Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız: -"(Fransız Bakan Bricq) ile nükleer güç santralleri…

  • Yazı boyutu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız:
  -"(Fransız Bakan Bricq) ile nükleer güç santralleri…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız: -"(Fransız Bakan Bricq) ile nükleer güç santralleri ile ilgili de konuştuk. İki ülkenin arasındaki siyasi yükleri omuzlayabileceğimiz bir ilişkiyi karşılıklı önerdik"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Fransa Dış Ticaret Bakanı Nicole Bricq ile yaptığı görüşmede nükleer güç santralleri ile ilgili konuştuklarını belirterek, "İki ülkenin arasındaki siyasi yükleri omuzlayabileceğimiz bir ilişkiyi karşılıklı önerdik" dedi.
     Yıldız, Bakan Nicole Bricq ile görüşmesinin ardından yaptığı konuşmada, kendisiyle bir kısım enerji sektörüyle ilgili konuları görüştüklerini belirterek, Fransa'da geliştirilen teknolojinin farkında olduklarını ve Türkiye'nin enerji verimliliği ve tasarrufuna yönelik hassasiyeti ve yol haritalarını Bakan Bricq ile paylaştıklarını kaydetti.
     Türkiye'nin geniş bir enerji tasarruf portföyünün bulunduğunu ifade eden Yıldız, "Aynı zamanda, nükleer güç santralleri ile ilgili de konuştuk. İki ülkenin arasındaki siyasi yükleri omuzlayabileceğimiz bir ilişkiyi karşılıklı önerdik. Fransa'nın geliştirdiği nükleer teknolojileri de biliyoruz. Bundan sonraki seyahatleriyle birlikte gelişmeleri değerlendireceğiz" diye konuştu.
     Yıldız, görüşmede, bundan sonra yapılacak nükleer santrallerin söz konusu olduğunu anlatarak, "Çünkü biz Rusya'dan sonra 2 ayrı santralde 8 ünite daha gerçekleştirmek istiyoruz" dedi.
    
     -"Bu ilk ziyaret"-
    
     Fransa Dış Ticaret Bakanı Nicole Bricq, Türkiye'nin Fransa'nın gözünde birinci sınıf bir sanayi ortağı olduğunu belirterek, "Bu ziyaret, yeni Fransız hükümetinin bir ekonomi bakanının Türkiye'ye yaptığı ilk ziyarettir" dedi.
     Görüşme sırasında nükleer konusunda da görüştüklerini ifade eden Bricq, şunları kaydetti:
     "Türkiye'nin son derece nükleer donanım ile ilgili önemli planları var. Fransa'nın da bu konuda gayet mükemmel bir şekilde tecrübesi var. Fransız arzının en birinci önemdeki özelliği de güvenliğe verdiği önemdir. Burada her iki devletin de bu konuyu ele alması son derece doğaldır. Bütün bunlar ekonomik konular ama siyasi düzeyde verilecek kararlardır. Hollande'ın yeni Cumhurbaşkanı seçilmesi ve Fransa'da yeni hükümetin iş başına gelmesinden bu yana ilk diyalogdur. Bu da Fransa'nın, Türkiye'ye olan işbirliğini daha da derinleştirmede olan iradesini ortaya koyan bir görüşmedir."
     Bir gazetecinin, "Sinop Nükleer Santral Projesi'ne ilişkin sorusuna Bricq, "Ben Türkiye'nin ihtiyaçlarını biliyorum ve ona göre cevap veriyorum" dedi.
     Bricq, Türkiye'nin en iyi teknolojiyle donatılmasını istediklerini belirterek, "Nükleer alanda da uzman şirketlerimiz var. Tabii ki en üst düzeyde stratejik tercihleri belirleyen Cumhurbaşkanımızdır" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 127 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir