Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: -"Haziran ayından bu tarafa yüzde 25 civarında ham…

  • Yazı boyutu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
  -"Haziran ayından bu tarafa yüzde 25 civarında ham…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: -"Haziran ayından bu tarafa yüzde 25 civarında ham petrole zam geldi. Otomatik fiyatlama mekanizması takip ediliyor. Akdeniz havzasındaki fiyatlar Türkiye'ye aynı şekilde yansıyor"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Haziran ayından bu tarafa yüzde 25 civarında ham petrole zam geldi. Otomatik fiyatlama mekanizması takip ediliyor. Akdeniz havzasındaki fiyatlar Türkiye'ye aynı şekilde yansıyor" dedi.
     Bakan Taner Yıldız, Adıyaman Valiliği'ni ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin "Benzin fiyatlarındaki artışın nedenini" sorması üzerine Bakan Yıldız, bu işin otomatik fiyatlama mekanizmasıyla beraber yürüdüğünü ve haziran ayından bu yana hem petrole yüzde 25 civarında zam geldiğini söyledi. Yıldız, şunları kaydetti:
     "En son haziran ayından bu tarafa 90 dolarlar civarına inmiş ham petrolün varilinin şu anki değeri 113 dolar civarında. Yani yüzde 25 civarında zam geldi. Bu, Türkiye'nin dışındaki ülkelerin özellikle de bölgemizdeki siyasi istikrarsızlıkların bedelinin ödenmesidir. Hani zaman zaman siyaseten deriz 'bize ne-' 'Suriye'deki olaylardan bize ne-'
     Hükümetimizin politikalarını eleştiren arkadaşlarımıza söyleyeceğimiz önemli cümle şudur; ne biz haksızlığa tahammül edebiliriz ne de haksızlığın yanında olabiliriz. Bu siyaseten böyledir. Doğru yaptığınız kadar güçlenirsiniz, biz orada yanlış yerde durmak istemiyoruz. Hele hele mübarek ramazan ayında kendi ülkesine, tarihi Halep şehrini havadan uçaklarla bombalayan, yerden tanklarla, toplarla bombalayan bir rejimin yanında hiç olamayız. Bunun aynı zamanda ekonomik yanları da var. Siyaseten duruşumuz böyle ama, ekonomik olarak da..."
    
     -"Her siyasi istikrarsızlığın tesirleri oluyor"
    
     Bakan Taner Yıldız, her siyasi istikrarsızlığın Türkiye'ye direkt ya da dolaylı yoldan tesirleri olduğunu vurgulayarak, ham petrolde dünyada arzda ve talepte herhangi bir değişiklik olmadığını dile getirdi.
     Ham petrolde 91 milyon varil civarında tüketim olduğunu hatırlatan Yıldız, şöyle devam etti:
     "Bununla alakalı arz ve talepte ciddi bir değişiklik yok. Peki nasıl oluyor da fiyatlar değişiyor- Tamamen ürkekliğin, tedirginliğin ve siyasi istikrarsızlığın getirmiş olduğu sonuçlardır. Dediğim gibi haziran ayından bu tarafa yüzde 25 civarında ham petrole zam geldi. Otomatik fiyatlama mekanizması takip ediliyor. Akdeniz havzasındaki fiyatlar Türkiye'ye aynı şekilde yansıyor."
     Ziyaretin ardından Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, Bakan Taner Yıldız'a kahve takımı, Adıyamanspor yöneticileri ise forma hediye etti.
    
    
    

Bu haberi 325 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir