Enerji piyasalarında 2013 yılı için katılma payı oranları belirlendi

  • Yazı boyutu
Enerji piyasalarında 2013 yılı için katılma payı oranları belirlendi

Enerji piyasalarında 2013 yılı için katılma payı oranları belirlendi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), petrol, doğalgaz ve Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) piyasalarında faaliyet gösteren lisans sahipleri için 2013 yılında uygulanacak katılma payı oranlarını belirledi.
     EPDK'nın resmi web sayfasında yayımlanan duyuruya göre, 2013 yılında doğalgaz piyasasında faaliyet gösteren lisans sahibi tüzel kişilerin ödemekle yükümlü oldukları katılma payına ilişkin oran onbinde beş (yüzde 0,05), doğalgaz piyasalarında faaliyet gösteren sertifika sahibi tüzel kişilerin ödemekle yükümlü oldukları katılma payına ilişkin oran da sıfır olarak belirlendi.
     Önümüzdeki yıl LPG piyasasında faaliyet gösteren LPG dağıtıcı lisansı sahibi tüzel kişilerin ödemekle yükümlü oldukları katılma payına ilişkin oran, yıllık gelir tablolarında yer alan lisans kapsamında yürütülen piyasa faaliyetlerine ilişkin net satış tutarının binde biri (yüzde 0,1) olarak belirlenirken, LPG otogaz bayilik lisans sahibi gerçek ve tüzel kişilerin ödemekle yükümlü oldukları katılma payına ilişkin oran ise sıfır olarak tespit edildi.
     Öte yandan, petrol piyasasında faaliyet gösteren rafinerici, işleme, dağıtıcı, iletim, ihrakiye teslimi, madeni yağ ve depolama lisansı sahibi tüzel kişilerin ödemekle yükümlü oldukları katılma payına ilişkin oran da yıllık gelir tablolarında yer alan lisans kapsamında yürütülen piyasa faaliyetlerine ilişkin net satışlar tutarının binde biri (yüzde 0,1), taşıma ve bayilik lisans sahibi gerçek ve tüzel kişilerin ödemekle yükümlü oldukları katılma payına ilişkin oran da alt başlıklar dahil sıfır olarak belirlendi.
     Kurum tarafından katılma payı mükelleflerinden tahsil edilecek tutar, 31 Aralık 2013 tarihli Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz alış kuruna göre, 2 milyon doları aşmayacak şekilde hesaplanacak.
     EPDK'nın konuya ilişkin kararları 1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe girecek.
    
    
    

Bu haberi 153 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir