Enerji Ticareti Derneği Başkanı Karahan: "EEX ile TEİAŞ arasındaki protokolü önemli bir aşama…

  • Yazı boyutu
Enerji Ticareti Derneği Başkanı Karahan:
  "EEX ile TEİAŞ arasındaki protokolü önemli bir aşama…

Enerji Ticareti Derneği Başkanı Karahan: "EEX ile TEİAŞ arasındaki protokolü önemli bir aşama olarak karşılıyoruz"

Enerji Ticareti Derneği (ETD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karahan, "5 Temmuz'da Avrupa Enerji Borsası(EEX) ile Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) arasında ülkemizde organize enerji piyasası kurulması için yapılacak işbirliğine ait protokolün imzalanmasını önemli bir aşama olarak memnuniyetle karşılıyoruz" dedi.
     Karahan, yaptığı yazılı açıklamada, ETD olarak kuruluşlarından beri Türkiye'de liberal ve şeffaf enerji piyasası oluşmasına yönelik girişimleri, çalışmaları desteklediklerini belirten Karahan, "Ayrıca ETD olarak öncelikli konumuz, Türkiye'de kurulacak Enerji Borsası'nın doğru yapıda kurulması ve batıda yapılan hataların tekrarlanmamasıdır. Yani, Bölgesel Merkez olarak işlevsel doğru bir yapı oluşturmak önemlidir" ifadelerini kullandı.
     Böylece yatırımcıların, yeni yatırım kararlarını alabilmesi, doğru fiyat sinyalini verebilmesi, serbest rekabet içindeki ticaretin önünün açılmasının daha kolay olacağını belirten Karahan "Bu nedenle de her türlü tecrübeden yararlanmak gerekiyor. Gerek Avrupa Enerji Ticareti Federasyonu (EFET) ile gerekse tecrübelerinden yararlanmak üzere EEX'le beraber Nasdaq ve Nordpool ile de çalışmaların dinamik şekilde sürdürülmesini önemsiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir