Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: -"Bu ülkenin iradesine konulan irade her zaman daha…

  • Yazı boyutu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
  -"Bu ülkenin iradesine konulan irade her zaman daha…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: -"Bu ülkenin iradesine konulan irade her zaman daha iyisini yapmak zorundadır. Halkımız kazanımlarından geri dönemez. Mutlaka daha iyisini yapmak durumundayız" -TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: -"Türkiye'nin doğalgazı, petrolü yok, Türkiye'nin 21'inci yüzyılda en önemli gücü ve dinamiği genç nüfusu olacak"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Bu ülkenin iradesine konulan irade her zaman daha iyisini yapmak zorundadır. Halkımız kazanımlarından geri dönemez. Mutlaka daha iyisini yapmak durumundayız" dedi.
     Bakan Yıldız, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) Kayseri'de 16 derslikli fen lisesi inşa etmesi ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) arasında işbirliği protokollerinin TOBB İkiz Kuleler'deki imza törenine katıldı.
     Dünyanın büyüdüğünü ama Türkiye'nin dünyadan daha hızlı büyüdüğünü, Türkiye'nin büyüdüğünü ama Kayseri'nin Türkiye'den daha hızlı büyüdüğünü ifade eden Yıldız, sanayide, ticarette ve şehircilikte örnek çalışmalara imza atan Kayseri'de eğitimin de bunların gerisinde kalamayacağını söyledi.
     AK Parti hükümetinden önce genel bütçeden eğitime ayrılan payın 7,5 milyar lira civarında olduğunu, bu rakamın 40 milyar lira düzeyine ulaştığını belirten Yıldız, şöyle konuştu:
     "Eğitime ayrılan bütçe bütün bakanlıkların ve sektörlerin önüne geçti. Çünkü bu en büyük değerimiz. Japonya, Güney Kore gibi ülkeler petrol ve doğalgazın yüzde 100'ünü ithal ediyor olmasına rağmen bin dolarlık bir gayri safi yurt içi hasıla oluşturmak için harcadıkları enerji bizimkinden az. Bunlar tamamen eğitimle, bilimle ve o ülkenin insan kaynaklarıyla gerçekleştirilen konular... Bilgiye ulaşabilmek son derece önemli. Geçmişle geleceği buluşturabilmek eğitimden geçiyor. Vizyonu olmayan bir ülkenin bir iş geliştirebilmesi mümkün değil. Bu ülkenin iradesine konulan irade her zaman daha iyisini yapmak zorundadır. Halkımız kazanımlarından geri dönemez. Mutlaka daha iyisini yapmak durumundayız."
     Yıldız, Kayseri'nin çok dinamik bir şehir olduğuna, bu dinamizmin bütün sektörleri harekete geçirmek durumunda olduğuna işaret ederek, kentin Ankara, İstanbul ve İzmir'in ardından 4 üniversiteye sahip olduğunu ve daha mode bir fen lisesinin de gerekli görüldüğünü söyledi.
    
     -"Birçok okulun yapımını tamamladık"-
    
     TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da TOBB olarak eğitime çok önem verdiklerini vurguladı. Sosyal sorumluluk kapsamında eğitime katkı vermeye devam ettiklerini belirten Hisarcıklıoğlu, "Bugüne kadar 22 ilde ilköğretim okulundan başlayarak diğer okullara kadar birçok okulun yapımını tamamladık" diye konuştu.
     Türkiye'nin yaş ortalamasının 28'in altında olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, bu nüfusun iyi yetiştirilmesi durumunda 21. yüzyılda Türkiye'nin en önemli gücünün gençler olacağını dile getirdi.
     Hisarcıklıoğlu, "İnsana yapılan yatırım en önemli yatırımdır" diyerek, bu doğrultuda Milli Eğitim Bakanlığı'nın bütçesinin bakanlıklar arasındaki en büyük bütçe konumuna geldiğini ifade etti.
     DEİK'in Turgut Özal'ın bir vizyonu olduğunu anımsatan Hisarcıklıoğlu, kurumun 109 ülkeyle karşılıklı iş konseylerinin bulunduğunu dile getirdi.
     Hisarcıklıoğlu, protokolün Orta Anadolu Kalkınma Ajansı bünyesindeki şehirler için önemli olduğunu söyleyerek, bu protokol vesilesiyle Orta Anadolu Kalkınma Ajansı bünyesindeki şehirlerin iş dünyasının bütün dünyayla buluşacaklarını kaydetti.
    
     -"Hayırseverler bin 508 derslik yaptı"-
    
     Törende konuşan Kayseri Valisi Şerif Yılmaz ise Kayseri'nin eğitim öğretim ile ilgili en büyük özelliğinin hayırseverlerin vermiş olduğu katkı olduğunu belirtti.
     Son 10 yılda Kayseri'de yapılan derslik sayısında özel sektörün devleti geride bıraktığına vurgu yapan Yılmaz, "Kayseri'de son 10 yılda devlet tarafından yapılan derslik sayısı bin 422 iken, hayırseverlerin yaptığı derslik sayısı ise bin 508" dedi.
     Konuşmaların ardından protokoller imzalandı. Protokol törenine, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak ve diğer ilgililer katıldı.
    
    
    

Bu haberi 106 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir