Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: -"Türkiye'de şu anda yılda 500 megawatt civarında bir…

  • Yazı boyutu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
  -"Türkiye'de şu anda yılda 500 megawatt civarında 
  bir…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: -"Türkiye'de şu anda yılda 500 megawatt civarında bir rüzgar enerjisi devreye giriyor. Bu rakam daha da artırılmalıdır" -"Yenilenebilir enerji kaynaklarının oranını Türkiye'nin büyüme hızıyla aynı oranda artırmak istiyoruz"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'de şu anda yılda 500 megawatt civarında rüzgar enerjisinin devreye girdiğini, bu rakamın daha da artırılması gerektiğini söyledi.
     Yıldız, Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği tarafından, Congresium Ankara Ticaret Odası Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen Rüzgar Enerjisi Çalıştayı'nda yaptığı konuşmada, bu tür toplantılarla yenilenebilir enerji kaynaklarının daha fazla gündemde tutulmasının önemli olduğunu vurguladı
     İnsanlık tarihin en eski enerji kaynaklarından biri olan rüzgarın daha profesyonel bir şekilde kullanılmasının önemine işaret eden Yıldız, Türkiye'nin ürettiği enerjinin dörtte birinin yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlandığı dile getirdi.
     "Yenilenebilir enerji kaynaklarının oranını Türkiye'nin büyüme hızıyla aynı oranda artırmak istiyoruz" diyen Yıldız, Türkiye'deki büyüme hızının kurulu güçte 2012'de yüzde 8,1 gibi yüksek bir noktada gerçekleştiğini, bazı ülkelerde bunun sabit kaldığı düşünüldüğünde 1 yıl için bu rakamın çok değerli ve önemli olduğunu kaydetti. Yıldız, kurulu güçte 4 bin 150 megawattlar civarında artış olduğunu kaydetti.
     Rüzgar enerjisi kullanımında iki önemli nokta olduğuna dikkati çeken Yıldız, bunların, sektörün nasıl sübvanse edileceği ve kendi ayakları üzerinde durup duramayacağı ile rüzgar enerjisinden sağlanan kaynağı kimlerin kullanılacağı olduğunu belirtti. Yıldız, Türkiye'de konunun tüm taraflarının faydasına olan bir yapı oluşturduklarını ifade etti.
     Avrupa'da bazı ülkelerin verdiği sübvansiyonlardan geri dönüş hazırlıklarını tamamladığını, bazılarının verdiği fiyatları indirmeye başladığını ifade eden Yıldız, çünkü işin başında ortaya konulan sistemin sürdürülebilir olmadığına dikkati çekti. Yıldız, şöyle konuştu:
     "Öyle ülkeler var ki 50 milyar avro civarında yenilenebilir enerji kaynaklarının sübvansiyonu için fon ayırabiliyorlar. Şu anda global krizin tehdidi altındaki bu ekonomiler enerjide aldıkları bu ulusal kararları tekrar gözden geçirmeye başladılar. Türkiye bu manada aldığı kararın arkasında ve uluslararası sermayeye, yatırımcıya da bu mesajını sürekli ve sürdürülebilir halde vermeye davam ediyor. Türkiye'de şu anda yılda 500 megawatt civarında bir rüzgar enerjisi devreye giriyor. Bu rakam daha da artırılamaz mı- Daha da artırılmalıdır."
     Bu alanda yapılan düzenlemelere ilişkin bilgiler veren Yıldız, 1 ay içerisinde ister tarifelerini yüksek tutmaktan kaynaklanan sebeplerle ister başka gerekçelerle olsun o projelerin devredilebileceğini, böylece gerçek yatırımcılar ortaya çıkacağını, lisans ticaretinin engelleneceğini ve gerçekleşmelerin artacağını söyledi. Yıldız, ön lisans kavramının da bu yönde etkisi olacağını belirterek, "Eğer bu işin ticareti yapılacaksa kamu tarafından yapılır" dedi.
     Bakan Yıldız, rüzgar enerjisiyle ilgili 180 civarında sektör oyuncusu olduğunu, bu kuruluşlarla rüzgar enerjisinin 2023 yılında kadar 20 bin megawattlarlar seviyesinde gerçekleşmesinin beklendiğini bildirdi.
     Bunların çevreye rağmen değil çevreyle gerçekleşecek projeler olduğunu vurgulayan Yıldız, "Ancak öyle ikazlarla karşılaşıyoruz ki rüzgarın kuşlara zarar verdiğine dair. Bizler 4 ana göç yolu üzerinde rüzgar enerjisiyle alakalı çalışma yapıyoruz. Çevre de bizim. Göç yollarındaki kuşların hayat hakkını korumamız lazım. Bütün faktörleri dikkate alan bir yapıyı kurguladığımızı belirtmem gerekiyor" diye konuştu.
     Taner Yıldız, sektöre destek olma açısından 10 yıl alım garantisinin devam ettiğini, yerli yatırımcılar için ayrıca teşvikler bulunduğunu belirtti.
    
    
    

Bu haberi 176 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir