Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: -"Ekipler çalışmalarını sürüdürüyor, İran hattından gaz…

  • Yazı boyutu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
  -"Ekipler çalışmalarını sürüdürüyor,
  İran hattından gaz…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: -"Ekipler çalışmalarını sürüdürüyor, İran hattından gaz akışı yarın normale dönecek" -"Rusya ile ilişkilerimiz stratejik iş birliği eksenindedir, Suriye konusunda her alanda mutabık olamıyorsak da enerji alanında bir sıkıntı yaşamayız" -"Terör örgütünün çabaları beyhude"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İran'dan Türkiye'ye gaz akışını sağlayan boru hattında yaşanan patlama sonucu duran gaz akışının yarından itibaren devam edeceğini belirterek, "Ekipler çalışmalarını sürüdürüyor, İran hattından gaz akışı yarın normale dönecek" dedi.
     Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Nükleer Güç Santralleri'nde görev yapmak üzere Rusya'ya eğitime gönderilen 50 öğrenci ile bir araya geldi. Bu öğrencilerin başvuru yapan 4500 öğrenci arasından seçildiklerini belirten Yıldız, yeni alınacak 75 öğrencinin de başvuru süresinin 5 Temmuz'a kadar uzatıldığını dile getirdi.
     Öğrencilerin Rusya'da aldıkları eğitimin benzerini Türkiye'de de vermeye çalışacaklarını söyleyen Yıldız, "Üniversitelerimizin bir kısmında Rusça eğitimle beraber, nükleer güç santralleriyle ilgili Atom Mühendisliği, Nükleer Fizik gibi bölümlerdeki arkadaşlar ülkemizde de bu eğitimi görebilecekler" dedi.
     Yıldız ayrıca, nükleer enerjinin gelişmiş ülkeler için vazgeçilmez olduğunu, Japonya bile Fukuşima olayının ardından yeniden santralleri çalıştırma kararı aldığını belirterek, "Halkın yaşam standartları nükleer santralsiz korunamaz" diye konuştu.
     Basın mensuplarının soruları üzerine gündeme ilişkin de açıklamalarda bulunan Yıldız, İran'dan gelen doğal gaz akışındaki sıkıntının büyük oranda giderildiğini bildirerek, ekiplerin çalışmalarını sürdürdüğünü, İran hattından gaz akışının yarın normale döneceğini ifade etti.
    
     -"Rusya ile enerji alanında sıkıntı yaşamayız"
    
     Bakan Yıldız, Suriye konusundaki gelişmeleri de değerlendirerek, bu konuda Rusya ile yaşanan fikir ayrılıklarının iki ülkenin enerji alanındaki ilişkilerini etkilemeyeceğinin altını çizerek, şöyle konuştu:
     "Rusya ile yaptığımız projeler çok sağlam bir temeli var, bunlar stratejik iş birliği eksenine oturuyor. Suriye konusunda hangi şartlarda olursa olsun bu tür enerji projeleri olumsuz etkilenmez, her konuda mutabık kalamasak da enerji ile ilgili konularda herhangi bir sıkıntı yaşamayacağız kanaatindeyim çünkü bunlar stratejik öneme haiz projelerdir. Zaten ülke olarak Rusya ile de çok ciddi bir bağımız bulunuyor"
    
     -"Terör örgütünün çabaları beyhudedir"
    
     Terör örgütü tarafından boru hatlarına yapılan sabotajın ülkenin kalkınmasına yönelik olduğunu vurgulayan Yıldız, "Bu saldırılar hedefine ulaşmaz, terör örgütünün bu tarz saldırıları beyhudedir" diye belirtti.
    
    
    

Bu haberi 159 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir