Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: -"(BEDAŞ'ın özelleştirme ihalesiyle ilgili) Pahalı ya…

  • Yazı boyutu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
  -"(BEDAŞ'ın özelleştirme ihalesiyle ilgili) 
  Pahalı ya…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: -"(BEDAŞ'ın özelleştirme ihalesiyle ilgili) Pahalı ya da ucuz diyemeyiz. İhaleyi alan firma 3 yıl daha eksik bir hizmet süresiyle bu işi yapacak" -"Vatandaşlarımızın ve sanayicimizin gaz tedarikiyle ilgili her türlü önlemleri almış bulunuyoruz"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ'nin (BEDAŞ) özelleştirme ihalesiyle ilgili, "Pahalı ya da ucuz diyemeyiz. İhaleyi alan firma 3 yıl daha eksik bir hizmet süresiyle bu işi yapacak" dedi.
     Bakan Yıldız, Bursa-Keles Linyit Sahası'nda "Termik Santral Kurma Şartlı Rödovans İhalesi" sözleşme imza törenin ardında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
     Bir basın mensubunun BEDAŞ ihalesinde en yüksek teklifin 1 milyar 960 milyon dolar olduğunu anımsatarak, verilen fiyatı nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine Bakan Yıldız, şunları söyledi:
     "Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun kararını hep beraber bekleyeceğiz. Bu aşamada Rekabet ve diğer kurumlardan onay alma sürecinin olduğu bir yapıdayız. İster varlık satışı ister imtiyaz hakkı olsun bir malın değeri alım-satımın yapıldığı değerdir. Fiyat için kamunun pahalı ucuz yapmasını doğru bulmam. Kamu, ihalede 10 lira verildiğinde 10 lira pahalı oldu, '7 lira verin' diyemez, ya da bunun tersini. 2036 yılında süresi sona erecek bir işin 2010 yılında başlamasıyla 2013 yılında başlaması arasında fark var. Biz 2036 yılını sabit tutuyoruz. Alan firma bu işi 3 yıl daha eksik yapmış olacak. Özelleştirme Yüksek Kurulu kararı çıkmadan, en son imzalar atılmadan, bu iş tamamlanmış olmaz."
     Gediz Elektrik Dağıtım AŞ'nin özelleştirme ihalesi nihai pazarlık görüşmesinin Çarşamba günü yapılacağını bildiren Yıldız, "Gerek AB üyesi ülkelerin dağıtım hizmetleriyle alakalı gerekse de Türkiye'de megavat başına düşen bedelin takipçisiyiz. Önceki ihalelerde bu bedel yüksek olmuştu. Bugün artık bu değerin belli noktaya oturduğunu görüyoruz" dedi.
     Özelleştirme idaresinin AYEDAŞ, Toroslar, Dicle ve Van bölgeleri ile ilgili ilana çıkacağını da anımsatan Bakan Yıldız, 2013 yılı başında elektrik dağıtım hizmetleriyle ilgili özelleştirilme sürecinin tamamlanmasının planladığını söyledi.
    
     -"Kilci, fiyat baskısı görmediğini açıkladı"-
    
     Bakan Yıldız'a, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci'nin "Geçtiğimiz 3 ayın hesapları gaz ve elektrik için Ocak'ta zam yapmayı gerektirecek bir durum sunmuyor. 2013 yılında fiyatlar ve maliyetler üzerinde çok büyük bir baskı öngörmüyoruz" şeklindeki açıklamaları da soruldu.
     Kelimelerle oynadıkça farklı anlamların çıkacağını ifade eden Yıldız, doğalgaz ve elektrikle ilgili her 3 ayda bir fiyat değerlendirilmesinin yapıldığını, Kilci'nin de açıklamasında bu konuda bir fiyat baskısı görmediğini söylediğini dile getirdi.
    
     -"Doğalgaz tedarikiyle ilgili sıkıntı öngörmüyoruz"-
    
     Doğalgaz tedarikiyle ilgili bir sorun yaşanıp yaşanmayacağının sorulması üzerine ise Yıldız, şu yanıtı verdi:
     "Doğalgaz tedarikiyle ilgili bir sıkıntı öngörmüyoruz. Ocak ve Şubat aylarında ek bir doğalgaz ihtiyacı doğarsa ki bu mümkün, o zaman Rusya ile görüşmelerimiz ve Aliağa'dan LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) spot alımlar devam edecek. Bu yetki BOTAŞ'ta var. Biz, vatandaşlarımızın ve sanayicimizin gaz tedarikiyle ilgili her türlü önlemleri almış bulunuyoruz. Çok olumsuz hava koşullarında nasıl olur, bunu beraber göreceğiz."
     Bakan Yıldız, Sinop'ta planlanan nükleer güç santralinin yapımıyla ilgili açıklamalarının yılın son günlerine doğru yapılacağını da sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir