Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Cezayir'de: -"Cezayir ile devam eden 4 milyar metreküplük…

  • Yazı boyutu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Cezayir'de:
  -"Cezayir ile devam eden 4 milyar metreküplük…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Cezayir'de: -"Cezayir ile devam eden 4 milyar metreküplük LNG kontratının 10 yıl daha uzatılması konusunda mutabakata vardık"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Cezayir ile devam eden 4 milyar metreküplük LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) kontratının 10 yıl daha uzatılması konusunda mutabakata varıldığını bildirdi.
     Bakan Yıldız, Cezayir, Libya ve Katar temaslarının ilk durağı olan Cezayir'de, Enerji ve Madenler Bakanı Youcef Yousfi ile görüştü.
     Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal ile BOTAŞ Genel Müdürü Mehmet Konuk'un da hazır bulunduğu görüşme, basına kapalı olarak gerçekleşti.
     Görüşmenin ardından her iki bakan basın mensuplarına açıklamada bulundu.
     Bakan Yıldız, görüşmenin oldukça verimli geçtiğini belirterek, "Cezayir ile devam eden 4 milyar metreküplük LNG kontratının 10 yıl daha uzatılması konusunda mutabakata vardık. Ayrıca, petrol ve yenilenebilir enerji alanlarında da işbirliği fırsatlarını ele aldık" dedi.
     Cezayir Enerji ve Madenler Bakanı Yousfi, bir soru üzerine, ülkelerinin doğalgaz üretiminde artış olması halinde Türkiye'ye verdikleri doğalgazın miktarını 6 milyar milyar metreküpe kadar çıkarabileceklerini söyledi.
    
     -Kontrat Ekim 2014'te sona erecekti-
    
     Türkiye'nin doğalgaz aldığı 5 ülkeden biri olan Cezayir'in, önemli doğalgaz kaynakları bulunuyor. Türkiye, Cezayir'den yıllık 4,4 milyar metreküp doğalgaz alıyor. Kontratın süresi 2014 yılının Ekim ayında sona erecekti.
    
    
    

Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir