Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: (2) -"Kerkük-Yumurtalık Ham Petrol Boru Hattı, Irak'tan…

  • Yazı boyutu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: (2)
  -"Kerkük-Yumurtalık Ham Petrol Boru Hattı, Irak'tan…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: (2) -"Kerkük-Yumurtalık Ham Petrol Boru Hattı, Irak'tan nakledilecek bütün petrolleri karşılayacak kapasitede. Yani yeni boru hattının bugünden yarına kurulmasını gerektirecek bir durum yok" -"Bütün yatırımcıların yerli kömür ile ilgili ihalelere katılmalarını tavsiye ederiz"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Kerkük-Yumurtalık Ham Petrol Boru Hattı, Irak'tan nakledilecek bütün petrolleri karşılayacak kapasitede olduğuna dikkati çekerek, "Yeni boru hattının bugünden yarına kurulmasını gerektirecek bir durum yok" dedi.
     Aksa Enerji tarafından Bolu'nun Göynük ilçesinde kurulacak termik santralin temel atma töreni öncesinde basın mensuplarıyla bir araya gelen Bakan Yıldız, Türkiye'nin artan elektrik ihtiyacını yerli ve yenilenebilir kaynaklardan karşılama gayretinde olduklarını söyledi.
     Yaklaşık 11,5 milyar ton civarında yerli kömür rezervinin olduğunu belirten Yıldız, "Termik santraller 4-5 yıllık yatırım süresini gerektiriyor. Doğalgaz santrallerine göre daha güç kuruluyor ama rekabet edilebilirliği daha yüksek. Bu açıdan bütün yatırımcıların yerli kömür ile ilgili ihalelere katılmalarını tavsiye ederiz" diye konuştu.
    
     -Bakterilerle kömürden gaz üretilecek-
    
     Yerli kömürden elektrik üretiminin dışında da yararlanılması için Türkiye Kömür İşletmeleri'nin (TKİ) Ar-Ge çalışmalarının bulunduğunu bildiren Yıldız, bakterilerin kömürle etkileşim içinde olacağı bir sistem üzerinde çalışıldığını söyledi.
     Bakan Yıldız, yılda 10 bin ton kömürün işleneceği ve 28 milyon dolara mal olacak bir tesis kurulacağını belirterek, "Bakterilerin kömürü yemesi esasına dayanan işlem sonucunda 600 bin metreküp konutlarda kullanılacak metan elde edilecek, 3 milyon 400 bin litre hümik asit üretilecek. Bu yatırım, kamu ve özel sektör ya da sadece özel sektör eliyle her yerde yapılabilecek nitelikte" dedi.
    
     -Nükleer ile Rusya'ya bağlılık azalacak-
    
     Akkuyu'da yapılacak nükleer güç santralinin 3,6 milyar dolarlık doğalgaz ithalatının önüne geçeceğini vurgulayan Yıldız, iki nükleer güç santralinin üretime geçmesiyle 7,2 milyar dolarlık doğalgaz ithalatının önleneceğini, bunun da Rusya'ya bağımlığı azaltacağını dile getirdi.
     Bir gazetecinin, Irak ile yeni boru hattının söz konusu olup olmadığı sorusu üzerine Bakan Yıldız, şunları söyledi:
     "Kerkük-Yumurtalık Ham Petrol Boru Hattı, Irak'tan nakledilecek bütün petrolleri karşılayacak kapasitededir. Yani yeni boru hattının bugünden yarına kurulmasını gerektirecek bir durum yok. Ancak burası 70 milyon tonluk kapasitesini doldurduktan yeni hat sonra söz konusu olabilir. Mevcut hat yüzde 33'ler civarında kullanılıyor. Bizim isteğimiz, bu hattın tam kapasiteyle kullanılması. Bu hattın önümüzdeki yıla kadar yarım kapasiteyle kullanılmaması halinde kullanım kapasitenin yarısı kadar Türkiye'ye ödeme garantisi vermişlerdi, bizim anlaşmamız bu yönde. Biz Irak'ın bütün petrol ve doğalgaz politikalarının Irak'ın bütününün yararına kullanılması halinde destek verdiğimizi beyan ediyoruz."
    
     -Samsun-Ceyhan petrol boru hattı-
    
     Irak ile özel sektör eliyle yapılan petrol ticaretinin günlük 5-10 tanker gibi mütevazi rakamlarla başladığını belirten Yıldız, ham petrol karşılığında petrol ürünleri ihtiyacının karşılanmasına yönelik uygulamanın ileriki dönemde 100-200 tankere kadara ulaşacağını kaydetti.
     Bakan Yıldız, Samsun-Ceyhan petrol boru hattı projesinden 7-8 aydır Rusya ile yürütülen görüşmelerde bir durgunluk dönemi yaşandığını ifade ederek, bu durumun hattın buraya petrol tedarik edecek şirketler tarafından yeterince anlaşılmamasından kaynaklandığını söyledi.
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 358 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir