Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Kilci: (2) -"Geçtiğimiz 3 ayın hesapları gaz ve…

  • Yazı boyutu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Kilci: (2)
  -"Geçtiğimiz 3 ayın hesapları gaz ve…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Kilci: (2) -"Geçtiğimiz 3 ayın hesapları gaz ve elektrik için Ocak'ta zam yapmayı gerektirecek bir durum sunmuyor. 2013 yılında fiyatlar ve maliyetler üzerinde çok büyük bir baskı öngörmüyoruz" -"3. Nükleer proje daha bir bizden olmalı. Bu projenin illa kamu sektörü tarafından yapılması gerekmiyor, özel sektör de pekala 3. projeyi ben yapabiliyorum diye ortaya çıkabilir" -EPDK, kurum faaliyetlerini elektrik ve doğalgaz üzerine yoğunlaştırır, bu sektörün kural koyucusu olur, kendi verimliliğini düşüren işlerden kurtulursa bu durum EPDK için daha iyi olur"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, geçmiş 3 ayın hesaplarının gaz ve elektrik için Ocak'ta zam yapmayı gerektirecek bir durum sunmadığını, 2013 yılında da fiyatlar ve maliyetler üzerinde çok büyük bir baskı öngörmediklerini söyledi.
     Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleriyle sohbet toplantısı yapan Kilci, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
     Kilci, Sinopta'ki nükleer santrale EÜAŞ'ın küçük ortak ihtimalinin söz konusu olduğunu bildirerek, "Çünkü biz ikinci nükleer projemizde biraz daha elimizi taşın altına koymak istiyoruz. Yüzde 15-45 aralığında bir oran, EÜAŞ'ın bu oranın karşılığında da sermaye yükümlülüğünü yerine getirmesi gerekecek, dolayısıyla oranı buna göre şekillendireceğiz. Amacımız, ikinci nükleer projemizde mutlaka kamunun hatta mümkünse Türk özel sektörünün de yer alması ki; 3'üncüsünü kendimiz yapalım, 4'üncüsünü daha fazla kendimiz yapalım" diye konuştu.
     Akkuyu'daki proje için 20 milyar dolarlık bir yatırım büyüklüğünden söz edildiğini dile getiren Kilci, EÜAŞ yada bir başka kamu kuruluşunun ortak olması durumunda peyderpey ortaklık payına düşen sermaye yükümlülüğünü yerine getirebileceğini, bu projenin hepsinin de öz kaynakla karşılanmasının söz konusu olmadığını ifade etti.
     Dünyada modeli birbirinin aynı olan 2 nükleer santral olmadığını kaydeden Kilci, bu noktada birim maliyeti oluşturmanın çok zor olduğunu dile getirdi.
    
     -Çin, Japonya, Kore ve Kanada daha önde-
    
     Kilci, nükleer santral konusunda hiçbir ülkeye 'sizin için süreç bitti gidebilirsiniz' demediklerini belirterek, Çin, Japonya,Kanada ve Kore gibi ülkelerin görüşmelerde ileri gittiğini ve daha önde olduğunu söyledi.
     Kendilerine 2012 yılının sonundan önce projenin adını koyma hedefi koyduklarını ifade eden Kilci, yıl sonundan önceye yetişmese de yılın ilk aylarında projenin adını koyacaklarını belirtti.
     Kilci, Mersin'deki nükleer santralin yapımı için gerekli malzemelerin hepsinin Rusya'dan gelmesinin hiç anlamlı olmadığını kaydederek, "İstemeseler de, Akkuyu nükleer santralinde çok ciddi bir yerlileştirme söz konusu olacak. İlk projenin belki kaba işleri yerlileştirilmiş olacak. Bizim amacımız ikinci projede bunun daha da artmış olmasını, üçüncüsünde de çok daha fazla artmasını öngörüyoruz" diye konuştu.
     3. nükleer santralin İğneada'da yapılacağı söylentilerinin yersiz olduğunu belirten Kilci, 3. nükleer santralin yerinin İğneada olduğu noktasında herhangi bir açıklama yapmadıklarını anlattı.
     Kilci, nükleer santral konusunda hazine garantisi verilmesini doğru bulmadıklarını belirterek, bu konunun kendilerinin kırmızı çizgilerinden biri olduğunu söyledi. EÜAŞ'ın varlığını da bir garanti olarak düşünmediklerini ifade eden Kilci, "Keşke finansman imkanlarına sahip olsak da bu proje yüzde 100 bizim olsa. Parasını versek ve istediğimiz teknolojiyi getirsek yaptırsak" ifadelerini kullandı.
     3. nükleer santralde Türkiye'nin daha fazla olması gerektiğine işaret eden Kilci, "3. Nükleer proje daha bir bizden olmalı. Bu projenin illa kamu sektörü tarafından yapılması gerekmiyor. Özel sektörde pekala 3. projeyi ben yapabiliyorum diye ortaya çıkabilir" diye konuştu.
    
     -2013 yılında fiyatlar üzerinde baskı öngörmüyoruz-
    
     Kilci, BOTAŞ'ın 2013 yılında yükümlülüklerini büyük ölçüde yerine getireceğini vurgulayarak, BOTAŞ'ın mali durumunda da büyük ölçüde bir iyileşme gerçekleştiğini savundu.
     Geçmiş günlerde kamuoyuna "Doğalgaza Zam" adıyla verilen haberlerin gerçeği yansıtmadığının altını çizen Kilci, 1 Ekim tarihinde BOTAŞ tarafında yapılan fiyat ayarlamasında santraller içinde doğalgaz satış fiyatının önerildiğini, BOTAŞ'ın bu durumu aylık olarak gerçekleştirdiğini, bunun Aralık ayının başında zam yapılmış gibi yansıtılmasının yanlış olduğunu ifade etti.
     Kilci, bu ayarlamanın zam baskısı oluşturmadığına da dikkati çekerek, "Şu anda hiçbir suretle fiyatları yukarı çıkartıcı yönde bir baskı yok" dedi.
     1 Ocak'ta zam yapmak için hesabın kitabın bugün ortaya çıkmış olması gerektiğini anımsatan Kilci, "Geçtiğimiz 3 ayın hesapları gaz ve elektrik için Ocak'ta zam yapmayı gerektirecek bir durum sunmuyor. 2013 yılında fiyatlar ve maliyetler üzerinde çok büyük bir baskı öngörmüyoruz" diye konuştu.
    
     -Yasa EPDK'yı güçlendirecek-
    
     Kilci, EPDK'nın petrol piyasası ve LPG piyasası kanunundaki değişikliklere ilişkin soru üzerine de zayıf bir EPDK'nın kimsenin işine gelmeyeceğine dikkati çekti. EPDK'nın 15 bine yaklaşan akaryakıt istasyonlarının her biriyle ve her bir pompasıyla ilgilenmek zorunda olduğunu, bunlarla EPDK ve Enerji Bakanlığı'nın ulaşmasının doğru olmadığını kaydeden Kilci, "Bunların denetlenmesi merkez taşra teşkilatı olmayan bir kuruma verilmiş (EPDK), bu durum EPDK'yı küçültme, yok etme durumu değil, ihtiyaçtan ortaya çıkan bir durum. EPDK, kurum faaliyetlerini elektrik ve doğalgaz üzerine yoğunlaştırır, bu sektörün kural koyucusu olur, kendi verimliliğini düşüren işlerden kurtulursa bu durum EPDK için daha iyi olur" şeklinde konuştu.
     Konuşmasının ardından EMD Başkanı Turgay Türker, Metin Kilci'ye EMD'nin 25'inci yılına özel üretilen pulu hediye etti, Kilci de hediyenin kendisini çok mutlu ettiğini, kendisinin de geniş bir pul koleksiyonuna sahip olduğunu ifade etti.
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 87 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir