Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: -"Elektrikte kayıp kaçakla mücadeleye devam edeceğiz.…

  • Yazı boyutu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
  -"Elektrikte kayıp kaçakla mücadeleye devam edeceğiz.…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: -"Elektrikte kayıp kaçakla mücadeleye devam edeceğiz. Çünkü burada hem devlet hem de kul hakkı var" -"Bulgaristan'a doğalgaz ihracatı yapmak isteyen firmalarımız, EPDK'ya lisans başvurusu yapabilir ve Bakanlığımızdan görüş alabilir"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız,"Elektrikte kayıp kaçakla mücadeleye devam edeceğiz. Çünkü burada hem devlet hem de kul hakkı var" dedi.
     Bakan Yıldız, Bulgaristan Ekonomi, Enerji ve Turizm Bakanı Delian Dobrev ile görüşmesinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
     Görüşmede Bulgaristan'ın doğalgaz ihtiyacının özel sektör eliyle karşılanması konusundaki projeleri konuştuklarını belirten Bakan Yıldız, Bulgaristan'a doğalgaz ihracatı yapmak isteyen firmaların EPDK'ya lisans başvurusu yapabileceğini ve Bakanlık yetkililerinden görüş alabileceklerini söyledi.
     Bulgar Bakan Dobrev de Bulgaristan doğalgaz piyasasının serbest piyasa seviyesinde olduğunu ifade ederek, ülkelerine gaz tedariki yapılması konusunda işbirliğine hazır olduklarını dile getirdi.
     Bir basın mensubunun, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın'ın ağır vasıtaların yüzde 80'inde yakıt olarak 10 numara yağ kullanıldığı yönündeki açıklamasını sorması üzerine Bakan Yıldız, şunları söyledi:
     "10 numara yağın yakıt olarak kullanılması yasak. Zaten bu ürünlerde dolaylı vergilerde arttırıldı. Bu ürünlerin satışı lisans sahibi istasyonlar tarafından yapılıyor. 10 numara yağları yakıt amaçlı satanlarla mücadelemize valilikler kanalıyla da devam ediyoruz. Bundan sonra da devam edeceğiz."
     Bakan Yıldız, kaçak akaryakıt satan istasyonların lisanlarının iptal edilmesi gerektiğini belirterek, "Bütün kayıt dışılığın kayıt içine alınması önemli. Bu akaryakıt sektörün için de ayrıca önemli. Bu konuda gerekli düzenlemeleri Gümrük ve Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda yürütüyoruz" diye konuştu.
     Rekabet Kurumu'nun Doğalgaz Sektör Araştırma Raporundan da bahseden Yıldız, Rapor'da BOTAŞ'ın özel sektörle rekabet edebilmesi için ticaret kısmı ile iletim kısmının ayrıştırılmasına yönelik çalışmalardan bahsedildiğini anımsatarak, Rapor'un değerlendirilmesinin ardından gelişmelerin kamuoyuyla paylaşılacağını bildirdi.
     Başka bir basın mensubunun, İstanbul 3. Tüketici Mahkemesi'nin, elektrik faturasında kayıp/kaçak kullanım bedeli kesintisi yapılmasına itiraz eden ve elektrik şirketi aleyhine tüketici hakem heyetine açtığı iade davasını kazanan tüketiciyi haklı bulmasıyla ilgili görüşünü sorması üzerine ise Bakan Yıldız, bu konudaki davaların bir kısmının reddedildiğini bir kısmının ise kabul edildiğini belirtti.
     Bu konunun temelinde, bütün ülkelerde uygulanan ve faturalarda ibraz edilen ya da edilmeyen bir niteliğinin olduğunu vurgulayan Yıldız, şunları kaydetti:
     "Ülkelerde kayıp oranları ülkelerin büyüklüğüne göre değişiyor. Türkiye, Avrupa'nın ikinci büyük dağıtım ağına ve üçüncü büyük tüketimine sahip bir ülke. Ülkemizin 1 milyon kilometrenin üzerinde iletim ve dağıtım hattı var. 2015 yılının sonuna kadar kayıp oranlarımızı Avrupa düzeyine çekmeyi hedefliyoruz. Kayıp-kaçakta ortalamayı yükselten ve düşüren bölgeler var. Yükselten bölgelerde mücadelemiz devam edeceğiz. Çünkü burada hem devlet hem de kul hakkı var. Bu konuda denetim ve uyarılarımızı yaptık yapacağız. Bunun ardından elektriği kesme işlemini uyguluyoruz. Kesme işlemlerinin devam ettiği vatandaşlar var. Bu kişilerin başvurarak elektrik abonesi olmasını istiyorum."
     Bakan Yıldız, İran Petrol Bakanı Rüstem Kasımi'nin yarın yapacağı duyurulan Türkiye ziyaretiyle ilgili son teyidinin İran makamlarınca kendilerine henüz ulaştırılmadığını belirterek, ilerleyen saatlerde teyidin yapılabileceğini söyledi.
    
    
    

Bu haberi 139 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir