Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız Türkmenistan'da: -"TANAP projesine 5-6 milyar metreküp…

  • Yazı boyutu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız Türkmenistan'da:
  -"TANAP projesine 5-6 milyar metreküp…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız Türkmenistan'da: -"TANAP projesine 5-6 milyar metreküp Türkmen doğalgazını da dahil etmek istiyoruz"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TANAP projesine 5-6 milyar metreküp Türkmen doğalgazını da dahil etmek istediklerini belirtti.
     Uluslararası Nevruz Kutlamalarına katılmak üzere Türkmenistan'ın Başkenti Aşkabat'a gelen Bakan Yıldız'ı, Aşkabat Uluslararası Havaalanında mevkidaşı Kakageldi Abdullayev karşıladı.
     Havaalanında Abdullayev ile kısa bir süre görüşen Yıldız, daha sonra Ruhiyat Köşküne geçti.
     Ruhiyat Köşkünde Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov tarafından kabul edilen Yıldız, Türkmen lidere Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını iletti.
     Yıldız'ı sıcak bir şekilde karşılayan Gurbangulı Berdimuhamedov, Türk halkıyla dil, din ve kökte bir olduklarını belirterek, Nevruz Bayramı'nın ortak bayram olduğunu kaydetti.
     Bir millet iki devlet unsuruna dikkat çeken Berdimuhamedov, Nevruz'un halkları bütünleştirici, kaynaştırıcı bir bayram olduğunu vurgulayarak, Birleşmiş Milletler ve UNESCO gibi kuruluşların Nevruz Bayramı'na değer vermesinin büyük bir olay olduğunu söyledi.
     Türkiye'nin saygı duydukları bir ülke olduğunu ifade eden Berdimuhamedov, ilişkilerin her alanda gelişerek ilerlediğini vurguladı.
    
     -Bakan Yıldız-
    
     Bakan Yıldız ise, bir kez daha Türkmenistan'a gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu ülkenin her geçen gün büyük kalkınma hızıyla ilerlediğine dikati çekti.
     Nevruz'un bütünleşdiren, halkları kucaklayan bir bayram olduğuna işaret eden Yıldız, Türkmen halkının Nevruz Bayramı'nı kutladı.
     Görüşme sonrası basın mensuplarına açıklama yapan Yıldız, Berdimuhamedov ile iki ülke ilişkilerini değerlendirme imkanı bulduklarını ifade ederek, kardeşliğin ve barışın müjdecisi olan Nevruz'un diğer alanlarda da işbirliğinin önünü açabileceğini söyledi.
     İki ülke arasındaki enerji işbirliği konusuna da değinen Yıldız, dün resmi gazetede yayınlanan TANAP projesine 5-6 milyar metreküp Türkmen doğalgazını da dahil etmek istediklerini belirtti.
     Avrupa'nın doğalgaz tedarik edebileceği doğalgaz kaynaklarını çeşitlendirmek istediğini hatırlatan Yıldız, öncelikle Türkmen doğalgaznının TANAP projesine ne şekilde dahil olabileceğinin netleştirilmesi gerektiğini vurguladı.
    
    
    

Bu haberi 175 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir