"Enerji Hanım" Denizli'de -ENVER Derneği Genel Başkanı Çağlar: -"Enerji verimliliğindeki birinci…

  • Yazı boyutu
"Enerji Hanım" Denizli'de
  -ENVER Derneği Genel Başkanı Çağlar:
  -"Enerji verimliliğindeki birinci…

"Enerji Hanım" Denizli'de -ENVER Derneği Genel Başkanı Çağlar: -"Enerji verimliliğindeki birinci hedef, kadınlarımız. Çünkü kadınlarımızı, evin ekonomisti olarak değerlendiriyoruz"

Enerji Verimliliği (ENVER) Derneği Genel Başkanı İbrahim Çağlar, enerji verimliliğindeki birinci hedeflerinin kadınlar olduğunu belirterek, kadınları evin ekonomisti olarak değerlendirdiklerini söyledi.
     Çağlar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Enerji Verimliliği Derneği işbirliği ile gerçekleştirilen "Enerji Hanım" eğitim projesinin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin enerji tüketiminin her geçen gün arttığını, bu noktada enerji verimliliğinin önemli olduğunu belirtti.
     Daha az enerji kullanarak aynı miktardaki işi yapabilmenin önemine dikkat çeken Çağlar, şöyle konuştu:
     "Enerji verimliliğindeki birinci hedef, kadınlarımız. Çünkü kadınlarımızı, evin ekonomisti olarak değerlendiriyoruz. Bu kampanya kapsamında önce bir anket çalışması yaptık. Enerji verimliliği konusunda 20 ilde, 2 bin 929 kadına ulaştık. Evlerde kullanılan elektrikli ev aletlerinin bilinçli kullanılıp kullanılmadığını sorduk. Sonrasında Ankara'da 5 faklı ilçede 5 farklı haneye birer ölçüm cihazı taktık. Her hanedeki elektrikli ev aletlerine enerji monitörü yerleştirerek, evde tüketilen toplam enerji miktarı ile aletlerin anlık tüketimlerini veri bankasına yükledik. Sonuçta hanelerin Enerji Hanım projesindeki bilinçlendirme çalışmalarından önceki ve sonraki tüketim alışkanlıklarını detaylı olarak raporladık. Çıkan sonuç neticesinde ocak ayından başlayarak Enerji Hanım eğitim projemizi başlatma kararı aldık. Haziran ayına kadar 20 ilde bu eğitimleri vermeyi programladık."
     İlkini Kayseri'de yaptıkları bu eğitim programlarının ikincisini Denizli'de gerçekleştirdiklerini dile getiren Çağlar, projede arzu edilen neticenin alınması durumunda yıllık 4 milyar dolarlık tasarruf sağlanmış olacağını anlattı.
     "Enerji Hanım" karakteri olarak tiyatro ve sinema oyuncusu Süeda Çil ise programa katılan kadınlara, evlerde enerjinin nasıl daha verimli kullanılabileceği konularında bilgi verdi.
     EGS Park Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen programa Denizli Valisi Abdülkadir Demir, AK Parti Denizli Milletvekilleri Nihat Zeybekci, Mehmet Yüksel ve Bilal Uçar, ENVER Derneği yönetim kurulu üyeleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, aileler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
     Toplantının sonunda, enerji verimliliği konusunda okullar arasında yapılan resim, kompozisyon ve proje yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.
     Ayrıca, projeye katılanlar arasında yapılan çekilişle buzdolabı, çamaşır makinesi gibi elektrikli ev aletleri verildi.
    
    
    

Bu haberi 386 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir