Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Kilci: -"2013 yılı içerisinde Elektrik dağıtım…

  • Yazı boyutu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Kilci:
  -"2013 yılı içerisinde Elektrik dağıtım…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Kilci: -"2013 yılı içerisinde Elektrik dağıtım özelleştirmeleri defterini kapatmayı ümit ediyoruz" -"Bu yılın sonundan önce Sinop Nükleer Santrali'nin adını koymayı ve bu konuda belirli bir mesafe almış olmayı hedefliyoruz" -"EÜAŞ'ın nükleer santral projelerinde paydaş ve hissedar olarak yer almasını umut ediyoruz"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, "2013 yılı içerisinde Elektrik dağıtım özelleştirmeleri defterini kapatmayı ümit ediyoruz" dedi.
     Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ve BP tarafından ortaklaşa düzenlenen "Dünyada ve Türkiye'de Enerji'nin Görünümü ve Geleceği" temalı toplantıda konuşan Kilci, enerjinin dünya gündeminin en önemli maddelerinden olduğunu belirterek, enerji diplomasisinin de uluslararası siyasetin en temel unsuru haline geldiğini söyledi.
     Türkiye'nin 2023 hedeflerine rekabetçi bir ekonomiyle ulaşabileceğini kaydeden Kilci, "Ulaşacağımız rekabetçi ekonomi sayesinde sadece kendimize yeter değil, çevremize de yeter hale geleceğiz" diye konuştu.
     Kilci, Türkiye'nin enerji tedarik mekanizmasının kurulması sırasında gelecek 15 yılda alt sektörlerle birlikte 150 milyar doları aşan bir yatırıma ihtiyaç duyacağını bildirdi.
     Avrupa'nın 6'ncı büyük ekonomisi konumunda bulunan ve genç bir nüfusa sahip olan Türkiye'nin kişi başı elektrik tüketiminin Avrupa ortalamasının 3'te biri olduğuna dikkati çeken Kilci, başta hidroelektrik ve kömür olmak üzere yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını değerlendirmenin enerji politikalarının en temel önceliklerinden biri haline geldiğini dile getirdi.
     Kilci, nükleer enerji çalışmalarının da belli bir olgunluğa ulaştığını belirterek, "Mersin Akkuyu bölgesinde geliştirilen proje son derece başarılı ve emin adımlarla ilerliyor. Bu konuda telafi edilmesi güç herhangi bir zaman kaybı şu ana kadar yaşanmadı. Sinop'ta kurulması planlanan yeni nükleer santral konusunda da birçok ülkeyle görüşmeler devam ediyor. Bu yılın sonundan önce Sinop Nükleer Santrali'nin adını koymayı ve bu konuda belirli bir mesafe almış olmayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.
    
     -Türkiye, Çin'den sonra enerji talebi en çok artan ülke-
    
     Kilci, Türkiye'nin 2000 yılından bu yana elektrik ve doğalgazda Çin'den sonra en fazla talep artışına sahip ülke konumunda bulunduğunu kaydederek, "Türkiye'nin 2020 yılında toplam enerji talebinin 220 milyon ham petrol eşdeğeri düzeyine çıkmasını bekliyoruz. Hazırlanan strateji belgesi çerçevesinde 2020 yılı enerji üretiminde, nükleer enerjinin payının en az yüzde 5, yenilenebilir enerji kaynaklarının payının ise en az yüzde 30 olması planlanıyor. Ayrıca, rüzgar enerjisi üretiminde 20 bin megawatt, güneşte ise 3 bin megawatt kurulu güce ulaşmayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu.
     Elektrik dağıtım özelleştirmeleri konusuna da önem verdiklerini söyleyen Kilci, "2013 yılı içerisinde Elektrik dağıtım özelleştirmeleri defterini kapatmayı ümit ediyoruz" dedi.
     Kilci, Elektrik Üretim AŞ.'nin (EÜAŞ) liberal enerji piyasasında sadece büyük hidroelektrik santrallerinde değil, nükleer enerji alanında da olması gereğine dikkat çekerek, EÜAŞ'ın nükleer santral projelerinde paydaş ve hissedar olarak yer almasını umut ettiklerini vurguladı.
     Kilci ayrıca, mevcut elektrik yasası kanunun üst normlarını kaldırarak, yeni bir elektrik yasası kanunu ortaya koymaya çalıştıklarını da dile getirdi.
    
    
    

Bu haberi 126 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir