Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: -"Birçok firmanın farklı tercihleri olabilir. Buna…

  • Yazı boyutu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: 
  -"Birçok firmanın farklı tercihleri olabilir. 
  Buna…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: -"Birçok firmanın farklı tercihleri olabilir. Buna saygı gösteriyoruz. Biz Karadeniz'de arama çalışmalarına devam edeceğiz"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, BP'nin Karadeniz'deki aramalarda petrol bulamadığı yönündeki açıklamasıyla ilgili olarak "Birçok firmanın farklı tercihleri olabilir. Buna saygı gösteriyoruz. Biz Karadeniz'de arama çalışmalarına devam edeceğiz" dedi.
     Bakan Yıldız, Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği'nin (ELDER) Rixos Otel'de düzenlenen 1. Olağanüstü Genel Kurulu'na katıldı.
     Buradaki konuşmasının ardından, Yıldız, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
     BP yetkililerinin Karadeniz'de petrol bulamadığını yönündeki açıklamalarını sorması üzerine Bakan Yıldız, firmaların bir kısmının Karadeniz'i tercih ederken diğer bir kısmının Karadeniz yerine çalışmalarını başka yerlere kaydırabilmesine saygı duyduklarını söyledi.
     Karadeniz'in söz konusu firma için kuru çıkabileceğini ama kendileri için su olmaya devam ettiğini dile getiren Yıldız, "Bir başka firma şu anda Karadeniz'de çalışma yapmak istediğini bize belirtti. Bu konudaki çalışmaları TPAO yürütecek. Birçok firmanın farklı tercihleri olabilir. Buna saygı gösteriyoruz. Biz Karadeniz'de arama çalışmalarına devam edeceğiz" dedi.
     Bakan Yıldız, her bir donenin jeolojik olarak kendileri için değerli olduğunu ifade ederek, görüştükleri firmanın daha önce Karadeniz'de arama yapmamış bir firma olduğunu bildirdi.
    
     -"Sonuç Türkiye'nin siyasi istikrarının başarısı"-
    
     Dünya Enerji Konseyi Kongresi'nin 2016'da İstanbul'da düzenlenmesiyle ilgili görüşünün sorulma üzerine Yıldız, organizasyonun 3 yılda bir düzenlenen ve oldukça önemli nitelikte olduğunu belirterek, "Sonucu, Türkiye'nin siyasi istikrarının ve enerji sektörünün bir başarısı olarak görüyorum. Bu dünyadaki en önemli organizasyonlardan biri olarak kabul ediliyor. Yaklaşık 7 bin kişiyi 2016 yılında İstanbul'da ağırlayacağız. Emeği geçenleri kutluyorum" diye konuştu.
     Trakya'daki doğalgaz aramalarıyla ilgili bir soru üzerine ise Bakan Yıldız, şu bilgileri verdi:
     "Trakya'da doğalgaz ve kaya gazı arama çalışmaları yürüten bir firma var. Amaç 'Kafkas Zonu' denilen Trakya'yı da içine alan yapı içinde bir şey varsa onu bulmaya çalışmaktır. Bu çalışmalar bittiğinde sonuçları kamuoyuyla paylaşacağız."
    
    
     yayıncı: Zülal Eser

Bu haberi 95 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir