Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: -"Enerji sektörü olarak Rusya Federasyonu ile son…

  • Yazı boyutu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
  -"Enerji sektörü olarak Rusya Federasyonu ile son…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: -"Enerji sektörü olarak Rusya Federasyonu ile son derece iyi ilişkilerimiz devam ediyor" -"Hatta önceki gün 6 milyar metreküplük özel sektöre devredilecek olan yapının kontratları Gazprom tarafından imzalandı" -"Rusya Federasyonu ile enerji sektöründe yaptığımız işbirlikleri artan dozda devam ediyor" -"Putin'in ziyareti ile beraber de yine bu ilişkilerimizin ne derece olumlu yönde gittiğine dair bazı haberleri kamuoyu ile paylaşacağız"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Enerji sektörü olarak Rusya Federasyonu ile son derece iyi ilişkilerimiz devam ediyor. Hatta önceki gün 6 milyar metreküplük özel sektöre devredilecek olan yapının kontratları Gazprom tarafından imzalandı" dedi.
     Bakan Yıldız, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi'nin açılış töreni için geldiği Kayseri'de gazetecilerin sorularını yanıtladı.
     Yıldız, Türkiye'ye yerleştirilecek "Patriot füzeleriyle ilgili Rusya'nın eleştirilerini nasıl değerlendirdiği" yönündeki bir soruya, Türkiye ile Rusya'nın son derece iyi ilişkiler içerisinde olduğunu söyledi.
     Bakan Yıldız, şöyle devam etti:
     "Patriot füzelerinin savunma amaçlı olduğunu bilmeyen yok. Herhangi bir olası riske, tehlikeye karşı böyle bir konuşlandırma yapılıyor. Rusya Federasyonu da (füzelerin) bu konuda herhangi bir sıkıntıya yol açmayacak, mahal vermeyecek bir yapıda olduğunu bilir.
     Biz, Suriye konusunda Rusya ile mutabakat sağlayamıyor olabiliriz. Ama, Rusya ile gerek nükleer güç santralleri gerek doğalgaz ve ham petrol alımları ile alakalı enerji sektöründeki ilişkilerimizin devam etmeyeceği anlamına gelmez. Tam tersi her iki ülke de buradan güçlenerek çıkmaktadır ve Rusya Federasyonu ile Türkiye'nin kurumsal hafızaları, devlet büyüklükleri bu manada hiçbir sıkıntıya yol açmayacak şekilde devam etmektedir. Ben, herhangi bir sıkıntı öngörmüyorum."
    
     -Rusya ile enerji işbirliği-
    
     Türkiye ile Rusya arasında enerji alanında büyük işbirliği olduğunu dile getiren Bakan Yıldız, şunları kaydetti:
     "Bizim enerji sektörü olarak Rusya Federasyonu ile son derece iyi ilişkilerimiz devam ediyor. Hatta önceki gün 6 milyar metreküplük özel sektöre devredilecek olan yapının kontratları Gazprom tarafından imzalandı. Yani bizim sürecimiz devam ediyor. Ve bu kış tedarik edeceğimiz doğalgazda herhangi bir sıkıntı öngörmüyoruz.
     Elektrik tedarikinde herhangi bir sıkıntı öngörmüyoruz. Rusya Federasyonu ile enerji sektöründe yaptığımız işbirlikleri artan dozda devam ediyor. Hatta önümüzdeki iki hafta içerisinde sayın Putin'in ziyareti ile beraber de yine bu ilişkilerimizin ne derece olumlu yönde gittiğine dair bazı haberleri kamuoyu ile paylaşacağız."
    
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir