Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Katar'da: -"Halihazırda 5 ülkeden doğalgaz alıyoruz.…

  • Yazı boyutu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Katar'da:
  -"Halihazırda 5 ülkeden doğalgaz alıyoruz.…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Katar'da: -"Halihazırda 5 ülkeden doğalgaz alıyoruz. Katar'ı doğalgaz aldığımız 6. ülke olarak görmek istiyoruz" -Katar Enerji ve Sanayi Bakanı Al-Sada: -"Türkiye'de LNG terminali kurmak için bir Türk şirketiyle görüşüyoruz" -"Fiyat ve şartlarda anlaşırsak spot doğalgaz satışı yapabiliriz"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Halihazırda 5 ülkeden doğalgaz alıyoruz. Katar'ı doğalgaz aldığımız 6. ülke olarak görmek istiyoruz" dedi.
     Bakan Yıldız, Katar'da Enerji ve Sanayi Bakanı Dr. Mohammed Bin Saleh Al-Sada ile görüştü.
     Basına kapalı gerçekleşmenin görüşmenin ardından iki bakan, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
     Katar'ın dünyanın en büyük LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) tedarikçisi olduğunu belirten Bakan Yıldız, Türkiye ile Katar arasında şimdiye kadar uzun vadeli bir kontratın olmadığını ama ümitlerinin bunun gerçekleşmesi yönünde olduğunu söyledi.
     "Halihazırda 5 ülkeden doğalgaz alıyoruz. Katar'ı doğalgaz aldığımız 6. ülke olarak görmek istiyoruz" diyen Yıldız, Katar'ın da Türkiye'de yatırımlar yapacağını düşündüğünü ifade etti.
    
     -"Uzun vadeli kontratlardan memnuniyet duyarız"-
    
     Katar Enerji ve Sanayi Bakanı Al-Sada da Türkiye ekonomisinin büyük bir ekonomi olduğunu ve iki ülke arasındaki işbirliğini daha da arttırmak istediklerini dile getirerek, Katar'ın daha önce Türkiye'ye kargolarla LNG satışı yaptığını anımsattı.
     Ülke olarak uzun vadeli kontratlardan memnuniyet duyduklarını belirten Al-Sada, "Spot LNG ticareti çok dinamik bir piyasada gerçekleşiyor. Bu konuyla ilgili iki ülke arasındaki görüşmeler devam ediyor. Fiyat ve şartlarda anlaşırsak spot doğalgaz satışı yapabiliriz" dedi.
     Türkiye'de birçok yatırımla ilgilendiklerini LNG terminali kurulması projesinin de bunlardan birisi olduğunu dile getiren Al-Sada, "Türkiye'de LNG terminali kurmak için bir Türk şirketiyle görüşüyoruz. Bu konuda tam olarak anlaşma sağlanamadı. Anlaşma gerçekleştiğinde kamuoyuyla paylaşacağız" diye konuştu.
     Bu arada, Bakan Yıldız, önceki gün Türkiye'nin ihtiyaçlarının sorunsuz şekilde karşılanması için Saros kıyılarında bir LNG tesisi kurulmasının faydalı olduğunu açıklamış, özel sektörün yapmasını istedikleri bu yatırımı gerekirse kamu olarak da yapmaya hazır olduklarını bildirmişti.
     Türkiye hali hazırda Rusya, İran, Azerbaycan, Cezayir ve Nijerya'dan doğalgaz tedarik ediyor. Doğalgaz talebinin arttığı kış aylarında ise Katar'ın da aralarında olduğu ülkelerden spot alımlar yapıyor.
    
    
    

Bu haberi 136 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir