Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız Türkmenistan'da -Yıldız, Devlet Başkanı Berdimuhamedov…

  • Yazı boyutu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız Türkmenistan'da 
  -Yıldız, Devlet Başkanı Berdimuhamedov…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız Türkmenistan'da -Yıldız, Devlet Başkanı Berdimuhamedov ile görüştü

Türkiye ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerin enerji yapılanması konusunda Türkmenistan'ın katkılarını ele almak ve Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'ni (TANAP) görüşmek amacıyla Türkmenistan'a gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov tarafından kabul edildi.
     Aşkabat'ta Oğuzhan Köşkü'ndeki görüşmede Türkmen lider Berdimuhamedov, Türkmenistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin ticari, ekonomik ve kültürel alanlar başta olmak üzere pek çok alanda gelişmeye devam ettiğini belirterek, geçtiğimiz ay Türkiye'ye yaptığı ziyaretin son derece verimli geçtiğini söyledi. İki ülkenin parlamentolar arası boyutuna da değinen Berdimuhamedov, 7-8 Eylül tarihlerinde Türkmen parlamenterler heyetinin Türkiye'yi ziyaret edeceğini ve iki ülke meclisleri arasında önemli bir işbirliği anlaşması imzalanacağını söyledi.
     Bakan Yıldız ise, Türkiye-Türkmenistan ilişkilerinde "iki devlet bir millet" ilkesini esas aldıklarını ve ilişkilerin gelişmeye devam ettiğini, ziyareti kapsamında enerji sektörü temsilcileriyle son derece verimli görüşmeler yaptığını söyledi. Türkmenistan'a yaptığı her ziyarette ülkenin gelişim sürecini gözlemlediğini dile getiren Taner Yıldız, bu değişimi Türkmen lider Berdimuhamedov'un "yüksek iradesinin her alana yansıması olarak" gördüğünü belirtti.
     Devlet Başkanı Berdimuhamedov'un yüksek vizyonu sayesinde Türkiye ve Türkmenistan arasında kültür, tarih, ekonomi ve enerji gibi pek çok alanda ilişkilerin gelişmeye devam ettiğini kaydeden Bakan Yıldız, Türk müteahhitlere verilen destek için teşekkür etti.
     Gurbangulı Berdimuhamedov, Türk müteahhitlerin ülkesinde önemli projelere imza attıklarını belirterek, bunun ilişkilerin gelişmesine önemli katkı sağladığını söyledi. Berdimuhamedov bu bağlamda, çok büyük bir Türkmen-Türk Üniversitesi inşa edeceklerini ve bu kurumun sadece bölgesel değil, aynı zamanda dünya çapında bir üniversite olmasını amaçladıklarını söyledi.
     Daha sonra basına kapalı devam eden görüşmede enerji konusundaki işbirliğinin ele alındığı açıklandı.
     Bakan Yıldız Aşkabat'taki temaslarında, Türkmenistan ve Azerbaycan Enerji Bakanları ve Avrupa Birliği Enerji Komiseri Günther Oettinger ile birlikte Türkmen ve Azeri doğalgazını Avrupa'ya ulaştıracak boru hattı projesini masaya yatırıyor.
     Sabah başlayan dörtlü toplantının Devlet Başkanı Berdimuhamedov ile görüşmenin ardından devam edeceği belirtildi.
    
    
    

Bu haberi 164 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir