Enerji sektöründeki özelleştirmeler -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: -"Özelleştirme…

  • Yazı boyutu
Enerji sektöründeki özelleştirmeler
  -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
  -"Özelleştirme…

Enerji sektöründeki özelleştirmeler -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: -"Özelleştirme İdaresi'nin gelirleri itibariyle baktığımızda en yüksek gelirleri yine inşallah enerji sektöründen koymuş olacağız" -"2015 yılının sonuna kadar Türkiye'nin mutlaka istediğimiz bir seviyede olması lazım elektrik dağıtım hizmetleri açısından"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, enerji sektöründeki özelleştirmeler konusunda, "Özelleştirme İdaresi'nin gelirleri itibariyle baktığımızda en yüksek gelirleri yine inşallah enerji sektöründen koymuş olacağız" dedi.
     Yıldız, Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü'nün 20. yıl etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen Türkiye'de Güneş Enerjisi'nin Kullanımı ve Gelişimi Konferansı'nın kapanış yemeğinin ardından, enerji sektöründeki özelleştirmelerle ilgili soruları yanıtladı.
     Son olarak Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş'nin sürece katıldığını dile getiren Yıldız, bundan sonra kararı Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun vereceğini belirtti.
     Bu süreçte elektrik dağıtım hizmetlerini daha rekabetçi, daha kaliteli olarak verilmesini sağlamak amacıyla bir kısım taahhütler aldıklarına dikkati çeken Yıldız, bunların Avrupa'daki makul fiyatlarla karşılaştırılmasının yapılacağını vurguladı.
     Gelişmeleri olumlu gördüğünü ifade eden Yıldız, Türkiye'deki özel sektör payının gittikçe artmasıyla kamunun denetim ve gözetim faaliyetlerine ağırlık vereceğini ve yatırımların vatandaşın tarifesini çok etkilemeyecek bir şekilde hızla artacağını kaydetti. Yıldız, "2015 yılının sonuna kadar Türkiye'nin mutlaka istediğimiz bir seviyede olması lazım elektrik dağıtım hizmetleri açısından. Bugün iki bölgeyi istisna tuttuğumuzda Türkiye'nin kayıp kaçak oranları Avrupa Birliği ortalamasından daha düşüktür. Yani doğru yolda ilerliyoruz, emin adımlarla ilerliyoruz. Ama o iki bölgede de mutlaka bu performansı yakalıyor olmamız lazım" dedi.
    
     -Güneş kayıp-kaçağa çözüm olacak-
    
     Yıldız, güneş enerjisiyle ilgili çalışmaların kayıp-kaçakla mücadeledeki önemine işaret ederek, şöyle konuştu:
     "(Güneş enerjisi kullanımı) Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki derin kuyu pompalarının kaçak çalışanlarını mutlaka disipline etmek açısından da önemli olacaktır. Biz hem devlet hakkına hem kul hakkına girmemelerini bu vesileyle bir kez daha belirtiyoruz ve alternatif bir çözüm üretiyoruz. Oradaki çiftçi kardeşlerimiz, tarımla uğraşan kardeşlerimiz, vatandaşlarımız güneş enerjisiyle alakalı kolektörleri kullanarak kendi ürettikleri enerjiyle çıkardıkları sularla arazilerini sulayabilecekler. Bu önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde yerleştirmeyi düşündüğümüz ve kademe kademe uygulayacağımız bir plan olacak."
    
     -"Siyasi istikrar olduğu sürece..."-
    
     Taner Yıldız, enerji sektöründeki özelleştirmeler konusunda, "Özelleştirme İdaresi'nin gelirleri itibariyle baktığımızda en yüksek gelirleri yine inşallah enerji sektöründen koymuş olacağız" ifadesini kullandı.
     Bu şekilde elektrik üretim ve dağıtım faaliyetlerinin de hızlanacağını belirten Yıldız, Türkiye'de siyasi istikrar olduğu sürece yatırımcıların özelleştirmelere ilgi ve alaka duyacaklarını vurguladı.
     Bakan Yıldız, "Biz ne fahiş bir kara vererek özel sektöre bir sermaye transferine ne de düşük bir kar vererek onların bu piyasada kalmalarını zorlaştıracak bir yapıyı önermiyoruz. Makul bir kar vererek onların normal bir şekilde faaliyetlerini sürdürebilecekleri ama vatandaşlarımıza çok yüksek gelmeyecek bir modeli öneriyoruz" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 195 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir