Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız: "Özel sektörün payı on yıl önce yüzde…

  • Yazı boyutu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız: 
  "Özel sektörün payı on yıl önce yüzde…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız: "Özel sektörün payı on yıl önce yüzde 34'lerdeyken, şu anda kurulu güç ve üretim olarak yüzde 60'lar seviyesini bulduk" -"Kısa ve orta vadede E.ON'un da Türkiye'ye girmiş olması ile beraber, biz bunu yüzde 75'lere taşırız diye ümit ediyoruz" -"Tabii ki biz bu arada Verbund'u da bırakmayız" -"Özel sektörün sağlığı bizi ilgilendirir. 'Siz bunları aldınız, bundan sonra biz karışmayız' demeyiz" -"Biz 2023 yılına kadar 200 milyar TL civarında, yaklaşık 130 milyar dolar civarında bir yatırım planlıyoruz"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, enerji alanında özel sektörün payı on yıl önce yüzde 34'lerdeyken, şu anda kurulu güç ve üretim olarak yüzde 60'lar seviyesine geldiğini belirterek, "Kısa ve orta vadede E.ON'un da Türkiye'ye girmiş olması ile beraber, biz bunu yüzde 75'lere taşırız diye ümit ediyoruz" dedi.
     EnerjiSA'da Verbund'un yüzde 50 hissesinin Alman enerji şirketi E.ON'a devri ile ilgili Sabancı Center'da düzenlenen toplantıda konuşan Yıldız, şunları dile getirdi:
     "Hayırlı bir günde, hayırlı bir işi yapıyoruz. Buluşma, beraberce iş yapma kapasitesini hep birlikte tebrik ediyoruz. Bundan sonraki başarılı iş hayatı döneminde kendileri ile beraber olacağımızı söylüyoruz. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti olarak ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olarak biz böyle projelerin yanındayız. Çünkü Türkiye büyümeye karar verdi. Sürdürülebilir ve istikrarlı politikalarının yanında büyüyen Türkiye'nin, yine büyüyen enerji politikalarını üretti. Strateji belgelerini yayınladı ve uluslararası sermaye ile beraber on yıl önce büyüme kararını verdi. Rakamlara baktığımızda özel sektörün payı on yıl önce yüzde 34'lerdeyken, şu anda kurulu güç ve üretim olarak yüzde 60'lar seviyesini bulduk. Kısa ve orta vadede E.ON'un da Türkiye'ye girmiş olması ile beraber biz bunu yüzde 75'lere taşırız diye ümit ediyoruz."
     Yıldız, "Ben özellikle E.ON CEO'suna Türkiye'de enerji politikaları olarak sürprizlerle karşılaşmayacaklarını, istikrarlı bir politika izleneceğini ve özel sektörün makul karlarla beraber Türkiye'de iyi bir büyüme alanı olacağını özellikle belirtmek istiyorum" dedi.
     EnerjiSA'daki yüzde 50 hissesini E.ON'a devreden Verbund'a ilişkin olarak da Yıldız, "Tabii ki biz bu arada Verbund'u da bırakmayız. Türkiye'de herhangi bir projede, Sabancı Grubu ile olmayabilir ama herhangi bir projede, herhangi özel sektör temsilcileri ile beraber yine çalışmalarına devam ederler. Türkiye gerçekten istikrarlı bir enerji politikasını, gerek elektrik dağıtım hizmetlerinde, gerek elektrik üretim hizmetlerinde gerekse bunların özelleştirilmesinde gerekse yeni yatırımlarda, önünü açan bir politika izleyecektir" ifadelerini kullandı.
     Bakan Yıldız, konuşmasına şöyle devam etti:
     "Özel sektörün sağlığı bizi ilgilendirir. 'Siz bunları aldınız, bundan sonra biz karışmayız' demeyiz. Her zaman istikrarlı çalışmanızda yanınızda olacağımızı ve şeffaf enerji politikaları ile beraber bunlar tartışabileceğimizi, konuşabileceğimizi söylüyorum. Türkiye'nin aynı zamanda, yenilenebilir enerji kaynakları dediğimiz, su, güneş, rüzgar, jeotermal gibi, biyokütle gibi kaynaklarla hızla bu oranını artırmak istemektedir. Biz bunları çevreye rağmen değil, çevreyle beraber yapma eğilimindeyiz.
     Türkiye birçok teknolojinin buluştuğu yer olacaktır. E.ON Türkiye'nin kurulu gücünden daha fazla kurulu gücüyle beraber mutlaka Türkiye'de Sabancı ailesi ile birlikte yeni yatırımlar yapacak. Bizim şu anda lisanslanmış ve 2023 yılına kadar yapılması hedeflenmiş, yine E.ON'un kurulu gücü kadar bir müracaatımız olduğunu belirtmek isterim. 70,000 megavatlar civarında Türkiye'de, doğalgaz santrali olsun veya bu dediğim bütün kaynaklar olsun, kömür santralleri olsun, bunların mutlaka üretilmesi lazım ki büyüyen Türkiye'nin o enerji gücünü karşılayabiliyor olalım."
     Türkiye'nin önümüzdeki yıllarda yapacağı enerji yatırımlarına da değinen Yıldız, "Biz 2023 yılına kadar 200 milyar TL civarında, yaklaşık 130 milyar dolar civarında bir yatırım planlıyoruz. Eğer bu yatırımlar olmazsa Türkiye'nin gerek nükleerde gerekse diğer bütün enerji kaynaklarındaki arzında eksiklik olur. Dün Rusya Federasyonu Başkanı Sayın Putin geldiğinde de bu tip konulara değindik ve artık Türkiye'nin birçok ülke ile beraber birçok projeyi geliştirme kabiliyet ve kapasitesinin arttığını bir kez daha yinelemiş olduk. Böyle bir ortaklıktan, Hükümetimiz, Bakanlığımız olarak memnun olduğumuzu ben bir kez daha belirtiyorum. Verbund'a gerek Türkiye'de, gerekse yurt dışındaki operasyonlarında yine başarılar diliyorum. Yine beraber çalışacağımızı altını çizerek söylüyorum. Hem E.ON CEO'sunu hem de Sabancı Grubu'nun şahsında Güler Hanım'ı bir kez daha tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 124 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir