Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız: -"Özellikle iklim değişikliğiyle alakalı hususlarda…

  • Yazı boyutu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız:
  -"Özellikle iklim değişikliğiyle alakalı hususlarda…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız: -"Özellikle iklim değişikliğiyle alakalı hususlarda Türkiye dünyaya borçlu bir ülke olarak anılmayacaktır" -"Türkiye, özellikle enerji yatırımlarındaki özel sektör payını yüzde 34'lerden alıp şu anda yüzde 60'lara kadar taşıyabilmiş bir ülke. Hedefimiz kısa dönemde bu özel sektör payını yüzde 75'lere kadar taşımaktır"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Özellikle iklim değişikliğiyle alakalı hususlarda Türkiye dünyaya borçlu bir ülke olarak anılmayacaktır" dedi.
     İklim Yatırım Fonları Ortaklık Forumu'nun kapanışında konuşan Yıldız, siyasi istikrarını yakalamış ve bunu sürdürülebilir bir hale getirmiş Türkiye'de daha yapacak çok iş olduğunu belirterek, gerek Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), gerekse diğer kalkınma bankaları ve finans kuruluşlarına bu sürdürülebilir kalkınmaya şimdiye kadarki katkilarindan dolayı teşekkür etti.
     Türkiye'nin serbestleşmeye, liberalleşmeye ve büyümesini özel sektör eliyle yapmaya karar vermiş bir ülke olduğunu dile getiren Yıldız, "Türkiye, özellikle enerji yatırımlarındaki özel sektör payını yüzde 34'lerden alıp şu anda yüzde 60'lara kadar taşıyabilmiş bir ülke. Hedefimiz kısa dönemde bu özel sektör payını yüzde 75'lere kadar taşımaktır" diye konuştu.
     Büyümeyi aynı zamanda yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ve yerli kaynaklarla gerçekleştirmeye gayret edeceklerini belirten Yıldız, "Artık yenilenebilir enerji kaynakları Türkiye'nin rüyası değil aynı zamanda şu anda içinde bulunduğumuz bir fırsat noktası olarak görülmekte" dedi.
     Türkiye"nin bir yandan yeni üretim kaynaklarını gerçekleştirirken diğer yandan da enerji verimliliği ve enerji tasarrufuyla da alakalı bir çok proje geliştirmeye gayret ettiğini anlatan Yıldız, şöyle devam etti:
     "Türkiye, enerji verimliliğiyle alakalı strateji belgesini yayınladı ve bu belgeyle 2023 yılına kadar yıllık 15 milyar dolar civarında tasarruf edebileceği projeleri sıraladı. 2011 yılında 54 milyar dolarlık enerji ithal kalemlerine sahip olan bir ülkenin böyle bir rakamı yakalayabilmesi, böyle bir hedefinin olması çok abartılı değil. Bunlar son derece somut projeler. O yüzden şu ana kadar bizim TEİAŞ'ın iletim hatlarının şebekeye bağlanabilmesiyle alakalı yürüttüğümüz çalışmalarda elde ettiğimiz bu portföyü daha da artırarak devam edeceğimizi ifade etmek isterim."
    
     -"Çevreyle beraber büyüyeceğiz"-
    
     Türkiye'de enerji verimliliğiyle alakalı olarak konutlardaki yalıtımlardan sanayideki motor uygulamalarına kadar kendini iki yılda hatta bir yılda amorti eden projeler olduğunu kaydeden Yıldız, bu projeleri finanse etmeyi son derece yararlı bulduklarını ve Türkiye'de 2023 yılına kadar çok fazla tasarruf edecek bir yapı olduğunu söyledi.
     Türkiye'nin dünya ortalamasından daha hızlı büyüdüğüne işaret eden Yıldız, şunları kaydetti:
     "Bu büyüme, enerji sektöründe 'çevreye rağmen değil çevreyle beraber büyüme' gibi bir doğruyu bir kenara bırakmamızı gerektirmiyor. Biz çevreyle beraber büyüyeceğiz ve enerji projelerimizi de çevreyle beraber yapacağız. Hatta çevreyle uyumlu olmayan projelerimizin bir kısmını bu manada askıya aldığımızı, Trakya'da Ergene Havzasında çevreyle alakalı projeleri problemleri çözmeden kömürle alakalı projeleri geliştirmediğimizi bütün çevre bilir. O yüzden bu hassasiyetimizi son derece gerçekçi ve uygulanabilir buluyorum. Sokak aydınlatmalarından tutun da çiftçilerin kullandığı derin kuyu pompalarına varıncaya kadar bir çok alanda bu enerji verimliğini uygulayabilecek durumdayız. Türkiye, Avrupa Birliği politikalarıyla uyumlu bir şekilde kuzeyden güneye, doğudan batıya bütün boru hatlarıyla beraber, enerji hatlarıyla beraber, ister doğalgaz ister petrolle alakalı projelerini de bir yandan gerçekleştirmektedir."
     Bakan Yıldız, Türkiye'nin son 10 yılda hemen hemen 2 katına katlandığına ve GSYH'sini da 3 katına çıkardığına değinerek, gelecek 11 yıl içerisinde de bir bu kadar daha büyümeyi hedeflediğini söyledi.
    
     -"Türkiye dünyayı kirletmeyecektir"-
    
     Bu değişimi yönetebilme ve bu büyümeyi idare edebilmenin çevreyle uyumlu şekilde yürütüleceğine işaret eden Yıldız, "Özellikle iklim değişikliğiyle alakalı hususlarda Türkiye dünyaya borçlu bir ülke olarak anılmayacaktır. Şu ana kadar dünyayı kirletenler ile temizleyenlerin zaman zaman ayrı noktalarda olduğunu görüyoruz. Türkiye dünyayı kirletmeyecektir ve temizlemekle de uğraşmayacaktır ama bütün uluslararası projelere, iklim değişiklikleriyle alakalı gelecek kuşağa, bizden daha çok sevdiğimiz çocuklarımıza daha iyi bir dünya bırakmayla alakalı projelere ortak olarak da katılacaktır" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 177 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir