Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: -"(Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ'nin özelleştirilme…

  • Yazı boyutu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
  -"(Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ'nin özelleştirilme…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: -"(Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ'nin özelleştirilme ihalesi) Bir malın değeri ancak satıldığı ya da alındığı değerle ölçülür. Belli bir değerin üzerinde ihale sonuçlandı. Bu değerlendirilecektir"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ'nin özelleştirilme ihalesinde verilen 546 milyon dolarlık en yüksek teklifle ilgili, "Bir malın değeri ancak satıldığı ya da alındığı değerle ölçülür. Belli bir değerin üzerinde ihale sonuçlandı. Bu değerlendirilecektir" dedi.
     Bakan Yıldız, Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Kayseri'de 16 derslikli fen lisesi inşa etmesine ilişkin protokolün TOBB İkiz Kuleler'deki imza törenine katıldı.
     Törenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yıldız, Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ'nin özelleştirilme ihalesinde en yüksek teklifin nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, şu yanıtı verdi:
     "Elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesiyle ilgili süreç devam ediyor. Akdeniz, Boğaziçi ve Gediz için özelleştirmeler söz konusu. Dağıtım hizmetlerini özelleştirmeye devam edeceğiz. Bunların tamamını 2013'ün ilk yarısında bitirmeyi hedefliyoruz. Bir malın değeri ancak satıldığı ya da alındığı değerle ölçülür. Biz kamu olarak özel sektöre 'siz yüksek verdiniz' veya 'düşük verdiniz' diyemeyiz. Belli bir değerin üzerinde ihale sonuçlandı. Bu değerlendirilecektir. Özelleştirme İdaresi ve Maliye Bakanlığı ile yapacağımız değerlendirmenin ardından Başbakanımıza sunacağımız raporla bu süreç nihayet bulacak."
     Bu özelleştirilmenin bir varlık satışı olmayacağını, 2036 yılına kadar işletmenin özel sektör eliyle yapılmasını kapsadığını vurgulayan Bakan Yıldız, Türkiye'de kayıp-kaçak oranlarının 2015 yılının sonuna kadar azaltılması için, hedeflenen oranların yakalanması için söz konusu özelleştirmelerin önemli aşama olduğunu söyledi.
     Bakan Yıldız, ihalenin sonuçlarla ilgili bir hayal kırıklığı yaşayıp yaşamadığıyla ilgili soruya ise "Hayır bir hayal kırıklığı yaşamadım. Önceki teklifleri özel sektörün verip de arkasında duramadığı teklifler olarak görüyorum" dedi.
     Özelleştirmelerde kamunun üzerine düşeni yerine getirdiğini, özel sektörün de verdiği tekliflerin arkasında durması gerektiğini ifade eden Yıldız, enerji sektörü olarak 2013 yılında verilen hedefleri fazlasıyla tutturacaklarını kaydetti.
    
     -En yüksek teklif 546 milyon dolar olmuştu-
    
     Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ'ye (TEDAŞ) bağlı Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ'nin yüzde 100 oranındaki hissesinin dün yapılan özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesinde, en yüksek teklifi 546 milyon dolarla Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu vermişti.
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir