Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: -"Almanya ve Fransa'da bir kişi 120 tane ayrı…

  • Yazı boyutu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: 
  -"Almanya ve Fransa'da bir kişi 120 tane ayrı…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: -"Almanya ve Fransa'da bir kişi 120 tane ayrı tedarikçisi arasında elektrik dağıtıcısını seçebiliyorsa bizimde bu seviyeye gelmemiz lazım" -EPDK Başkanı Hasan Köktaş: -"Tüketicimizde öyle bilinç gelişti ki kaliteli hizmet yapıldıkça, tüketici de daha kaliteli hizmet bekler hale geliyor"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Almanya ve Fransa'da bir kişi 120 tane ayrı tedarikçisi arasında elektrik dağıtıcısını seçebiliyorsa bizimde bu seviyeye gelmemiz lazım" dedi.
     Bakan Yıldız, Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği'nin (ELDER) Rixos Otel'de düzenlenen 1. Olağanüstü Genel Kurulu'na katıldı.
     Buradaki konuşmasında, elektrik dağıtım hizmetlerinin mode dünyanın yüzü olduğunu ifade eden Yıldız, vatandaşların direkt aldığı elektrik, doğalgaz ve su gibi hizmetlerin eğitim, sağlık ve adalet alanlarındaki hizmetler gibi değerli olduğunu söyledi.
     ABD'nin çok sağlam alt yapıya sahip olmasına rağmen, kasırga nedeniyle bir haftadan fazla süre elektriksiz kaldığını anımsatan Yıldız, elektrik üretimi, iletimi ve dağıtımının kamu ve özel sektör eliyle iyi planlanamaması halinde bu gibi sıkıntıların yaşanabileceği uyarısında bulundu.
    
     -"Arzın talepten fazla olabilmesi hedefler arasında"-
    
     Bakan Yıldız, geçen yıl Türkiye'nin elektrik sektörünün büyük bir testten geçtiğini ve bu konudaki yatırımların devam edeceğini belirterek, şöyle konuştu:
     "Türkiye büyüyor ama Türkiye'nin büyüme hızından daha hızlı elektrik sektörümüz büyüyor. Çünkü arzın talepten fazla olabilmesi, serbest piyasayı oluşturabilmemiz bizim hedeflerimizin arasında. Elektrik üretiminde özel sektörün payı yüzde 61'ler seviyesinde, dağıtımda ise yüzde 50 civarında. Elektrik dağıtımında bu oranın yüzde 100'e ulaşmasını istiyoruz. Doğalgaz dağıtımı da İstanbul ve Ankara dışında özel sektör eliyle yapılıyor. Bu iki kentteki özelleştirmelerin ardından, doğalgaz dağıtımına özel sektör yüzde 100 hakim olacak."
     Bakan Yıldız, AK Parti hükümetinin göreve geldiği 2002'den önceki yaklaşımların sürdürülmesi halinde Türkiye'nin elektrik dağıtımına 5 milyar lira daha fazla ödenmesinin söz konusu olduğunu ifade ederek, "Yapılanlar yeterli mi- Hayır yeterli değil. Kayıp-kaçak ve elektrik dağıtım hizmetlerinin istenilen orana gelmesi için hedef 2015 yılı. Almanya ve Fransa'da bir kişi 120 tane ayrı tedarikçisi arasında elektrik dağıtıcısını seçebiliyorsa bizimde bu seviyeye gelmemiz lazım. Enerji borsasının kurulması ve enerji tasarrufu bunun tamamlayıcı unsurudur" diye konuştu.
     Enerji tasarrufu kültürünü toplumda yaymak istediklerini ve bu kapsamda enerji verimliliğiyle ilgili geniş bir kampanya başlatacaklarını bildiren Yıldız, kamuoyuna örnek olmak için Ankara İnönü Bulvarı'nda eski sokak lambalarının LED teknolojisine dönüştürüldüğünü, bu yolla yaklaşık yüzde 40 oranında tasarruf sağlamayı planladıklarını vurguladı.
     Bakan Yıldız, iki bölge dışında Türkiye'nin elektrikteki kayıp-kaçak oranın yüzde 9,4 civarında bulunduğuna ve bunun Avrupa ortalamasının altında olduğuna dikkati çekerek, iki bölgenin kayıp-kaçak değerlerinin düşürülmesi için çalışmaların sürdüğünü kaydetti.
    
     -"Sektör küresel oyuncu olma yolunda ilerliyor"-
    
     Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş da Türkiye'de elektrik sektörünün son 4-5 yılda yapısal dönüşüm geçirdiğini söyledi.
     Aynı dönüşümün tüketici tarafında da yaşandığını ifade eden Köktaş, özelleştirmelerin de hızlı bir şekilde devam ettiğini dile getirdi.
     Köktaş, son dönemde tüketici bilincinin geliştiğine dikkati çekerek, "Tüketicimizde öyle bilinç gelişti ki kaliteli hizmet yapıldıkça, tüketici de daha kaliteli hizmet bekler hale geliyor. Dolayısıyla dağıtım şirketlerinin bu beklentiyi çok iyi yönetmesi gerekiyor" dedi.
     Türkiye'de elektrik dağıtımı konusunda fonksiyonları iyi belirlenmiş ve rekabetçi bir piyasa yapısı olduğunu vurgulayan Köktaş, enerji alım anlaşmalarının kısa süre içinde sonuca vardırılması gerektiğinin altını çizdi.
     Köktaş, yapılması gereken bir diğer işin de elektrik satış hizmetinin, dağıtım hizmetinden ayrılması olduğunu ifade etti.
     Türkiye'de ulusal düzeyde bir elektrik dağıtım sektörü oluşturduklarını belirten Köktaş, "Artık bu sektör bölgesel ve küresel düzeyde bir oyuncu olma yolunda hızlı bir şekilde ilerliyor" diye konuştu.
     ELDER Başkanı Ceyhan Saldanlı ise elektrik üretiminde özel sektörün payının yüzde 50'yi geçmeye başladığına işaret ederek, elektrik alanındaki şirketlerin özelleştirmesinin önemli olduğunu dile getirdi.
     Türkiye'nin yatırım yapılabilirlik düzeyinin artmasının ortak amaç olarak benimsenmesi gerektiğini savunan Saldanlı, "Özel sektör olarak 2023 hedefleri için elimizden geleni yapacağız" ifadesini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 194 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir