Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: "Kerkük-Yumurtalık ham petrol hattının kapasitesinin…

  • Yazı boyutu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: 
  "Kerkük-Yumurtalık ham petrol hattının kapasitesinin…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: "Kerkük-Yumurtalık ham petrol hattının kapasitesinin artırılmasına dönük ön çalışmasını yaptık"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Basra petrolünün Kerkük üzerinden Ceyhan'a ve oradan da dünya pazarlarına ulaşmasıyla ilgili olarak Irak Merkezi Hükümet ile Kerkük-Yumurtalık ham petrol boru hattının kapasitesinin artırılmasına dönük ön çalışmayı yaptıklarını bildirdi.
     Bakn Yıldız, Devecihan Kültür Merkezi'nde düzenlenen Edirne İl Koordinasyon Kurulu toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.
     Yıldız, bir gazetecinin Basra petrollerini Kerkük üzerinden Ceyhan'a taşıyacak boru hattı rehabilitasyonunu sağlayacak anlaşmanın Irak Merkezi hükümeti ile yapıldığını anımsatması üzerine, Irak'ın petrol ürünlerinin ihtiyacının karşılanması amacıyla gerek Irak Merkezi hükümeti ile gerekse Irak'ın Kuzeyindeki Bölgesel Yönetimi ile toplantılar yaptıklarını söyledi.
     Bu toplantılarda, Irak Merkezi Hükümet ile Bölgesel yönetiminin, Irak'ın petrol ürünleri ile ilgili ihtiyaçlarını zamanında karşılayamadıklarını Türkiye'ye ilettiklerini vurgulayan Yıldız, "Gerekli yazışmaları yaptıktan sonra biz de onun önünü özel sektör marifeti ile açıyoruz' dedi.
     Bunu, her zaman olduğu gibi Merkezi Irak hükümetinin hassasiyetlerini de dikkate alarak yaptıkları bir işlem olduğun anlatan Yıldız, şöyle devam etti:
     "Aynı zamanda yalnızca kuzeydeki bölgesel yönetim ile değil, aynı zamanda Basra ile Güneyi ile de yürüttüğümüz çalışmalar vardır. Bu çalışmalarda en son Saint Petersburng'ta, önceki hafta Rusya'da değerli meslektaşım, kardeşim, Irak Petrol Bakanı ile birlikte yaptığımız toplantıda, Basra'dan gelecek olan ham petrolün sadece Hürmüz Boğazı ve denize açık bir bölge tarafından dünyaya sunulmasının yanında, aynı zamanda Ceyhan üzerinden de kapasitelerinin artırılmasına dönük bir çalışmalarından bahsettiler. Biz bu çalışmalarına olumlu katkı sağlayabileceğimizi söyledik. Kerkük-Yumurtalık ham petrol hattının kapasitesinin artırılmasına dönük ön çalışmasını yaptık.
     Bunun önemli değerli bir çalışma olduğu kanaatindeyim. İnşallah heyetlerimiz karşılıklı görüşecekler. Bağdat'ta ve Türkiye'de toplantılar yapılacak. Öncelikle hedefimiz 15 yıllığına anlaşmasını uzattığımız Kerkük-Yumurtalık ham petrol boru hattının, kapasitesinin artırılmasına dönük olacaktır. Ve bu kapasite tam olarak kullanıldıktan sonra eğer varsa talep, bunu artırmak yönünde olacaktır.
     Diğer taraftan yaklaşık 1200 kilometrelik Irak içindeki boru hattının geliştirilmesine, kapasitesinin artırılmasına dönük bir çalışmaya da Türkiye sıcak bakmaktadır. Türkiye, böyle bir çalışmanın içinde bulunabileceğini böyle bir iradeyi belirtmiştir.
     Bu çalışma, Türkiye'nin stratejik boru hatlarıyla alakalı önemini güçlendirmektedir. Dost ve kardeş ülkemiz Irak ile yapacağımız projelerin geliştirilecek olması bizim için de fayda vericidir. Irak'ın normalleşmesine konulacak katkıyı daha da artıracaktır. Heyetlerimiz bu teknik çalışmaları tamamladıktan sonra kamuoyu ile paylaşacağız.'
    
     -Suriye ile ilişkiler-
    
     Bakan Yıldız, bir gazetecinin Suriye'nin, düşürülen Türk jeti ile ilgili özür dilememesi halinde elektriğinin kesilip kesilmeyeceği ile benzine yapılan 15 kuruşluk zammı hatırlatması üzerine şunları kaydetti:
     "Her zaman söylüyorum. İndirim olduğu zaman da aynı şeyi söylüyorum. Ham petrol fiyatlarını çok iyi takip etmek lazım. Ham petrol fiyatları, bugün arz ve talep dengesizliğinden kaynaklanmamaktadır. Fiyat artışları da azalışları da. Gerçek rakamlara ulaşması lazım. Bakın Hürmüz Boğazı'na ilgili tehditlerin artması, spekülatif olarak ham petrol fiyatlarını artırmıştır. Biz bunu çok doğru bulmuyoruz. Türkiye'nin çevresinde ve etrafındaki ülkelerin istikrarsızlığından dolayı faturayı Türkiye ödemek durumunda değildir. O yüzden ben gerçek fiyatlarını yani 91 milyon varil civarındaki dünya tüketiminin artmadan bir fiyat artışının doğru olmadığına, spekülatif olduğuna inanıyorum.
     Suriye ile ilgili gelişmelerde, bizim su bunun istisnasıdır. Irak'a, Suriye üzerinden giden suyun tasarrufu ile alakalı Türkiye hükümetimiz her hangi bir farklı bir uygulama yapmayı düşünmüyor. Su normal mecrasında akacak, gidecek. Bu Suriye ile ilgili ilişkilerde bu konuyu dışarıda tutuyoruz.
     Enerji ile ilgili konuyu Bakanlar Kuruluna sunduk. Her hangi farklı bir gelişme yok. Elektrik ile kullanılacak tasarrufu Bakanlar Kurul değerlendirdikten sonra mutlak açıklayacaktır. Bu sıra dışı bir olayın içerisinde müstakil olarak değerlendirilecek bir konu değildir. Bütün siyasi bir bütünlük içinde değerlendirilecek bir konudur, o nedenle önümüzdeki süreçte izlemiş olacağız."
    
    

Bu haberi 181 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir