliğ, yıllık toplam enerji tüketimleri bin ton eşdeğer petrol ve üzeri olan, ticaret ve sanayi odası, ticaret odası veya sanayi odasına bağlı olarak faaliyet gösteren ve her türlü mal üretimi yapan işletmelere yönelik destek uygulamalarını kapsayacak.
     Asıl faaliyet alanı elektrik üretimi olan, elektrik üretim lisansı sahibi tüzel kişiler tebliğ kapsamı dışında tutulacak.
     Endüstriyel işletmeler, enerji atıklarının, kayıpların ve verimsizliklerin giderilmesi için gerekli önlemlerin uygulanması amacıyla hazırlattıkları projelerini, her yıl Ocak ayı içinde Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğüne sunabilecek.
     Herhangi bir endüstriyel işletmesi için 3 yıl içerisinde enerji yoğunluğunu ortalama olarak en az yüzde 10 oranında azaltmayı taahhüt ederek gönüllü anlaşma yapmak isteyen tüzel kişiler, her yıl Ekim ayında Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğüne başvuracak.
     Projeler, her yıl Ocak ayında Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü onayı ile kurulan ve en az 5 kişiden oluşan bir komisyon tarafından değerlendirilecek.
     Genel Müdür onayı ile desteklenmesi uygun görülen projeler veya gönüllü anlaşma yapılması uygun görülen endüstriyel işletmeler, Enerji Verimliliği Koordinasyon Kurulu onayına sunulacak.
     Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü ile gönüllü anlaşma yapan ve taahhüdünü yerine getiren tüzel kişilerin ilgili endüstriyel işletmesinin anlaşmanın yapıldığı yıla ait enerji giderinin yüzde 20'si, 200 bin lirayı geçmemek kaydıyla Genel Müdürlük bütçesinden karşılanacak.
     Uygulanacak desteğin ödeme planı gönüllü anlaşma dönemi sonunda Genel Müdürlük ödenekleri ile sınırlı kalmak kaydıyla belirlenecek.
     Ödemenin yapılmasında anlaşmanın yapıldığı yıla ait ve yeminli mali müşavir, defterdarlık, vergi müdürlüğü gibi kurum veya kuruluşlar tarafından onaylanmış olan enerji giderlerine ait faturalar ve ödeme belgeleri esas alınacak.
     Gönüllü anlaşma yapılan endüstriyel işletmeler ile enerji yoğunluklarını azaltan ve artıran endüstriyel işletmelere ilişkin bilgiler Genel Müdürlüğün internet sayfası üzerinden yayınlanacak.
     Bu Tebliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce, proje destekleri ve gönüllü anlaşma uygulamalarına ilişkin imzalanan sözleşme ve anlaşmalar, sürelerinin bitimine kadar geçerli olacak.
    
    
    

Bu haberi 150 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir