Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: -"İkinci nükleer güç santraliyle ilgili kararımızı yıl…

  • Yazı boyutu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
  -"İkinci nükleer güç santraliyle ilgili kararımızı 
  yıl…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: -"İkinci nükleer güç santraliyle ilgili kararımızı yıl sonuna kadar vereceğiz" -"Nükleer güç santraliyle enerjide dışa bağımlılığımız artmayacak aksine azalacak. Bunun her türlü mühendislik hesaplarını isteyene sunabiliriz" -"Bizler sizleri (nükleer mühendislik eğitimi alacak öğrenciler) tehlike ve riske değil, Türkiye'nin gelişmesine ve geleceğine gönderiyoruz"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ikinci nükleer güç santraliyle ilgili kararın yıl sonuna kadar verileceğini bildirerek, "Nükleer güç santraliyle enerjide dışa bağımlılığımız artmayacak aksine azalacak. Bunun her türlü mühendislik hesaplarını isteyene sunabiliriz" dedi.
     Bakan Yıldız, Akkuyu Nükleer Güç Santralinde (NGS) görev yapmak üzere Rusya'ya nükleer mühendislik eğitimine gidecek 75 öğrenciyi bakanlık toplantı salonunda kabul etti.
     Rusya'ya eğitime gidecek 75 öğrencinin yapılan elemeler sonucunda 3 bin aday arasından seçildiğini belirten Yıldız, 64'ü erkek 11'i kız olan öğrencilerin Hacettepe, ODTÜ, İTÜ, Ankara ve Gazi Üniversitelerinin de aralarında olduğu seçkin okullarda eğitim gördüğünü söyledi.
     Yaklaşık 8-10 kilometrekarelik alanda yapılacak nükleer güç santraline birim alana yatırım bazında en yüksek finansmanın sağlanacağına vurgu yapan Bakan Yıldız, "Özellikle nükleer santraller konusunda bu kadar spekülasyonun olduğu bir dönemde, siz gençlerin nükleer eğitimine istekli olması oldukça önemli. Bizler sizleri tehlike ve riske değil, Türkiye'nin gelişmesine ve geleceğine gönderiyoruz. Sizlerin de bizi orada çok iyi temsil edeceğinize inanıyorum. Bu eğitimi aldıktan sonra siz çok az kişinin uzmanı olduğu bir alanda çalışacaksınız ve bu ayrıcalığı yaşayacaksınız" dedi.
     Petrol zengini ülkelerde bile nükleer güç santrali çalışmalarının yürütüldüğünü, Türkiye'de de bu çalışmaların başlaması için önemli adımların atıldığını vurgulayan Bakan Yıldız, Fransa'da Dünya Kültür Mirası içinde yer alan Louvre nehri üzerinde 14 tane santrallin olduğunu ve bu nehirde tutulan balıkların yendiğini, bölgede turizm yapıldığını aktararak, Türkiye'de de bunun mümkün olduğunu söyledi.
    
     -"Nükleerde kararlılığımız devam edecek"-
    
     Türkiye'nin dünyanın üzerinde, enerji sektörünün ise Türkiye'nin üzerinde büyüdüğüne dikkati çeken Yıldız, şöyle devam etti:
     "Türkiye'de enerji sektörü yüzde 7-8'ler civarında bir büyüme yaşarken, AB ülkelerinde yüzde 0,5 küçülme yaşandı. Biz bundan dolayı yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına önem veriyoruz. Anlaşmaya yakıt da dahil olduğu için ve nükleeri doğalgaz santrallerinin yerine ikame etmeyi planladığımız için, nükleer güç santralin Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığını artırmayacak, aksine azaltacak. Bunun her türlü mühendislik hesaplarını isteyene sunabiliriz. Bundan dolayı nükleer santraller konusundaki kararlılığımız devam ediyor. İkinci nükleer güç santraliyle ilgili kararımızı yıl sonuna kadar verileceğiz"
    
     -"Abdülhamit'in haritasını dikkate alıyoruz"
    
     Bakan Yıldız, bir basın mensubunun Abdülhamit Han tarafından hazırlatılan petrol haritasıyla ilgili soru üzerine, haritanın gerçek olduğunu ve Abdülhamit'i haritayı bedelini kendi cebinden ödeyerek hazırlattığını söyledi.
     Kendilerinin bu haritaya bakarak sondaj çalışmalarını yürütmediklerini ama bu haritanın kendilerinin oluşturdukları haritalarla örtüştüğünü belirten Bakan Yıldız, şunları kaydetti:
     "1901 yılında Alman ve Türk mühendisler tarafından hazırlatılan bu haritada Basra ve Hazar zonu yer alıyor. Basra zonunun biten kısımlarında Diyarbakır, Cizre ve Hakkari gibi yerler var. Bizim çalışmalarımızda da benzer sonuçlar çıkıyor. Biz bu haritaya göre çalışmalarımızı yapmıyoruz ama bizim haritamızla örtüştüğü yerleri dikkate alıyoruz."
    
     -"Üç dönem sonunda görevler tevdi edilmeli"
    
     Bakan Yıldız, diğer bir basın mensubunun AK Parti'deki 3 dönem sınırlamasıyla ilgili sorusu üzerine, 3 dönem uygulamasını desteklediğini belirterek, yaklaşık 12-13 yıla karşılık gelen dönemin hizmet için oldukça uzun bir süre olduğunu dile getirdi.
     AK Parti içinde kadroların boşalacak yerleri hakkıyla dolduracağına inandığını ifade eden Yıldız, "Önemli olan şahısların değil Türkiye'nin geleceği. Biz parti olarak, 'birçok şey eskisi gibi olmayacak' derken bunu da kastediyoruz. ben üç dönem sonunda görevi ne olursa olsun partililerimizin görevlerini yeni gelenlere tevdi etmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda farklı istekler olabilir, buna da partimiz karar verir" diye konuştu.
    
     -Superfin, öğrencilerden başarı istedi-
    
     Akkuyu Nükleer Güç Santrali Elektrik Üretim AŞ Genel Müdürü Alexander Superfin de öğrencilerin Rusya'daki tüm masraflarının proje şirketi tarafından karşılanacağını belirterek, öğrencilere sağlık sigortası yapılacağını ve aylık 500 dolar burs verileceğini bildirdi.
     öğrencilerin kalacağı yurdun tekrar düzenlendiğini dile getiren Superfin, "her türlü imkan sağlandı. Öğrencilerden sadece bir tek isteğimiz var; o da başarılı olmaları" dedi.
     Nükleer mühendislik eğitimi alacak 75 öğrencinin, 13 Eylül'de Rusya'ya gideceği bildirildi.
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir