Enerji Bakanlığı ile TÜBİTAK arasında işbirliği protokolü (2) -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı…

  • Yazı boyutu
Enerji Bakanlığı ile TÜBİTAK arasında işbirliği protokolü (2) 
  -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı…

Enerji Bakanlığı ile TÜBİTAK arasında işbirliği protokolü (2) -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: -"Yaptığımız protokoller ve bunun çerçevesinde yapılacak yatırımlarla, Türkiye'nin yalnızca rüzgarla alakalı karar verilmiş ve lisansa bağlanmış yatırımlarında minimum 15 milyar dolarlık bir ithalatı kesmiş olacağız" -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: -"İş çevreleri 'Artık hızlanalım, çok daha fazla büyüyelim, çok daha fazla üretelim' diyor. Doğru, üretelim. Stoka çalışacaksanız bir diyeceğim yok ama ürettiğinizi müşterilerine satacaksanız, o zaman bunun bir değeri olur" -"Enerji Bakanlığı ile TÜBİTAK arasında meydana gelen bu anlaşmayla büyük bir sinerji doğacaktır"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yaptıkları protokoller ve bunun çerçevesinde yapılacak yatırımlarla, Türkiye'nin yalnızca rüzgarla alakalı karar verilmiş ve lisansa bağlanmış yatırımlarında minimum 15 milyar dolarlık bir ithalatı kesmiş olacaklarını bildirdi.
     Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile TÜBİTAK arasında İşbirliği Protokolü İmza Töreni'ne katıldı.
     Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda gerçekleştirilen törende konuşan Yıldız, enerjinin, Türkiye'nin büyümesindeki en önemli sektörlerin başında geldiğini söyledi.
     Enerji sektöründe yerli ve yenilenebilir kaynakların kullanılmasının önemini vurgulayan Yıldız, şunları kaydetti:
     "Diyelim ki rüzgar santrali... Eğer siz tribün ve jeneratör kısmını yapamıyorsanız, burada yine yatırımları ithal kaynaklarla yapmak zorunda kalıyorsunuz. Bu bir paradoks, bunu aşmak zorundayız. İşte bu yaptığımız protokoller ve bunun çerçevesinde yapılacak yatırımlarla, Türkiye'nin yalnızca rüzgarla alakalı karar verilmiş ve lisansa bağlanmış yatırımlarında minimum 15 milyar dolarlık bir ithalatı kesmiş olacağız."
     Bakan Yıldız, bugün yapılan protokolle beraber 10 yıl içinde sanayileşmeyle ilgili çok önemli mesafeler katedileceğine dikkati çekerek, yatırımların mümkün olduğu kadar yerli kaynaklardan yapılması gerektiğini ifade etti.
     TÜBİTAK'ın vereceği desteğe çok önem verdiklerini dile getiren Yıldız, "Ar-Ge faaliyetleriyle alakalı, tüm kurumlarımızla beraber yapılacak 15'e yakın bölümdeki destek için çok teşekkür ediyoruz" dedi.
    
     -"Ayakta kalmak, güçlü olmak zorundayız"-
    
     Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün de Türkiye'nin uzun yıllar boyunca ihtiyaçlarını dışardan karşıladığını, potansiyelini açığa çıkarma konusunda biraz geri kaldığını belirtti.
     Bugün itibariyle ise Türkiye'nin büyük bir potansiyeli, imkanları ve kaynağı olduğunu anlatan Ergün, ihtiyaçların da gün geçtikçe büyüdüğünü söyledi.
     Ergün, Türkiye'nin 10 yıl önceki üretim ve ihracat rakamlarıyla bugün aynı alanlarda yakalanan rakamlar karşılaştırıldığında, arada önemli bir fark olduğunu vurgulayarak, "130 milyar dolar üretim yaparken ihtiyacınız olan enerjiyle 800 milyar dolarlık üretim yaparken ihtiyacınız olan enerji aynı mı- Değil... Şimdi hedeflerimiz var. Fert başına 20 bin dolar milli gelir seviyesini aşmak istiyoruz. Bu da 2 trilyon dolar üretim, 500 milyar dolarlık ihracat demek, enerji demek... Bu üretimi, bu ihracatı enerji olmadan gerçekleştiremezsiniz" diye konuştu.
     Enerjiyle ilgili tüm imkanların birlikte değerlendirilmesi ve bunun da Ar-Ge ile yapılması gerektiğini vurgulayan Ergün, şöyle devam etti:
     "Önümüzdeki dönemin en önemli konuları su, gıda ve enerji konularıdır. Herkesin bu konularda arz güvenliğini sağlaması, kendi teknolojilerine sahip olması gerekmektedir. Hele bizim gibi ülkelerin daha da bunlara sahip olması gerekmektedir. Dünyada iddiası olmayan, 'azıcık aşım ağrısız başım' diye düşünen kişiler olduğu gibi ülkeler de olabilir ama biz öyle bir ülke değiliz. Bizim ağrısız başımız olmaz. Bizim başımız şu veya bu şekilde bu coğrafyada, büyük bir ülke olarak ağrır. Ağrıyor da zaten. Oradan, buradan, her yerden tacize de uğruyoruz ama aynı şekilde bu coğrafyada ayakta kalmak, güçlü olmak zorundayız."
     Bugün yapılan protokolle, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile TÜBİTAK'ın, önümüzdeki 10 yıl içinde çok büyük Ar-Ge projeleri gerçekleştireceklerini belirten Ergün, bunun çok önemli bir karar olduğunu söyledi. Bakan Ergün, "Burada büyük bir Ar-Ge potansiyeli var. Kurumlarımız da bu işbirliği ile büyük bir sinerji meydana getirmiş olacak. Enerji Bakanlığı ile TÜBİTAK arasında meydana gelen bu anlaşmayla büyük bir sinerji doğacaktır" dedi.
    
     -10 yıl içinde 10'a yakın proje-
    
     Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Yücel Altunbaşak ise Türkiye için son derece önemli olan bir protokol imzaladıklarını bildirdi.
     Konu enerji olunca, çok fazla söze hacet olmadığını dile getiren Altunbaşak, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nda alınan kararlar gereği enerjinin, ülkenin öncelikli alanlarından biri olduğunu söyledi.
     İmzalanan protokolle enerjide dışa bağımlılığı azaltmak istediklerini vurgulayan Altunbaşak, protokol kapsamında 10 yıllık bir zaman sürecinde 10'a yakın projeden bahsettiklerini bildirdi.
     Altunbaşak, protokolle birlikte en az yüzde 20'lik bir yerlilik artışı beklediklerine işaret ederek, "Enerji ile ilgili konularda hem ham madde hem teknoloji olarak çok büyük satın almalar yapıyoruz. Stratejik işbirliği çerçevesinde teknoloji transferi yapmak istiyoruz. Bunlara örnek vermek gerekirse termik ve hidroelektrik santrallerinin tasarımlarını da burada yapmak istiyoruz. Türkiye teknolojisinin geldiği seviye bunun için yeterli" şeklinde konuştu.
     Konuşmaların ardından Bakanlar Ergün ile Yıldız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile TÜBİTAK arasında İşbirliği Protokolü'nü imzaladı.
    
     -"Cari açıkta önemli bir azalış trendi içindeyiz"-
    
     İmza töreninin ardından soruları da yanıtlayan Ergün, Merkez Bankası tarafından bugün açıklanan ödemeler dengesi verilerine ilişkin bir soru üzerine, eskiden Türkiye ekonomisiyle ilgili değerlendirmeler yapılırken çok başka konuların konuşulduğunu söyledi.
     Yüksek kamu borçları, yüksek faiz oranları gibi konular konuşulurken, bugün gelinen noktada makro konularda önemli mesafeler alındığını vurgulayan Ergün, "Türkiye ekonomisi büyüyecekse, bir takım ara malı ithalatı kaçınılmaz oluyor. Enerji ithalatı yapılıyor ama bir taraftan da ekonomik büyüklüğünüz artıyor. Bir yere kadar bunu böyle götürmek, bir yerden sonra ise cari açık sorununu minimum seviyeye çekecek adımların atılması gerekiyor ki bu adımlar atılmıştır" diye konuştu.
     Yeni Teşvik Sistemi'nin de buna göre kurgulandığını anlatan Ergün, sistemin cari açığı azaltacak donanımlara sahip olduğunu ifade etti.
     Ergün, bugün açıklanan rakamların, beklenenin altında olduğunu belirterek, "İlk 6 ayda altında kaldığı gibi ikinci 6 ayda da altında kalacağını varsayarak, cari açıkta önemli bir azalış trendinin içinde olduğumuzu memnuniyetle görmüş oluyoruz ama dediğim gibi asıl kalıcı sonuçlar, bugün attığımız adımlarla gerçekleşiyor" dedi.
     Bakan Yıldız da Türkiye'deki siyasi istikrar sürdürülebilir hale geldikçe cari açık konusundaki katedilecek mesafenin de daha fazla olacağını vurguladı.
     Dünyanın siyasi istikrarının da bunda önemli bir payı olduğunu dile getiren Yıldız, "Ekonomiler globalleşiyor ama özellikle bölgemizde politikalar ulusallaşıyor. Bunların sosyal sonuçlarının da çok iyi takip edilmesi lazım" dedi.
    
     -"OVP'deki hedeflerden büyük sapmalar meydana gelirse o zaman kaygı duymak lazım"-
    
     Türkiye ekonomisinin soğutulma çalışmalarına ilişkin bir soru üzerine de Ergün, yılın yarısına ilişkin açıklanan verilerin, Türkiye'nin Orta Vadeli Program'da (OVP) öngörülen hedefler doğrultusunda ilerlediğinin göstergesi olduğunu söyledi.
     Türkiye'nin OVP'deki hedeflerini tutturmasının, ekonomide iyi hesaplar yapıldığını gösterdiğini dile getiren Ergün, sözlerini şöyle tamamladı:
     "Esas şuna bakmak lazım. OVP'deki hedeflerden büyük sapmalar meydana gelirse o zaman kaygı duymak lazım. Böyle bir sapma söz konusu değilse, hemen hemen OVP hedefleri çerçevesinde gerçekleşecekse rakamlar... Hatta bir sapma olacaksa pozitif bir sapma olur. Hedefler çerçevesindeki ilerlemelerden kaygı duymaya bence gerek yok. İş çevreleri 'Artık hızlanalım, çok daha fazla büyüyelim, çok daha fazla üretelim' diyor. Doğru, üretelim. Stoka çalışacaksanız bir diyeceğim yok ama ürettiğinizi müşterilerine satacaksanız, o zaman bunun bir değeri olur. Yoksa stok kadar büyüyebilirsiniz ama sonra karşınızda sizi çok ciddi sıkıntıya sokacak stoklanmış bir büyüme rakamı çıkar. Piyasaya arz edilememiş bir büyüme rakamı çıkar ki esas tehlikeli sulardan biri de odur."
    
     (Bitti)
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir