Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız: -"Madencilikle alakalı temel hedeflerimiz var. Her…

  • Yazı boyutu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız:
  -"Madencilikle alakalı temel hedeflerimiz var. Her…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız: -"Madencilikle alakalı temel hedeflerimiz var. Her maden grubunda güçlü özel sektörler oluşturmak istiyoruz. Maden aramasının ülkemizin tamamına yayılmasıyla ilgili bir hedefimiz var" -"Dünyada yaklaşık 90 çeşit maden var ve bunun 60'ı bizde üretim olarak gerçekleştirilebiliyor" -"İktidara geldiğimizde MTA'nın toplam 150 bin metreler civarında sondajı vardı, şu anda 1,7 milyon metreler seviyesine geldi. Kısa sürede amacımız; bunun 5 milyon metrelere çıkartılması"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, madencilikle alakalı temel hedefleri olduğunu belirterek, "Her maden grubunda güçlü özel sektörler oluşturmak istiyoruz. Maden aramasının ülkemizin tamamına yayılmasıyla ilgili bir hedefimiz var" dedi.
     TÜYAP'da düzenlenen "5. Madencilik, Maden Makine ve Ekipmanları, İş Makineleri Fuarı"nda konuşan Yıldız, madencilik sektörünün içinde bir takım zorlukları barındıran bir sektör olduğunu, bu zorlukları kamu ve özle sektörün birlikte aşması gerektiğini söyledi.
     Madencilik sektörünün ülke ekonomisi için en fazla katma değeri oluşturan sektör olduğunu vurgulayan Yıldız, "Madencilik, ekonominin oluşmasında en öncü sektörlerden bir tanesidir. Ülkemiz başta endüstriyel ham maddeler olmak üzere metalik ve enerji madenleri ile jeotermal kaynaklar itibariyle bir gelişim gösteriyor. Türkiye dünyada 10. sırada yer alıyor" bilgisini verdi.
     Yıldız, 10 yıl öncesine göre GSMH'nin gelişmesi ve 3 katına çıkmasının madenciliği de olumlu yönde etkilediğini anlatan Yıldız, "Madenciliğimiz de GSMH'nin gelişimine artı katkılar sundu. Dünyada yaklaşık 90 çeşit maden var ve bunun 60'ı bizde üretim olarak gerçekleştirilebiliyor. AK Parti hükümetleri olarak madencilik sektörünün kak ettiği seviye gelmesi için adım adım uğraşıyoruz" diye konuştu.
    
     -"Türkiye'de sondajı yapılmamış herhangi bir maden alanın kalmaması lazım"-
    
     Madencilikle ilgili teşviklerin, üretim merkezlerinin ve fabrikaların kurulmasıyla madencilik sektöründeki değişimin daha da hissedilir hale geldiğini belirten Yıldız, şunları söyledi:
     "Madencilik sektörünün GSMH içindeki yeri 2,6 milyar dolardan şuanda 11,5 milyar dolarlara, ihracatımız da 3,9 milyar dolara çıktı. Madencilikle alakalı temel hedeflerimiz var. Her maden grubunda güçlü özel sektörler oluşturmak istiyoruz. Maden aramasının ülkemizin tamamına yayılmasıyla ilgili bir hedefimiz var. İktidara geldiğimizde MTA'nın toplam 150 bin metreler civarında sondajı vardı, şu anda 1,7 milyon metreler seviyesine geldi. Bunda özel sektörün de büyük katkısı var. Kısa sürede amacımız bunu 5 milyon metrelere çıkartılmasıdır. Türkiye'de sondajı yapılmamış herhangi bir maden alanın kalmaması lazım."
    
    
     -"Madencilik çevreye rağmen değil, çevreyle birlikte yapılan bir sektör"-
    
     Madencilikte çevre hassasiyetinin önemine değinen Yıldız, sit alanları ve orman arazilerinin madenciliğin yapılamadığı alanlar olduğunu vurgulayan Yıldız, sözlerini şöyle tamamladı:
     "Madencilik çevreye rağmen yapılan değil, çevreyle birlikte yapılan bir sektördür. Bu konuda katedeceğimiz mesafeler var. İlk müracaat ve arama döneminin özellikle yeniden şekillendirildiği, her birimizin şikayetçi olduğu çantacılık faaliyetlerinden uzaklaşan bir ortam oluşturmamız gerekiyor. Bazı istismarcıların suiistimal ettiği açık kapıları kapatmamız lazım. Ruhsat pazarlamacılığı yapılacaksa bunu mutlaka kamunun yapması lazım.
     Geçen yıl sondaj ve analiz maliyetleri 420 milyon dolar civarındadır ve bunun özel sektör tarafından yapıldığını özellikle belirtmek isterim. 43 bin civarında olan ruhsat sayısının 27 bine indirilmiş olması bizim hedeflerimiz doğrultusunda gelişen bir olay. Bunun bir miktar daha düşeceğini tahmin ediyoruz. Özel sektör ve gerçek yatırımcı için de önemli bir fırsat olacaktır diye düşünüyoruz.
     Raporlama sistemi ile alakalı mastır çalışmalarını gerek kamu gerek özel sektör beraberce gerçekleştirecek. Bu konunun takipçisi olacağız ve ülkemizin daha iyi bir noktaya gelmesini sağlayacağız. Yerli kaynaklarımıza yerli makinelerimizle ulaşmamız lazım."
    
    
    

Bu haberi 94 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir