Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız: -"Türkiye'nin büyüme hızını karşılamak için…

  • Yazı boyutu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız:
  -"Türkiye'nin büyüme hızını karşılamak için…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız: -"Türkiye'nin büyüme hızını karşılamak için yalnızca üretim tarafına yılda 5 ila 5,5 milyar avro yatırım yapmamız gerekiyor" -"Özelikle enerji yatırımlarını kamu eliyle yapmaktan ziyade özel sektör eliyle yapmak için ciddi bir tercihte bulunduk"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin büyüme hızını karşılamak için yalnızca üretim tarafına yılda 5 ila 5,5 milyar avro yatırım yapılması gerektiğini belirtti.
     Borusan EnBW Enerji'nin, Tekirdağ'da kuracağı 50 megavat güce sahip olacak rüzgar enerji santrali yatırım başlangıç töreninde konuşan Bakan Yıldız, "50 Megavat civarında kurulu gücü olacak bu yapı Türkiye'nin kurulu gücü içinde miktar olarak şu an küçük olabilir, ama muhteva olarak bizim için önemli bir proje" dedi.
     Borusan gibi yatırımcılara desteklerinin her zaman devam edeceğini anlatan Bakan yıldız, "Ben, Borusan'ın iyi bir partner bulduğunu, aynı şekilde EnBW için de iyi bir ortak olduğu kanaatindeyim. O açıdan enerji alanındaki bu yapının güçlendirilmesi için bizler her zaman bakanlık olarak desteğimizi vereceğiz" diye konuştu.
     Türkiye'de enerji yatırımlarını kamu eliyle yapmaktan daha ziyade özel sektör eliyle yapmak için ciddi bir tercihte bulunduklarının altını çizen Bakan Yıldız, "Dünya büyüyor, ama Türkiye dünyanın büyüme hızından daha hızlı büyüyor. Türkiye büyüyor, ama enerji sektörünün büyüme hızları tabii olarak ve gerektiği gibi Türkiye'nin büyüme hızından daha hızlı büyüyor. O yüzden hiçbir zaman için rehavete kapılmadan bizim yatırımlarımıza devam edebiliyor olmamız lazım. Türkiye'nin büyüme hızını karşılayabilmek için yalnızca üretim tarafına yılda 5 ila 5,5 milyar avro yatırım yapmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.
     Bakan Yıldız sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Bizim özelikle temiz kaynakların, yenilenebilir enerji kaynaklarının politikalarımızın temelinde ve esasında olduğunu söylemem lazım. Bugün rüzgar enerjisinde tek başına 8 megavatlık tribünlerinin artık üretildiğini ve bunun hem teknoloji adına hem de Türkiye'deki zengin rüzgar gücünü değerlendirmek adına önemli olduğu kanaatindeyim. Tabii ki Türkiye'de özellikle Almanya'da bulunan şirketlerin bir çok yerli firmayla ortaklık yaptığını sevinerek görüyoruz.
     Teknoloji ile birleştirilebilecek önemli bir kapasitenin Türkiye'de değerlendirebileceğine inanıyorum. Çünkü Türkiye'de sürdürülebilir bir siyasi istikrar var. 2023 hedeflerimizin enerji sektöründe de son derece heyecanlı olduğu kanaatindeyim. Türkiye kurulu gücünü yaklaşık iki katına çıkarttı son 10 yıl içinde. Önümüzdeki 11 yıl içinde de kurulu gücüne bir o kadar daha güç ekleyecek."
     Türkiye'nin GSYH'sinin üç katına çıktığını belirten Bakan Yıldız, "Bunu karşılayacak enerji sektörü iki katına çıktı. Tabii dünyada da rüzgar santralleriyle ilgili ciddi çalışma var. Türkiye'nin kurulu gücünün 5 katı dünyada sadece rüzgar olarak yer alıyor. Türkiye'nin kurulu gücünün tamamı yalnızca Çin'deki rüzgar santrallerine karşılık geliyor" dedi.
     Borusan EnBW'yi yatırımlarından dolayı tebrik eden Bakan Yıldız, "Bizler rüzgar, güneş ve jeotermal gibi temiz enerji kaynaklarına yatırım yapmaya devam edeceğiz. Hiçbir ayrım yapmaksızın bütün firmalarımıza desteğimizin tam olduğunu ve hemen yanı başlarında bizi hissetmeleri gerektiğini buradan bir kez daha söylemek istiyorum" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 123 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir