Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: (1) -"Güncellenen Diri Fay Haritası ile Türkiye'deki diri…

  • Yazı boyutu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: (1)
  -"Güncellenen Diri Fay Haritası ile Türkiye'deki diri…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: (1) -"Güncellenen Diri Fay Haritası ile Türkiye'deki diri fay sayısının 150 değil, 326 olduğu anlaşıldı" -"Bilimsel manada bütün diri fay alanlarının bir fotoğrafı çekildi ve çok iyi bir çalışma ortaya konuldu" -"Riskin nerelerde çok, nerelerde az olduğunu görebileceğiz, ama depremin zamanını söyleyemeyeceğiz" -Haritaya göre, Türkiye ana karasında 5,5 ve üzeri büyüklükte deprem üretebilecek 485 segment var

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, güncellenen Diri Fay Haritası ile Türkiye'deki diri fay sayısının 150 değil 326 olduğunun anlaşıldığını açıkladı.
     Bakan Yıldız, Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü tarafından güncellenen Türkiye Diri Fay Haritası'nı, MTA Genel Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısı ile kamuoyuna açıkladı.
     Depremin jeolojik süreçlerden kaynaklanan önlenemez doğal bir afet olduğunu vurgulayan Yıldız, Türkiye'nin jeolojik konumu nedeniyle dünyada deprem tehlikesi en yüksek olan ülkelerden biri olduğunu söyledi.
     MTA'nin en son 1992 yılında hazırlamış olduğu Türkiye Diri Fay Haritası'nın son teknolojik ve bilimsel yenilikler kullanılarak 8 yılda tamamlandığını kaydeden Yıldız, 780 bin kilometrekarelik bütün kara parçasının tamamının incelendiğini ve yeni haritanın oluşturulduğunu bildirdi. Yıldız, söz konusu haritanın şeffaf biçimde web sayfası üzerinden herkesle paylaşılacağını da vurguladı.
     Hazırlanan harita ile diri fayların, dolayısıyla riskin yüksek olduğu yerlerin belirlendiğini, fakat depremin ne zaman olacağının söylenebilir bir gerçek olmadığını ifade eden Yıldız, şöyle konuştu:
     "Deprem konusunda spekülatif, zaman zaman manipülatif yorumlar görüyoruz. Bazı hocalarımızı ben bu vesile ile sorumluluğa davet ediyorum. Okumuş, yazmış iki profesör deprem konusunda iki farklı görüşü, birbirine taban tabana zıt görüşü konuşabiliyor. Bunların, özellikle vatandaşlarımız tarafından ilgiyle izlendiğini, ama bilgi karmaşası karşısında sükut'u hayale uğradığını söylemek zorundayım. O yüzden biz burada tek resmi ve güvenilir kaynak olan Diri Fay Haritası'nı sizlerle paylaşacağız.
     Bilimsel manada bütün diri fay alanlarının bir fotoğrafı çekildi ve çok iyi bir çalışma ortaya konuldu. Riskin nerelerde çok, nerelerde az olduğunu görebileceğimiz, ama depremin zamanını söyleyemeyeceğiz. Güncellenen Diri Fay Haritası ile Türkiye'deki diri fay sayısının 150 değil, 326 olduğu anlaşıldı."
     20 yılda yeni fayların oluşmadığını, fakat daha önceki haritalarda tespit edilemeyen veya tespit edilip aktif olduğu anlaşılamayan yeni fayların, son teknolojinin kullanıldığı çalışma ile tespit edildiğini anlatan Yıldız, "Milyonlarca yıl önce oluşmuş olan bu diri faylar bu çalışmayla beraber ortaya konulmuş oldu" dedi.
     Bakan Yıldız, yeni haritanın depremin zararlarının azıltılması, yönünde, kentsel ve sanayi alanları için planlama ve yer seçimleri açısından, sanayiden inşaatı, ulaştırmadan enerjiye varıncaya kadar birçok temel sektörün başvuru kaynağı olacağını söyledi.
    
     -Deprem segmenti 485 adet
    
     Koordinatör Tamer Duman'ın verdiği bilgiye göre, yer aldığı jeolojik kuşağa göre Türkiye dünyada deprem riski en yüksek ülkelerden biri durumunda bulunuyor. Türkiye Diri Fay Haritası ile deprem tehlikesinin belirlenmesi açısından önemli teknik bilgilere yer verildi.
     Harita ile olası bir depremin nerelerde olacağı belirlendi ve "deprem ne zaman olacak-" sorusuna yanıt vermenin mümkün olmadığı vurgulandı.
     Yenilenen Türkiye Diri Fay Haritası, daha önce meydana gelen 5,5 ve üzerindeki depremlerin bıraktığı 82 depremin izleri kullanılarak hazırlandı. Buna göre 1-25.000, 1/250.000 ve 1/1.250.000 (duvar haritası) olmak üzere 3 ölçek kademesinde harita hazırlandı.
     1992 yılında hazırlanan haritaya göre kıyaslandığı zaman yeni diri fay haritasında İç Anadolu Bölgesi, Güney Marmara ve Batı Marmara'da önemli değişikler görüldü. Doğu Anadolu fayları ise yeniden yorumlandı.
     Eski haritada 150 fay zonu belirlenmişken, yeni çalışmada Türkiye'de 326 adet diri fay zonu ortaya konuldu. Bunun 485 segmente karşılık geldiği belirtildi.
     Haritada Türkiye ana karasının tamamı ile Marmara Denizi ve Saroz Körfezi'nde yer alan diri faylar gösterildi. Diğer deniz alanlarına yer verilmedi. Harita ile Türkiye ana karasında büyüklüğü 5,5 ve üzeri deprem üretebilecek segment sayısı 485 olarak belirlendi.
     (sürecek)
    
    
    

Bu haberi 226 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir