Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız: -"Türkiye'nin enerjideki büyüme hızı OECD ülkeleri…

  • Yazı boyutu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız:
  -"Türkiye'nin enerjideki büyüme hızı OECD ülkeleri…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız: -"Türkiye'nin enerjideki büyüme hızı OECD ülkeleri içinde en yüksek orana sahip. Bir yandan bu değişimi yaparken bir yandan da büyümeye devam ediyoruz"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin enerjideki büyüme hızının OECD ülkeleri içinde en yüksek orana sahip olduğunu belirterek, "Bir yandan bu değişimi yaparken bir yandan da büyümeye devam ediyoruz" dedi.
     Yıldız, Ciner Grubu şirketlerinden Kazan Soda Elektrik - China Tianchen Engineering Corporation Soda Külü ve Kojenarasyon Tesisleri imza töreninin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
     Bir gazetecinin Tuz Gölü'ndeki proje ile ilgili sorusuna Bakan Yıldız, şunları kaydetti:
     "Bizim çok önemsediğimiz bir proje. Gaz depolama kapasitemizi kullandığımız miktarın yüzde 15'ine çıkarmamız lazım. Yüzde 10 hedefiyle başlamıştık ama her geçen gün gaz tüketimi arttığı için doğal gaz depolanmasını artırmamız lazım. Soda yatırımdaki istihdamın çok önemsiyoruz. 2017'ye kadar yapılacak yatırımlar bizim işsizliği önleme stratejimizle birebir örtüşüyor. Yatırım süreci içindeki bir takım prosedürlerle ilgili zorlukları da Türkiye artık aşmış olacak. Her geçen gün yatırımcının önü açılacak. Türkiye'nin enerjideki büyüme hızı OECD ülkeleri içinde en yüksek orana sahip. Bir yandan bu değişimi yaparken bir yandan da büyümeye devam ediyoruz. Nükleer santraller ile 2023 hedeflerimizi artık tamamlamak durumdayız."
    
     -"Yatırım finansmanı Çin bankalarından yapılacak"-
    
     Ciner Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Ciner de bu yatırım için Türkiye ve Grubu adına gurur duyduğunu belirterek, "Bu yatırımla, soda külünde dünyada en büyük üretici oluyoruz. Üretilecek her bir dolar Türkiye'ye net döviz girdisi yaratacaktır" diye konuştu.
     Ciner, "Yatırım nasıl finanse edilecek, trona rezervinin Türkiye'deki durumu ne ve 1,7 milyar dolarlık ihracatın ne kadarı soda külünden gelecek-" sorusuna şöyle cevap verdi:
     "2016-2017'de tamamlanacak ve 5 bölümden oluşan elektrik bir yapıdır. Yapacağımız 1 milyar 750 milyon dolarlık ihracatın, yaklaşık 1 milyar 250 ile 1 milyar 300 milyon doları sodadan oluşacaktır. Bunun içinde Eti Soda da olacaktır. Bu yatırımın finansmanı Çin bankalarından yapılacaktır. Yerli banka kullanmayacağız. 2 bin 200 kişi çalışacak. Günlük 8 bin ton mal taşınacak. Ulaştırma Bakanlığı ve Devlet Demir Yolları ile anlaşmamızı yaptık. Bu yatırımı da Devlet Demir Yolları adına mali kısmını biz yükleniyoruz. Günde yaklaşık 4 tren ile mal deniz kıyısına taşınacak. Malın tamamı Güney Amerika, Avustralya dahil olmak üzere ihraç edilecektir. Mal satışında herhangi bir zoruluğumuz yoktur. 2013 üretimimiz bugünden itibaren satılmıştır. 1 milyar 100 milyon ton trona rezervi mevcuttur. Bu bayağı yüksek bir rakamdır. Beypazarında 240 milyon civarında üretimiz vardır. Büyük bir kaynaktır. Hocam olarak gördüğüm Rahmetli Cumhurbaşkanımız Özal'ın Türkiye'nin borcunu ödeyecek dediği rezervi benim yapmam iyi bir öğrenci olduğumu da gösteriyor."
     Ciner, "Stratejik teşvik belgesi alması açısından bir adımınız oldu mu-" sorusuna "Stratejik teşvik belgemiz yok. Madencilik yatırımının tasvip ettiği bütün teşviklerden faydalanacağız" yanıtını verdi.
     "Tesisler ne ile çalışacak-" soruna karşılık Ciner, "Elektrikten ziyade buhar kazanımlı bir sistemle çalışıyoruz. Buharla çalışan kazanlarımız var. Burası kömür bölgesine uzak olduğu için doğal gaz ile buhar üretmeyi düşünüyoruz. Sayın bakanımız buna biraz karşı çıkıyor. Yerli madenlerin kullanılmasını istiyor. Özellikle belirtmek istiyorum; soda işinde 8 yılda bürokrasiyle çok mücadele verdik. Ama bu dönemde Sayın Başbakanımızın büyük desteklerini gördük" şeklinde cevap verdi.
     Eti Soda tarafında kapasite arttırımına ilişkin soruya Ciner, "Evet, 500 bin ton kapasite arttırımı olacak" dedi.
     Yatırım finansmanının ne kadarının öz kaynaktan karşılandığının sorulması üzerine Ciner, mümkün olduğunca öz kaynak koyacaklarını söyledi.
    
     -"44 ay içerisinde tesisi tamamlayacağız"-
    
     Tianchen Corporation Yönetim Kurulu Başkanı Wang Zhiyuan ise böyle bir tesiste işbirliği yaptıkları için mutlu olduklarını belirterek, "Müşterimiz ve Türk halkı için başarılı işler gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Bu yatırım çok büyük bir yatırım. Doğal kaynakların bu yatırımda kullanılacağını ve yatırımı vaktinde bitirilmesi için elimizden geleni yapılacağını belirtmek isterim. Bu yatırım aynı zamanda Türkiye açısından bir istihdam da yaratacak" diye konuştu.
     "Tuz Gölü'ndeki depoyu siz yapıyorsunuz- Ne zaman bitecek" sorusu üzerine Zhiyuan, her zaman uzman kişilerle çalıştıklarını ve teknolojilerinin iyi olduğunu ifade ederek, "Önümüzdeki 44 ay içerisinde tesisi tamamlayacağımızı düşünüyoruz" dedi.
     Kazan Soda Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Şener, Ciner Grubu'nun yerli kaynaklara dayalı soda külü ve konsantre bakır ihracatı tutarı son 4 yılda 1 milyar dolara ulaştığını belirterek, bu yatırım ile 1 milyar 750 milyon dolar ihracat hedeflediklerini kaydetti.
     Konuşmaların ardından soda külü, trona çözeltisi ve mineralinin bulunduğu bir kutu verilmesi üzerine Bakan Yıldız, "Malın 1 milyar 750 milyon dolarlık kısmını çıkaracağız, ben şu anda 1,7 dolarını elimde bulunduruyorum" esprisi yaptı.
     Bu arada, imzalanan anlaşma kapsamında, 1 milyar 350 milyon dolarlık yatırım yapılması hedefleniyor.
    
    
    

Bu haberi 134 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir